OSVČ a rizikové těhotenství – nemocenská a mateřská 2021

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nároku na nemocenskou a mateřskou pro OSVČ.

Jsem OSVČ od 05/2019, od 11/2019 do 03/2020 jsem si platila 126,- Kč (tedy cca 150dní) na nemocenské pojištění a pak jsem platbu zrušila…

Nyní 02/2021 jsem zjistila, že jsem těhotná…

Pokud bych si opět začala platit dobrovolnou nemocenskou – měla bych nárok na mateřskou?

V případě, že bych měla rizikové těhotenství, mám nárok na nemocenskou?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Katerina D., 15.02.2021 7:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.02.2021 19:50 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste jako OSVČ měla nárok na nemocenské dávky (a je jedno, zda by to bylo z důvodu rizikového těhotenství, nebo i z jiného důvodu), tak byste si musela platit dobrovolné nemocenské pojištění, minimálně 3 měsíce, před začátkem neschopenky.

Viz paragraf 24, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.

§ 24

Podmínkou nároku na nemocenské z pojištěné činnosti, která je samostatnou výdělečnou činností, je dále účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo dni, od něhož je nařízena karanténa. Ustanovení věty první platí přiměřeně pro zahraničního zaměstnance.

K nemocenskému pojištění byste se tedy musela přihlásit ihned (účast na pojištění vám vznikne až ode dne podání přihlášky – nejde provést zpětně). A na nemocenskou, byste měla nárok až za 3 měsíce.

Co se týká případného nároku na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), tak tam bude mimo jiné záležet na tom, na kdy vám vychází termín porodu.

Nástup na peněžitou pomoc v mateřství je v době 6 – 8 týdnů před porodem.

Čistě teoreticky, pokud byste byla těhotná někdy od ledna 2021, tak by vám termín porodu mohl vycházet někdy na polovinu října 2021. To by znamenalo nástup na mateřskou někdy koncem srpna. Což je od aktuálního data řádově 190 dní.

Pro nárok na „mateřskou“ musíte mít v posledních dvou letech před nástupem na PPM, účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní. A jako OSVČ, musíte mít účast na nemocenském pojištění současně i 180 dní v posledním roce.

Do období posledních dvou roků by vám tedy spadala i doba v roce 2019/2020, kdy jste si „chvíli“ platila nemocenské pojištění + doba v roce 2021, takže by vám to pravděpodobně vycházet mohlo.

Vzhledem k tomu, že nevím, od kdy jste přesně těhotná a na kdy vám tedy bude vycházet termín porodu, tak vám to bohužel přesněji neřeknu. Musela byste si ale zcela určitě začít platit nemocenské pojištění co nejdříve.

Má to pro vás smysl, i kdybyste neměla mít nárok na PPM. V takovém případně byste totiž mohla mít nárok alespoň na nemocenskou v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu (nebo i dříve v souvislosti s rizikovým těhotenstvím).

Takže přihlášení k nemocenskému pojištění pro vás má smysl, a měla byste tak učinit co nejdříve. Přihlášku jde podat i elektronicky, přes datovou schránku apod.  Příslušný formulář pro přihlášení k dobrovolnému nemocenskému pojištění najdete přímo na webu ČSSZ zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď