Podpora po skončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den, moc Vás prosím o radu.

V minulém zaměstnání mě donutili odejít, jelikož moji práci potřebovali pro někoho jiného. Byla jsem 4 měsíce na podpoře.

Našla jsem si novou práci v oboru administrativa. Slíbili mi celkem dobré podmínky. Po nástupu jsem skončila ve vymrzlém skladu – prý pouze na krátký čas.

Jenomže mám pracovní úvazek na 40 hodin týdně, avšak musím pracovat pondělí-čtvrtek 6.00-16.00 (minimálně) a v pátek 6.00-15.00.

Chtěla bych skončit ve zkušební době. Kdy mohu, prosím, ukončit pracovní poměr, abych měla nárok opět na celou podporu? Nastoupila jsem 4. 1. 2021?

Mockrát Vám děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Jitka Š., 16.01.2021 19:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.01.2021 15:39 napsal/a:

Dobrý den,

To, zda budete mít nárok na podporu a případně po jak dlouhou dobu, záleží na několika faktorech.

Nejprve musí být splněna základní podmínka, že po skončení současného zaměstnání ve zkušební době, budete splňovat minimálně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění, za poslední dva roky (předchozích 24 měsíců).

Pokud jste v předchozím zaměstnání pracovala delší dobu, tak byste to splňovat měla, i když jste nedávno byla nějakou dobu nezaměstnaná.

Píšete, že při předchozí nezaměstnanosti, jste čerpala podporu 4 měsíce. To by mělo znamenat, že jste podporu nevyčerpala celou. V závislosti na vašem věku, máte nárok na podporu po dobu 5 až 11 měsíců.

V případě, že jste tedy nečerpala podporu po maximální dobu (neuplynula vám celá podpůrčí doba) a nyní byste v novém zaměstnání pracovala alespoň 3 měsíce, pak byste měla nárok opět na celou dobu podpory v nezaměstnanosti, podle vašeho věku.

Pokud ale zaměstnání ukončíte ještě ve zkušební době – tj. v novém zaměstnání budete pracovat kratší dobu než 3 měsíce, pak budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti pouze po zbytek doby, který jste u předchozí doby nezaměstnanosti nevyčerpala.

Tj. pokud je vám například do 50 roků a máte tak nárok na podporu po dobu 5 měsíců, tak byste nyní měla nárok na podporu jen 1 měsíc (4 měsíce byly vyčerpány při předchozí nezaměstnanosti). Pokud by vám ale bylo 50 – 55 roků a měla byste nárok na podporu 8 měsíců, tak byste ji nyní dostávala 4 měsíce, atd.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 48:

§ 48

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

Pokud byste při předchozí nezaměstnanosti čerpala podporu v nezaměstnanosti po maximální dobu (tj. využila celou podpůrčí dobu), tak byste nyní musela v novém zaměstnání (nebo jiném zaměstnání), pracovat alespoň 6 měsíců.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Podpora v nezaměstnanosti – ve zkušební době, nenavazující zaměstnání

-

Dobrý den, pracoval jsem 7 let u jedné firmy. V listopadu 2020 jsem podal výpověď dohodou a do nového zaměstnání nastoupil až v lednu 2021. Byl tam tedy měsíc (prosinec) prodleva. Ten daný měsíc jsem se nehlásil na Úřad práce, zaplatil jsem za sebe, jako samoplátce, pouze zdravotní pojištění, sociální ne. Nyní, po necelých dvou měsících chci […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské a práce na DPČ

-

Dobrý den, dne 8. 3. 2021 má dcera 4 roky. Rodičovský příspěvek čerpám do jejich čtvrtých narozenin. Poslední příspěvek mi bude vyplacen v dubnu (za březen). Má otázka zní: 1) Od kdy se mám hlásit na úřad práce? Od 9. 3. 2021 nebo od 1. 4. 2021. Bude mi za celý březen placeno zdravotní a […]

Zobrazit odpověď

Nárok a výpočet podpory v nezaměstnanosti – 2 dny v novém zaměstnání

-

Dobrý den. V listopadu 2020 mi skončila rodičovská dovolená. Se zaměstnavatelem jsem byla dohodnuta na neplaceném volnu ke dni 31. 3. 2021. Majitelka se však rozhodla ukončit výrobu ve firmě. A všichni jsme dostali výpověď. Našla jsem si ještě během výpovědi novou práci a tak jsem se dohodla na dřívějším ukončení pracovního poměru i toho […]

Zobrazit odpověď

Nástup na Úřad práce po rodičovském příspěvku

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s nástupem na Úřad práce, po rodičovském příspěvku. Loni v březnu byly dcerce 3 roky. Z důvodu nepřijetí do mateřské školy jsem musela dát v práci výpověď. Prodloužila jsem si příspěvek do 4 let dítěte. Jakou výši podpory budu pobírat a jaké potřebné dokumenty musím přinést […]

Zobrazit odpověď