Podpora po nemocenské – výpočet průměrného výdělku

Dobrý den,

s paní účetní si lámeme hlavu nad údajem o výši průměrného výdělku. Máme zaměstnance, který byl od 1. 11. 2020 na pracovní neschopnosti.

Jelikož to bylo kvůli obavě před covidem, táhla se neschopnost až do 30. 4. 2021. Ze strany zaměstnance byl pak po ukončení pracovní neschopnosti rozvázán pracovní poměr dohodou.

Pro úřad práce máme stanovit výši průměrného výdělku. Za poslední čtvrtletí ale zaměstnanec příjem neměl. Jen nemocenskou.

Dodali jsme k potvrzení mzdové listy za rok 2019 a 2020, ale zaměstnanec přišel s tím, že musíme vyplnit výši průměrného výdělku.

Ale z čeho ho vypočítat?

Dotaz poslal/a: Martina, 26.05.2021 20:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.05.2021 19:11 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti, se odvíjí od průměrného čistého výdělku, v posledním zaměstnání, za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí. Viz. Zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 50:

§ 50

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů

Postup výpočtu průměrného výdělku je pak definován v zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb.).

V případě, že zaměstnanec v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí), neodpracoval alespoň 21 dní, pak se namísto průměrného výdělku, použije pravděpodobný výdělek – viz paragraf 355:

§ 355 Pravděpodobný výdělek

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Tj. pokud byl zaměstnanec v rozhodném období v pracovní neschopnosti, pak můžete namísto průměrného výdělku, vycházet z toho, jaký by byl u zaměstnance pravděpodobný výdělek, a do příslušného potvrzení vyplnit tuto částku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď