Podpora po skončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den, moc Vás prosím o radu.

V minulém zaměstnání mě donutili odejít, jelikož moji práci potřebovali pro někoho jiného. Byla jsem 4 měsíce na podpoře.

Našla jsem si novou práci v oboru administrativa. Slíbili mi celkem dobré podmínky. Po nástupu jsem skončila ve vymrzlém skladu – prý pouze na krátký čas.

Jenomže mám pracovní úvazek na 40 hodin týdně, avšak musím pracovat pondělí-čtvrtek 6.00-16.00 (minimálně) a v pátek 6.00-15.00.

Chtěla bych skončit ve zkušební době. Kdy mohu, prosím, ukončit pracovní poměr, abych měla nárok opět na celou podporu? Nastoupila jsem 4. 1. 2021?

Mockrát Vám děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Jitka Š., 16.01.2021 19:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.01.2021 15:39 napsal/a:

Dobrý den,

To, zda budete mít nárok na podporu a případně po jak dlouhou dobu, záleží na několika faktorech.

Nejprve musí být splněna základní podmínka, že po skončení současného zaměstnání ve zkušební době, budete splňovat minimálně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění, za poslední dva roky (předchozích 24 měsíců).

Pokud jste v předchozím zaměstnání pracovala delší dobu, tak byste to splňovat měla, i když jste nedávno byla nějakou dobu nezaměstnaná.

Píšete, že při předchozí nezaměstnanosti, jste čerpala podporu 4 měsíce. To by mělo znamenat, že jste podporu nevyčerpala celou. V závislosti na vašem věku, máte nárok na podporu po dobu 5 až 11 měsíců.

V případě, že jste tedy nečerpala podporu po maximální dobu (neuplynula vám celá podpůrčí doba) a nyní byste v novém zaměstnání pracovala alespoň 3 měsíce, pak byste měla nárok opět na celou dobu podpory v nezaměstnanosti, podle vašeho věku.

Pokud ale zaměstnání ukončíte ještě ve zkušební době – tj. v novém zaměstnání budete pracovat kratší dobu než 3 měsíce, pak budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti pouze po zbytek doby, který jste u předchozí doby nezaměstnanosti nevyčerpala.

Tj. pokud je vám například do 50 roků a máte tak nárok na podporu po dobu 5 měsíců, tak byste nyní měla nárok na podporu jen 1 měsíc (4 měsíce byly vyčerpány při předchozí nezaměstnanosti). Pokud by vám ale bylo 50 – 55 roků a měla byste nárok na podporu 8 měsíců, tak byste ji nyní dostávala 4 měsíce, atd.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 48:

§ 48

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

Pokud byste při předchozí nezaměstnanosti čerpala podporu v nezaměstnanosti po maximální dobu (tj. využila celou podpůrčí dobu), tak byste nyní musela v novém zaměstnání (nebo jiném zaměstnání), pracovat alespoň 6 měsíců.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď