OSVČ pokerový krupiér – nárok na kompenzační bonus 2020/2021

Dobrý den,

Pracuji jako pokerový dealer. V období 3. 12. 2020 až 18. 12. 2020 byla kasina otevřena s omezením otevírací doby i počtu osob uvnitř.

Při osobní komunikaci s FÚ mi bylo sděleno, že kasino kvůli omezení nárok má, ale já jako další článek spolupracující s kasinem nárok nemám, jelikož teoreticky pokerové turnaje udělat šly.

Nicméně každý pochopí, že by kvůli omezení byly nesmyslné. Mám nárok na kompenzační bonus, když mě omezení státu ovlivnilo takto nepřímo?

Pro příklad… za celých 15 dní se konala jediná hra v jediném kasinu v ČR. Nedá se tedy říct, že by nebyla možná žádná práce, ale pravda je, že práci v tomto oboru prováděla asi setina procenta pokerových dealerů.

Děkuji za Váš čas i za případnou radu.

Dotaz poslal/a: Vojtěch K., 26.01.2021 14:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.01.2021 21:23 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vám příliš neporadím. S nárokem na kompenzační bonus je to složitější. Poměrně hezky to shrnuje tento článek na Aktuálně.cz. Hlavní problém je v tom, že ve snaze omezit neoprávněné čerpání kompenzačního bonusu (jako tomu bylo v průběhu jara 2020), jsou podmínky pro kompenzační bonus za podzim 2020 a zimu 2021, nastaveny poměrně přísně a současně poměrně vágně.

U vás je to konkrétně ustanovení paragrafu 6, zákon o kompenzačním bonusu (zákon 461/2020 Sb.):

(2) Předmětem kompenzačního bonusu je také výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost alespoň z 80 % vyloučena v důsledku bezprostředního zákazu nebo omezení opatřením podle § 1 vztahujícího se na 

a) odběratele zboží, služeb nebo jiných výstupů subjektu kompenzačního bonusu, nejedná-li se o činnost subjektu kompenzačního bonusu, jejíž výstupy lze bez zásadních obtíží poskytovat jinému odběrateli, nebo

b) osobu, v jejíchž prostorách je činnost subjektu kompenzačního bonusu vykonávána, nejedná-li se o činnost subjektu kompenzačního bonusu, kterou lze bez zásadních obtíží vykonávat jinde.

Tj. vy dodáváte služby někomu, na koho se vztahovalo omezení, ale jak Finančnímu úřadu doložit, že jste „minimálně 80% svých služeb nemohl bez zásadních obtíží dodávat jinému odběrateli“.

Váš argument, „že každý pochopí“, bohužel ve vztahu ke státní správě moc nefunguje.

Asi jediný smysluplný postup je podat žádost o kompenzační bonus. Pokud vám ji následně Finanční Úřad zamítne, tak můžete proti rozhodnutí podat odvolání a v něm případně použít argumenty, které uvádíte ve svém dotazu.

Za podání žádosti, která by byla následně zamítnuta, vám zcela určitě nehrozí žádná sankce. Pokud by vás následně Finanční úřad kontaktoval po telefonu, s tím ať žádost sám stáhnete, tak to nedělejte.

Finanční Úřad to dělá poměrně často – na základě této neformální komunikace po telefonu, ale nemůžete případně podat odvolání.

Pokud vám pak finanční úřad pošle písemné zamítnutí žádosti o kompenzační bonus, tak máte možnost podat standardní odvolání.

Jiný postup mě moc nenadá. Záleží i na vás a na tom, kolik energie tomu chcete věnovat. Bohužel, kompenzační bonus je aktuálně nastaven tak jak je, a v podobné situaci jako vy, je poměrně hodně velké množství OSVČ. A žádné jednoduché řešení neexistuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzační bonus únor březen 2021 – začátek podnikání v roce 2020

-

Dobrý den, udělal jsem si OSVČ 21. 9. 2020. Do té doby jsem pracoval jako zaměstnanec ve fabrice. Jaké období musím vykázat příjmy, abych mohl zažádat o kompenzační bonus za únor a březen?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus při rodičovském příspěvku

-

Dobrý den, od konce roku 2017 pobírám rodičovský příspěvek. Živnost mám stále otevřenou a to na manikúru a nehtovou modeláž, ale pouze jako pochůzkář do domu. Do konce roku 2020 jsem nevykazovala žádnou činnost. Od ledna 2021 jsem si začala přivydělávat. Jelikož to zákon dovoloval. Od 1.3.2021 je tato možnost zakázána. Mám tedy prosím možnost […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na kompenzační bonus pro OSVČ za únor a březen 2021?

-

Dobrý den, mám dotaz, zda mám nárok na kompenzační bonus pro OSVČ za únor a březen 2021. Jezdíme na farmářské trhy v období březen až listopad. Přes zimní měsíce nevykazujeme žádnou tržbu. Živnost nebyla nikdy přerušena. Jelikož nemáme žádný jiný příjem, za zimní měsíce, které se nyní uvádí do žádosti, je tedy tržba nulová. Děkuji za […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus – OSVČ hlavní + brigáda DPP

-

Dobrý den, prosím o radu, zda mám nárok na kompenzační bonus za únor a březen 2021. Jako masérka mám uzavřenou provozovnu z nařízení vlády, je to moje hlavní činnost. Pokles tržeb 100%. V době zákazu: prosinec 2020 až březen 2021 jsem zaměstnána na DPP – dohoda o provedení práce s výdělkem do 10.000,- Kč – […]

Zobrazit odpověď