Platba sociálního pojištění po skončení rodičovského příspěvku

Dobrý den, prosím Vás o informaci jak je to s placením sociálního pojištění, pokud již nebudu pobírat rodičovský příspěvek (celá výše 300 tis. CZK mi bude vyplacena dříve, než dítě dovrší 3 roky)

Budu chtít zůstat s dítětem doma do jeho tří let. Zdravotní pojištění za mne bude platit stát (zaměstnavatel jen zadá na pojišťovně jiný kód). Ale jak je to se sociálním pojištěním, budu ho hradit za předmětné měsíce sama? V jaké výši?

Mnohokrát děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavla V., 28.09.2021 08:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.09.2021 19:24 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám skončí rodičovský příspěvek, ale vy budete ještě dále na rodičovské dovolené, tak se pro vás vůbec nic nemění.

Stejně jako v době, kdy jste pobírala rodičovský příspěvek, i během rodičovské dovolené, za vás platí zdravotní pojištění stát. Zde se nic nemění.

Viz zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 7:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

c) příjemce rodičovského příspěvku;

d) ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění

Sociální pojištění, za vás během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek a/nebo jste na rodičovské dovolené, nikdo neplatí.

Doba na rodičovské dovolené (resp. obecně doba péče o dítě až do jeho 4 roků), se vám ale započítává, jako doba důchodového pojištění.

Viz zákon o důchodovém pojištění, zákon číslo 155/1995 Sb., paragraf 5:

§ 5

(1) Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastni

c) osoby pečující osobně o dítě ve věku do 4 let,

Sociální pojištění (resp. důchodové pojištění), tedy nemusíte platit. Doba na rodičovské dovolené, se vám automaticky zohledňuje pro nárok na budoucí důchod.

Jak již tedy bylo uvedeno výše, skončením výplaty rodičovského příspěvku, se pro vás nic nemění, a vám dále pokračuje rodičovská dovolená. Ta vám skončí, až v den 3 narozenin dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď