OSVČ a rizikové těhotenství – nemocenská a mateřská 2021

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nároku na nemocenskou a mateřskou pro OSVČ.

Jsem OSVČ od 05/2019, od 11/2019 do 03/2020 jsem si platila 126,- Kč (tedy cca 150dní) na nemocenské pojištění a pak jsem platbu zrušila…

Nyní 02/2021 jsem zjistila, že jsem těhotná…

Pokud bych si opět začala platit dobrovolnou nemocenskou – měla bych nárok na mateřskou?

V případě, že bych měla rizikové těhotenství, mám nárok na nemocenskou?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Katerina D., 15.02.2021 7:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.02.2021 19:50 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste jako OSVČ měla nárok na nemocenské dávky (a je jedno, zda by to bylo z důvodu rizikového těhotenství, nebo i z jiného důvodu), tak byste si musela platit dobrovolné nemocenské pojištění, minimálně 3 měsíce, před začátkem neschopenky.

Viz paragraf 24, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.

§ 24

Podmínkou nároku na nemocenské z pojištěné činnosti, která je samostatnou výdělečnou činností, je dále účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo dni, od něhož je nařízena karanténa. Ustanovení věty první platí přiměřeně pro zahraničního zaměstnance.

K nemocenskému pojištění byste se tedy musela přihlásit ihned (účast na pojištění vám vznikne až ode dne podání přihlášky – nejde provést zpětně). A na nemocenskou, byste měla nárok až za 3 měsíce.

Co se týká případného nároku na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), tak tam bude mimo jiné záležet na tom, na kdy vám vychází termín porodu.

Nástup na peněžitou pomoc v mateřství je v době 6 – 8 týdnů před porodem.

Čistě teoreticky, pokud byste byla těhotná někdy od ledna 2021, tak by vám termín porodu mohl vycházet někdy na polovinu října 2021. To by znamenalo nástup na mateřskou někdy koncem srpna. Což je od aktuálního data řádově 190 dní.

Pro nárok na „mateřskou“ musíte mít v posledních dvou letech před nástupem na PPM, účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní. A jako OSVČ, musíte mít účast na nemocenském pojištění současně i 180 dní v posledním roce.

Do období posledních dvou roků by vám tedy spadala i doba v roce 2019/2020, kdy jste si „chvíli“ platila nemocenské pojištění + doba v roce 2021, takže by vám to pravděpodobně vycházet mohlo.

Vzhledem k tomu, že nevím, od kdy jste přesně těhotná a na kdy vám tedy bude vycházet termín porodu, tak vám to bohužel přesněji neřeknu. Musela byste si ale zcela určitě začít platit nemocenské pojištění co nejdříve.

Má to pro vás smysl, i kdybyste neměla mít nárok na PPM. V takovém případně byste totiž mohla mít nárok alespoň na nemocenskou v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu (nebo i dříve v souvislosti s rizikovým těhotenstvím).

Takže přihlášení k nemocenskému pojištění pro vás má smysl, a měla byste tak učinit co nejdříve. Přihlášku jde podat i elektronicky, přes datovou schránku apod.  Příslušný formulář pro přihlášení k dobrovolnému nemocenskému pojištění najdete přímo na webu ČSSZ zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď