Ošetřovné při DPP

Dobrý den,

prosím vás, je možné čerpat ošetřovné na dítě, i když jsem zaměstnaná na dohodu o provedení práce?

Nebo nemám na ošetřovné nárok, i když dítě marodí a já nemůžu do práce?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Radka Č., 31.07.2021 09:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.08.2021 19:43 napsal/a:

Dobrý den,

Na „běžné“ ošetřovné (podle zákona o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39 až 41), nemáte při práci na DPP (dohoda o provedení práce) nárok.

Viz paragraf 39, odstavec 5:

(5) Nárok na ošetřovné nemají 

a) příslušníci,

b) zaměstnanci činní na základě dohody o pracovní činnosti a zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce,

c) domáčtí zaměstnanci,

d) dobrovolní pracovníci pečovatelské služby,

e) odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody zařazení do práce a osoby ve výkonu zabezpečovací detence zařazené do práce,

f) pojištěnci, kteří jsou žáky nebo studenty, ze zaměstnání, které spadá výlučně do období školních prázdnin nebo prázdnin,

g) zaměstnanci účastní pojištění z důvodu výkonu zaměstnání malého rozsahu,

h) zahraniční zaměstnanci,

i) členové kolektivních orgánů právnické osoby uvedení v § 5 písm. a) bodě 18.

Něco jiného, byla situace v době epidemie COVID, kdy byl přijat speciální zákon, o krizovém ošetřovném. Zde bylo možné mít nárok na ošetřovné (za určitých podmínek) i při práci na DPP nebo DPČ.

Tam se ale jednalo o krizové ošetřovné, v souvislosti se zavřenými školami/školkami, nebo u případů, kdy byla dítěti, nařízena karanténa.

Tento speciální zákon, měl tak jako tak, platnost jen do konce školního roku (do 30. 6. 2021). Nyní platí standardní podmínky, podle kterých není na ošetřovné (OČR), při práci na DPP nárok.

Tj. i když budete muset zůstat doma s dítětem, a nebudete moci pracovat, na ošetřovné vám bohužel žádný nárok nevzniká.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ostatní:

Docházka do školky u dětí zdravotnického personálu

-

Dobrý den, prosím o sdělení, zda zaměstnanci lékárny jsou „zdravotníci“. Od 12. 4. 2021 mohou nastoupit do mateřské školky děti zdravotníků?? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus Covid-19 a nezaměstnanost

-

Dobrý den, v době vypuknutí pandemie jsem pracovala na HPP ve vydavatelství a zároveň jako PR manažer jako OSVČ. V dubnu 20201 jsem vlivem začínající krize, která se nepřímo dotkla i mé profese (PR služby jsou zkrátka to první, co škrtnete) musela pozastavit živnostenský list a v listopadu 2020 jsem přišla z organizačních důvodů i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na nemocenskou na Úřadu práce?

-

Dobrý den, jsem na Úřadu práce a nepobírám podporu.  Mám neschopenku na UP. Mám nárok na nemocenskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné nad 10 let – nárok na neplacené volno

-

Dobrý den, dceři bylo 13. prosince 10 let. Pokud nyní od 1. 3. 2021uzavřou školy, mám nárok být s ní doma? Vím, že nemám nárok na dávku ošetřovného, řeším, zda bude zaměstnavatel akceptovat mou nepřítomnost a omluví ji. Děkuji.

Zobrazit odpověď