Kompenzační bonus pro OSVČ – přijetí pololetní zálohy (platba předem)

Dobrý den, podnikám v oblasti zájmových kroužků pro děti. V tomto oboru přijímám platby 2x v roce (leden, srpen-září), tyto finance si pak rozpočítávám do celého pololetí.

Nový systém kompenzačního bonusu, však zdá se nepočítá s tímto případem. Nyní jsem si tedy podala žádost o únor, březen a mohu zde uplatnit jako srovnávací období leden, kdy mi přišly víceméně všechny platby na pololetí, naposledy ho budu moci uplatnit pravděpodobně ještě v dubnu, kdy bude srovnávacím obdobím patrně leden únor březen.

Za tyto měsíce mám díky lednu dvakrát vyšší průměrný příjem než je realita, kdy si tento příjem rozpočítávám do 6 měsíců, ne do 3.

Dotaz tedy zní, zda od května tedy přijdu o kompenzační bonus? Je to dost svízelná představa, neboť jsem samoživitelkou a doma pečuji o dvě malé děti 5 a 7 let, které nemohou chodit do škol a školek. Jak tedy mám tuto situaci řešit?

Děkuji s přátelským pozdravem

Dotaz poslal/a: Jana H., 03.04.2021 21:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.04.2021 15:29 napsal/a:

Dobrý den,

U nového kompenzačního bonusu za únor, březen a nyní i duben 2021 (a možná i další měsíce), se posuzuje pokles příjmů ve srovnávaném a srovnávacím období (předcházející měsíc vs. průměr za tři měsíce, v jednom ze dvou období v minulosti).

Příjmem se podle tohoto zákona rozumí příjmy, které odpovídají tržbám z prodeje výrobků a služeb. Neposuzují se tedy všechny příjmy z podnikání, ale pouze ty, které odpovídají tržbám z prodeje výrobků a služeb.

„Tržby z prodeje výrobků, zboží a služeb“ jsou pojmem z účetnictví a vykazují se ve výkazu zisku a ztrát (viz vyhláška č. 500/2002 Sb.).

Pokud vedete účetnictví (dříve také „podvojné účetnictví“), tak pro doložení poklesu příjmu o 50%, vykazujete výnosy vykázané v položce „Tržby z prodeje výrobků, zboží a služeb“ účetnictví.

Pokud účetnictví nevedete a používáte jen daňovou evidenci, pak musíte posoudit, které z vašich příjmů, by odpovídaly tržbám z prodeje výrobků a služeb, pokud by bylo účetnictví vedeno.

Osobně se domnívám, že zálohy se neberou jako příjmy z prodeje výrobků a služeb. Doporučím vám ale to konzultovat spíše s nějakou účetní (není to přímo můj obor).

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď