OSVČ pokerový krupiér – nárok na kompenzační bonus 2020/2021

Dobrý den,

Pracuji jako pokerový dealer. V období 3. 12. 2020 až 18. 12. 2020 byla kasina otevřena s omezením otevírací doby i počtu osob uvnitř.

Při osobní komunikaci s FÚ mi bylo sděleno, že kasino kvůli omezení nárok má, ale já jako další článek spolupracující s kasinem nárok nemám, jelikož teoreticky pokerové turnaje udělat šly.

Nicméně každý pochopí, že by kvůli omezení byly nesmyslné. Mám nárok na kompenzační bonus, když mě omezení státu ovlivnilo takto nepřímo?

Pro příklad… za celých 15 dní se konala jediná hra v jediném kasinu v ČR. Nedá se tedy říct, že by nebyla možná žádná práce, ale pravda je, že práci v tomto oboru prováděla asi setina procenta pokerových dealerů.

Děkuji za Váš čas i za případnou radu.

Dotaz poslal/a: Vojtěch K., 26.01.2021 14:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.01.2021 21:23 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vám příliš neporadím. S nárokem na kompenzační bonus je to složitější. Poměrně hezky to shrnuje tento článek na Aktuálně.cz. Hlavní problém je v tom, že ve snaze omezit neoprávněné čerpání kompenzačního bonusu (jako tomu bylo v průběhu jara 2020), jsou podmínky pro kompenzační bonus za podzim 2020 a zimu 2021, nastaveny poměrně přísně a současně poměrně vágně.

U vás je to konkrétně ustanovení paragrafu 6, zákon o kompenzačním bonusu (zákon 461/2020 Sb.):

(2) Předmětem kompenzačního bonusu je také výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost alespoň z 80 % vyloučena v důsledku bezprostředního zákazu nebo omezení opatřením podle § 1 vztahujícího se na 

a) odběratele zboží, služeb nebo jiných výstupů subjektu kompenzačního bonusu, nejedná-li se o činnost subjektu kompenzačního bonusu, jejíž výstupy lze bez zásadních obtíží poskytovat jinému odběrateli, nebo

b) osobu, v jejíchž prostorách je činnost subjektu kompenzačního bonusu vykonávána, nejedná-li se o činnost subjektu kompenzačního bonusu, kterou lze bez zásadních obtíží vykonávat jinde.

Tj. vy dodáváte služby někomu, na koho se vztahovalo omezení, ale jak Finančnímu úřadu doložit, že jste „minimálně 80% svých služeb nemohl bez zásadních obtíží dodávat jinému odběrateli“.

Váš argument, „že každý pochopí“, bohužel ve vztahu ke státní správě moc nefunguje.

Asi jediný smysluplný postup je podat žádost o kompenzační bonus. Pokud vám ji následně Finanční Úřad zamítne, tak můžete proti rozhodnutí podat odvolání a v něm případně použít argumenty, které uvádíte ve svém dotazu.

Za podání žádosti, která by byla následně zamítnuta, vám zcela určitě nehrozí žádná sankce. Pokud by vás následně Finanční úřad kontaktoval po telefonu, s tím ať žádost sám stáhnete, tak to nedělejte.

Finanční Úřad to dělá poměrně často – na základě této neformální komunikace po telefonu, ale nemůžete případně podat odvolání.

Pokud vám pak finanční úřad pošle písemné zamítnutí žádosti o kompenzační bonus, tak máte možnost podat standardní odvolání.

Jiný postup mě moc nenadá. Záleží i na vás a na tom, kolik energie tomu chcete věnovat. Bohužel, kompenzační bonus je aktuálně nastaven tak jak je, a v podobné situaci jako vy, je poměrně hodně velké množství OSVČ. A žádné jednoduché řešení neexistuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď