Podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti. Dne 29. 5. 2021 mě končí podpůrčí doba, tzn., že budu k tomuto datu na neschopence 380 dní (ověřeno na ČSSZ). Kromě toho jsem měla na podzim r. 2019 pracovní neschopnost v délce 40 dní. Na nynějším pracovním místě jsem zaměstnaná již 8 let. Prosím o zodpovězení mých dotazů:

– Mohu podat ještě v pracovní neschopnosti výpověď? Běží mi výpovědní lhůta nebo musím čekat, až mi skončí neschopenka a pak teprve podat výpověď?

– Jak mám postupovat, pokud chci podat výpověď ze zdravotních důvodů?

– Pokud mohu podat výpověď ještě v pracovní neschopnosti a skončí mi pracovní poměr zároveň s koncem podpůrčí doby a hned bych se pak zaevidovala na pracovním úřadu, z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Z průměrného čistého výdělku před nastoupením na neschopenku nebo bych dostávala pouze nějakou minimální podporu? Kolik měsíců bych musela znovu pracovat, aby se mi pak počítala případná podpora v nezaměstnanosti z průměrného čistého výdělku?

Děkuji předem za odpovědi

Dotaz poslal/a: Jana, 30.01.2021 13:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.01.2021 18:37 napsal/a:

Dobrý den,

Možnost ukončení pracovního poměru v průběhu pracovní neschopnosti je omezena pouze u výpovědi ze strany zaměstnavatele. Zaměstnavatel vám po dobu pracovní neschopnosti (a i v některých dalších případech), nesmí dát výpověď (jsou zde jen určité výjimky typu situace, kdy dochází k zániku zaměstnavatele, nebo jeho části).

Možnost, abyste dala výpověď vy, není nijak omezena. Stejně jako není omezena možnost ukončení pracovního poměru dohodou.

Pokud byste dala výpověď už nyní, tak bude běžet standardní výpovědní doba, a skončí po jejím uplynutí. Nebo můžete ukončit pracovní poměr dohodou, a ten by pak skončil k datu, na jakém se dohodnete, bez ohledu na probíhající pracovní neschopnost.

Pokud byste dala výpověď nyní – tj. na začátku února 2021, pak bude výpovědí doba do konce dubna 2021 (2 kalendářní měsíce, následující po doručení výpovědi). Což by ale pro vás asi nebylo ideální, pokud budete na neschopence, až do konce května, pak má smysl směřovat ukončení zaměstnání také k tomuto datu.

Pokud byste chtěla dát výpověď ze zdravotních důvodů (ve smyslu paragrafu 52 d nebo e, Zákoníku práce), tak potřebujte příslušný lékařský posudek, který bude jednoznačně říkat, že jste pozbyla zdravotní způsobilost vykonávat danou práci. Podrobněji viz například zde.

Pokud byste takovýto posudek předložila zaměstnavateli, tak má zaměstnavatel povinnost převést vás na jinou práci (pokud byste byla zdravotně způsobilá pro výkon jiného typu práce) nebo vám dát výpověď. A v takovém případě vzniká nárok na odstupné ve výši až 12 měsíčních platů. V posudku ale musí být jednoznačně uvedeno, že nejste schopná dále vykonávat danou práci.

Pokud ukončíte pracovní poměr nyní, ještě v průběhu pracovní neschopnosti, pak by se vaše podpora měla odvíjet od průměrného (resp., spíše od pravděpodobného) výdělku v zaměstnání. Tím, že jste stále zaměstnaná, tak není důvod, aby se podpora počítala jinak.

Je to jiná situace, než když jste v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání. Tam mohou nastat situace, kdy jste nějakou dobu po skončení zaměstnání na neschopence, a pak není možné podporu počítat na základě průměrného výdělku, a podpora se určuje na základě průměrné mzdy v ČR a je velmi nízká. To ale myslím v tuto chvíli není váš případ.

Pokud ukončíte zaměstnání a nebudete dále na neschopence, tak můžete do 3 dnů zajít na Úřad práce, a podpora by se odvíjela od průměrného (nebo pravděpodobného výdělku).

Pozor jen na to, že nárok na podporu vzniká až ve chvíli, kdy již nebudete na neschopence. Během neschopenky, vás na Úřadu práce nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání a nemůže tak ani vzniknout nárok na podporu. Tj. pokud byste po skončení zaměstnání byla dále v pracovní neschopnosti, pak nemáte nárok na podporu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po ukončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, Již v únoru mi skončila podpůrčí doba, tzn. další nárok mam po odpracovaných 190 dnech. A má teda otázka zní, když již nemam podpůrčí dobu a náhodou bych musel jít na krátkodobou nemocenskou (nemoc), budou mi vyplaceny peníze prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel? Jelikož podpůrčí doba se počítá od 15 dne na […]

Zobrazit odpověď

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď