OSVČ, podnikání, rodičovská

Dobrý den,

mám dotaz – když je matka OSVČ a ještě je vlastník firmy, konkrétně s.r.o., při tom jí skončí rodičovský příspěvek po 3 letech, musí se to někde hlásit – vzhledem ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Veronika Ch., 19.05.2021 14:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.05.2021 19:15 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste byla OSVČ, po celou dobu čerpání rodičovského příspěvku (podnikání nebylo přerušeno), tak mohla být vaše činnost OSVČ, považována za vedlejší činnost.

Po dobu čerpání rodičovského příspěvku, za vás platí zdravotní pojištění stát (jako OSVČ, pak doplácíte jen příslušnou částku, na základě vašich příjmů).

Doba čerpání rodičovského příspěvku (resp. doba péče o dítě do 4 roků), se pak může započítávat, jako náhradní doba důchodového pojištění.

Po ukončení rodičovského příspěvku, se pak ale automaticky stává podnikání, opět vaší hlavní činností.

Pokud jste na dobu rodičovské, měla činnost OSVČ, vedenou jako vedlejší, měla byste nyní na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu, nahlásit příslušnou změnu.

A současně začít platit alespoň minimální zálohy, pro OSVČ hlavní (pokud tedy na základě příjmů v předchozích letech nemáte stanoveny vyšší zálohy, než ty minimální).

  • Minimální zdravotní pojištění, pro OSVČ hlavní, je v roce 2021, částka 2 393 Kč měsíčně.
  • Minimální sociální pojištění, pro OSVČ hlavní, je v roce 2021, částka 2 588 Kč měsíčně

Případně si můžete platit i dobrovolné nemocenské pojištění, což je v roce 2021, částka 147 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď