Podpora po skončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den, moc Vás prosím o radu.

V minulém zaměstnání mě donutili odejít, jelikož moji práci potřebovali pro někoho jiného. Byla jsem 4 měsíce na podpoře.

Našla jsem si novou práci v oboru administrativa. Slíbili mi celkem dobré podmínky. Po nástupu jsem skončila ve vymrzlém skladu – prý pouze na krátký čas.

Jenomže mám pracovní úvazek na 40 hodin týdně, avšak musím pracovat pondělí-čtvrtek 6.00-16.00 (minimálně) a v pátek 6.00-15.00.

Chtěla bych skončit ve zkušební době. Kdy mohu, prosím, ukončit pracovní poměr, abych měla nárok opět na celou podporu? Nastoupila jsem 4. 1. 2021?

Mockrát Vám děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Jitka Š., 16.01.2021 19:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.01.2021 15:39 napsal/a:

Dobrý den,

To, zda budete mít nárok na podporu a případně po jak dlouhou dobu, záleží na několika faktorech.

Nejprve musí být splněna základní podmínka, že po skončení současného zaměstnání ve zkušební době, budete splňovat minimálně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění, za poslední dva roky (předchozích 24 měsíců).

Pokud jste v předchozím zaměstnání pracovala delší dobu, tak byste to splňovat měla, i když jste nedávno byla nějakou dobu nezaměstnaná.

Píšete, že při předchozí nezaměstnanosti, jste čerpala podporu 4 měsíce. To by mělo znamenat, že jste podporu nevyčerpala celou. V závislosti na vašem věku, máte nárok na podporu po dobu 5 až 11 měsíců.

V případě, že jste tedy nečerpala podporu po maximální dobu (neuplynula vám celá podpůrčí doba) a nyní byste v novém zaměstnání pracovala alespoň 3 měsíce, pak byste měla nárok opět na celou dobu podpory v nezaměstnanosti, podle vašeho věku.

Pokud ale zaměstnání ukončíte ještě ve zkušební době – tj. v novém zaměstnání budete pracovat kratší dobu než 3 měsíce, pak budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti pouze po zbytek doby, který jste u předchozí doby nezaměstnanosti nevyčerpala.

Tj. pokud je vám například do 50 roků a máte tak nárok na podporu po dobu 5 měsíců, tak byste nyní měla nárok na podporu jen 1 měsíc (4 měsíce byly vyčerpány při předchozí nezaměstnanosti). Pokud by vám ale bylo 50 – 55 roků a měla byste nárok na podporu 8 měsíců, tak byste ji nyní dostávala 4 měsíce, atd.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 48:

§ 48

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

Pokud byste při předchozí nezaměstnanosti čerpala podporu v nezaměstnanosti po maximální dobu (tj. využila celou podpůrčí dobu), tak byste nyní musela v novém zaměstnání (nebo jiném zaměstnání), pracovat alespoň 6 měsíců.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Způsob výpočtu podpory v nezaměstnanosti po více než roce v DPN

-

Dobrý den, předem děkuji za radu. Od 5. 12. 2020 jsem v pracovní neschopnosti, během níž jsem k 31. 8. 2021 ukončila několik let trvající pracovní poměr. Neschopenka prý bude pravděpodobně trvat do listopadu až prosince 2021. Novou práci mám domluvenou až od jara 2022, takže nejspíš budu muset jít na pár měsíců na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení mateřské dovolené

-

Dobrý den, opravdu si nevím rady. Byla jsem 7 let na mateřské dovolené, která mi každým dnem končí. Můj zaměstnavatel na mě čeká a drží mi místo. Jenže chyba je u mě. Měsíc před nástupem do zaměstnání jsme spolu uzavřeli dohodu o provedení práce na zkrácený úvazek. Nyní tedy chodím do práce. Praxe ukázala, že […]

Zobrazit odpověď

Kolik je podpora po ukončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po ukončení rodičovské dovolené, když jsem před narozením syna byla nezaměstnaná. Pokud ano, v jaké výši a jak dlouho. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď