Ošetřovné – ošetřovné pouze na dítě do 10 let?

Dobrý den, platí opravdu ošetřovné pouze na dítě do 10 let?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Radka U., 17.03.2021 15:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.03.2021 19:31 napsal/a:

Dobrý den,

Ošetřovné je dávka nemocenského pojištění, kterou pochopitelně můžete dostávat i v případě péče o osoby starší než 10 roků. Obecně může být na ošetřovné nárok u všech členů společné domácnosti (rodiny), bez ohledu na jejich věk. Jde ale o to, jak dlouho a za jakých podmínek.

Pokud se jedná o ošetřovné, které je čerpáno z důvodu omezení školy nebo mateřské školy během epidemie nebo případ nařízené karantény, tak zde se ve většině případů jedná jen o děti do 10 roků.

Nárok na ošetřovné je v případě, že v době zahájení platnosti omezení (či karantény), je dítě mladší než 10 roků. Pokud dítě dosáhne věku 10 roků během čerpání OČR, tak je na ošetřovné nárok i dále, tedy i u staršího dítěte.

Dalším případem, kdy je nárok na ošetřovné i u starších dětí, je situace, kdy se jedná o nezaopatřené dítě do 26 roků, které je závislé na pomoci jiné osoby (alespoň I. stupeň).

Nově je také schvalován návrh, že by byl nárok na ošetřovné i u dětí (nezaopatřené dítě do 26 roků), které mají speciální vzdělávací potřeby (například jde-li o dítě se závažnými vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem)

Takže obecně je sice nárok na ošetřovné, převážně u dětí mladších než 10 roků, jsou ale i výjimky, kdy může být nárok i u starších dětí. Týká se to ale jen ošetřovného, které souvisí s aktuální epidemií COVID-19.

Pokud by se jednalo o jiný případ, který přímo nesouvisí s epidemií – tj. starší dítě by onemocnělo nějakou běžnou nemocí, nebo se mu stal nějaký úraz. Nebo by onemocněl některý jiný člen společné domácnosti (dospělá osoba), pak je nárok na ošetřovné podle běžných podmínek.

V takovém případě je nárok na ošetřovné za předpokladu, že zdravotní stav dané osoby vyžaduje ošetřování (péči jiné osoby). A ošetřovné je jen v základní výši 60%. A pouze po dobu 9 dní (nebo 16 dní u samoživitelů).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď