Ověření nároku na kompenzační bonus – invalidní důchodce

Dobrý den jsem invalidní důchodce a OSVČ mám jako vedlejší činnost.

V zákoně se hovoří, že musím být OSVČ dle důchodového pojištění. Dobrovolně jako OSVČ neplatím sociální pojištění a můj čistý příjem za rok 2020 činil 79.000,–Kč, čímž mi nevznikla povinnost platit sociální pojištění.

Jsem přesto subjektem kompenzačního bonusu?

Dotaz poslal/a: Petr, 30.03.2021 18:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.03.2021 07:45 napsal/a:

Dobrý den,

V zákoně o kompenzačním bonusu (zákon číslo 95/2021 Sb.), se mluví o tom, že musíte být OSVČ podle zákona o důchodovém pojištění.

Podle zákona o důchodovém pojištění (zákon číslo 155/1995 Sb.), se ta OSVČ považuje osoba:

  • Která vykonává samostatně výdělečnou činnost
  • Nebo která spolupracuje při výkonu samostatně výdělečné činnosti a lze na ni rozdělovat příjmy a výdaje
  • Která ukončila povinnou školní docházku a dosáhla alespoň 15 let věku

V zákoně se už ale nemluví o tom, že byste musel být OSVČ hlavní, nebo že byste jako OSVČ musel platit sociální pojištění.

Na kompenzační bonus, máte nárok i jako OSVČ vedlejší. Samotný invalidní důchod, zde nehraje v podstatě žádnou roli.

Podstatné jsou dvě hlavní podmínky. Jednak je to omezení činnosti spojené s poklesem příjmu (tržeb) alespoň o 50%. A dále to, že příjem z omezené činnosti je vaším převažujícím příjmem. Zde se ale posuzují pouze příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmu, mezi které invalidní důchod nespadá (tj. jako byste ho vůbec neměl).

Pokud jsou splněny tyto hlavní podmínky, a všechny ostatní (jako například to, že jste byl aktivní OSVČ k 5. 10. 2020 nebo měl přerušené podnikání po 12. 3. 2020, nejste nespolehlivým plátcem apod.), pak můžete mít nárok na kompenzační bonus za únor, březen a nově i duben 2021.

Vzhledem k tomu, že máte nízké příjmy také pozor na to, že kompenzační bonus je „až“ 1000 Kč za den. Reálně to ale může být i podstatně méně.

V žádosti dokládáte příjem (tržby) za srovnávaný měsíc a průměr ve srovnávacím období. A výše kompenzačního bonusu, je maximálně do výše rozdílu mezi příjmy ve srovnávaném měsíci a průměrem ve srovnávaném období.

Pokud byste měl za leden 2021 nulový příjem (tržby) a průměr ve srovnávacím období např. 8000 Kč, tak můžete jako kompenzaci za únor dostat maximálně 8000 Kč. A ne tedy 28 000 Kč (1000 Kč na den v únoru). Výše kompenzace se odvíjí od skutečných příjmů (průměr ve srovnávacím období a příjmy za srovnávaný měsíc).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Započítává se doba na Úřadu práce do důchodu?

-

Dobrý den, chci se zeptat, když jsem vedena na úřadu práce, započítává se tato doba do důchodu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Neschopenka po skončení zaměstnání a nárok na důchod

-

Dobrý den, odpracovala jsem 35 let u jedné firmy od maturity včetně dvou mateřských, dostala výpověď, šla na neschopenku na 2 měsíce, pak nová práce, kde mi po 14 dnech zrušili pracovní poměr. V ochranné lhůtě 7 dnů jsem nastoupila na neschopenku, čeká mne asi operace, dejme tomu, že budu doma třeba 1 rok. Započítává […]

Zobrazit odpověď

Důchodové pojištění při práci na poloviční úvazek

-

Dobrý den. Sedm let jsem pracovala na půl úvazku u soukromnice v potravinách. Jak se započítává půl úvazku na důchod: jako kdybych pracovala na celý úvazek nebo jinak. Zdravotní a sociální za mě platila. Mám i důchodové potvrzení. Díky

Zobrazit odpověď

Nemocenská po skončení pracovní ho poměru na dobu určitou započtení do důchodového pojištění

-

Dobrý den, nastoupila jsem na pracovní neschopenku v prosinci 2018. Během nemocenské mi skončil pracovní poměr na dobu určitou 28. 2. 2019. Nemocenskou jsem sice pak dostávala z OSSZ, ale nevěděla jsem, jestli se mi tato doba po skončení pracovního poměru započítá do evidenční doby důchodového pojištění. Neschopenka trvala do prosince 2019. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď