OSVČ, podnikání, rodičovská

Dobrý den,

mám dotaz – když je matka OSVČ a ještě je vlastník firmy, konkrétně s.r.o., při tom jí skončí rodičovský příspěvek po 3 letech, musí se to někde hlásit – vzhledem ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Veronika Ch., 19.05.2021 14:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.05.2021 19:15 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste byla OSVČ, po celou dobu čerpání rodičovského příspěvku (podnikání nebylo přerušeno), tak mohla být vaše činnost OSVČ, považována za vedlejší činnost.

Po dobu čerpání rodičovského příspěvku, za vás platí zdravotní pojištění stát (jako OSVČ, pak doplácíte jen příslušnou částku, na základě vašich příjmů).

Doba čerpání rodičovského příspěvku (resp. doba péče o dítě do 4 roků), se pak může započítávat, jako náhradní doba důchodového pojištění.

Po ukončení rodičovského příspěvku, se pak ale automaticky stává podnikání, opět vaší hlavní činností.

Pokud jste na dobu rodičovské, měla činnost OSVČ, vedenou jako vedlejší, měla byste nyní na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu, nahlásit příslušnou změnu.

A současně začít platit alespoň minimální zálohy, pro OSVČ hlavní (pokud tedy na základě příjmů v předchozích letech nemáte stanoveny vyšší zálohy, než ty minimální).

  • Minimální zdravotní pojištění, pro OSVČ hlavní, je v roce 2021, částka 2 393 Kč měsíčně.
  • Minimální sociální pojištění, pro OSVČ hlavní, je v roce 2021, částka 2 588 Kč měsíčně

Případně si můžete platit i dobrovolné nemocenské pojištění, což je v roce 2021, částka 147 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď

Neprodloužení smlouvy, neschopenka, těhotenství a nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, momentálně jsem těhotná a 30. 7. mi končí pracovní smlouva, kterou mi zaměstnavatel neprodlouží. Dnes 21.7 jsem nastoupila na neschopenku. Termín porodu mám 28. 12. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když jsem posledních pět let byla zaměstnaná. Také se chci poptat, jak to bude po ukončení smlouvy, jestli […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď