Podpora v nezaměstnanosti po půl roce práce a předchozí podpoře

Dobrý den, do 9/2020 podnikání, 10/2020 – 2/2021 úřad práce, 3-8/2021 zaměstnání,

Prosím, pokud pak půjdu znova na úřad práce, budu mít nárok na podporu znova?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Roman G., 17.08.2021 17:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.08.2021 16:21 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste v novém zaměstnání, do kterého jste nastoupil po předchozí podpoře v nezaměstnanosti, pracoval zmíněného půl roku (6 měsíců), pak byste měl mít nárok na podporu v plném rozsahu.

U podpory v nezaměstnanosti to funguje tak, že při podání žádosti o podporu, se posuzuje období předchozích 2 roků (24 měsíců zpětně), před podáním žádosti).

Pokud jste v tomto období čerpal jinou podporu v nezaměstnanosti, tak se dále posuzuje, zda byla vyčerpána celá podpůrčí doba (do 50 roků je to 5 měsíců, 50 až 55 roků je to 8 měsíců a nad 55 roků je to 11 měsíců).

Pokud byla vyčerpána celá podpůrčí doba, a vy následně v novém zaměstnání odpracujete alespoň 6 měsíců, tak máte opět nárok na podporu v nezaměstnanosti, v plném rozsahu.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 49:

§ 49

(1) Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání uplynula celá podpůrčí doba, má nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud po uplynutí této podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 6 měsíců; tato doba se nevyžaduje v případech, kdy uchazeč o zaměstnání skončil zaměstnání nebo výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů nebo skončil zaměstnání z důvodů uvedených ve zvláštním právním předpise nebo proto, že zaměstnavatel porušil podstatnou povinnost vyplývající z právních předpisů, kolektivní smlouvy nebo sjednaných pracovních podmínek. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

(2) Do doby 6 měsíců podle odstavce 1 se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním.

Jiná je pak situace, pokud jste u předchozí podpory v nezaměstnanosti nevyčerpal celou podpůrčí dobu (tj. nebylo vyčerpáno celých 5, 8 nebo 11 měsíců).

Pokud v takovém případě, odpracujete alespoň 3 měsíce, tak je nárok opět na celou podporu v nezaměstnanosti.

Pokud ale odpracujete méně než 3 měsíce, tak je nárok na podporu, jen ve zbytku nevyčerpané doby, z předchozí podpory v nezaměstnanosti.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 48:

§ 48

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

U vás, vzhledem k tomu, že jste pracoval 6 měsíců, byste tedy podle všeho měl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti v plném rozsahu (pokud jsou splněny všechny příslušné podmínky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat – když jsem nastoupil do fabriky, tak sem pracoval na smlouvu DPČ půl roku. Teď pracuji na hlavní činnost 8 měsíců. Mám nárok na podporu? Doktor mi zakazuje pracovat ze zdravotních důvodů. Děkuji

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Způsob výpočtu podpory v nezaměstnanosti po více než roce v DPN

-

Dobrý den, předem děkuji za radu. Od 5. 12. 2020 jsem v pracovní neschopnosti, během níž jsem k 31. 8. 2021 ukončila několik let trvající pracovní poměr. Neschopenka prý bude pravděpodobně trvat do listopadu až prosince 2021. Novou práci mám domluvenou až od jara 2022, takže nejspíš budu muset jít na pár měsíců na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení mateřské dovolené

-

Dobrý den, opravdu si nevím rady. Byla jsem 7 let na mateřské dovolené, která mi každým dnem končí. Můj zaměstnavatel na mě čeká a drží mi místo. Jenže chyba je u mě. Měsíc před nástupem do zaměstnání jsme spolu uzavřeli dohodu o provedení práce na zkrácený úvazek. Nyní tedy chodím do práce. Praxe ukázala, že […]

Zobrazit odpověď