OSVČ, podnikání, rodičovská

Dobrý den,

mám dotaz – když je matka OSVČ a ještě je vlastník firmy, konkrétně s.r.o., při tom jí skončí rodičovský příspěvek po 3 letech, musí se to někde hlásit – vzhledem ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Veronika Ch., 19.05.2021 14:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.05.2021 19:15 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste byla OSVČ, po celou dobu čerpání rodičovského příspěvku (podnikání nebylo přerušeno), tak mohla být vaše činnost OSVČ, považována za vedlejší činnost.

Po dobu čerpání rodičovského příspěvku, za vás platí zdravotní pojištění stát (jako OSVČ, pak doplácíte jen příslušnou částku, na základě vašich příjmů).

Doba čerpání rodičovského příspěvku (resp. doba péče o dítě do 4 roků), se pak může započítávat, jako náhradní doba důchodového pojištění.

Po ukončení rodičovského příspěvku, se pak ale automaticky stává podnikání, opět vaší hlavní činností.

Pokud jste na dobu rodičovské, měla činnost OSVČ, vedenou jako vedlejší, měla byste nyní na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu, nahlásit příslušnou změnu.

A současně začít platit alespoň minimální zálohy, pro OSVČ hlavní (pokud tedy na základě příjmů v předchozích letech nemáte stanoveny vyšší zálohy, než ty minimální).

  • Minimální zdravotní pojištění, pro OSVČ hlavní, je v roce 2021, částka 2 393 Kč měsíčně.
  • Minimální sociální pojištění, pro OSVČ hlavní, je v roce 2021, částka 2 588 Kč měsíčně

Případně si můžete platit i dobrovolné nemocenské pojištění, což je v roce 2021, částka 147 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď