OSVČ, podnikání, rodičovská

Dobrý den,

mám dotaz – když je matka OSVČ a ještě je vlastník firmy, konkrétně s.r.o., při tom jí skončí rodičovský příspěvek po 3 letech, musí se to někde hlásit – vzhledem ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Veronika Ch., 19.05.2021 14:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.05.2021 19:15 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste byla OSVČ, po celou dobu čerpání rodičovského příspěvku (podnikání nebylo přerušeno), tak mohla být vaše činnost OSVČ, považována za vedlejší činnost.

Po dobu čerpání rodičovského příspěvku, za vás platí zdravotní pojištění stát (jako OSVČ, pak doplácíte jen příslušnou částku, na základě vašich příjmů).

Doba čerpání rodičovského příspěvku (resp. doba péče o dítě do 4 roků), se pak může započítávat, jako náhradní doba důchodového pojištění.

Po ukončení rodičovského příspěvku, se pak ale automaticky stává podnikání, opět vaší hlavní činností.

Pokud jste na dobu rodičovské, měla činnost OSVČ, vedenou jako vedlejší, měla byste nyní na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu, nahlásit příslušnou změnu.

A současně začít platit alespoň minimální zálohy, pro OSVČ hlavní (pokud tedy na základě příjmů v předchozích letech nemáte stanoveny vyšší zálohy, než ty minimální).

  • Minimální zdravotní pojištění, pro OSVČ hlavní, je v roce 2021, částka 2 393 Kč měsíčně.
  • Minimální sociální pojištění, pro OSVČ hlavní, je v roce 2021, částka 2 588 Kč měsíčně

Případně si můžete platit i dobrovolné nemocenské pojištění, což je v roce 2021, částka 147 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď