Výpočet nároku na podporu v nezaměstnanosti po neschopence

Dobrý den, uvažuji o odchodu ze zaměstnání, zřejmě dohodou.

V tomto roce jsem byla od 22. 2. 2021 do 31. 3. 2021 na neschopence. Jak se mi bude vypočítávat nárok na podporu v nezaměstnanosti? Z jakého výdělku bude stanoven?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra V., 2.04.2021 20:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.04.2021 10:32 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet podpory v nezaměstnanosti, se provádí na základě průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání. Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 50 a dále.

Postup určení průměrného výdělku je dán zákoníkem práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 351 a dále.

Průměrný výdělek se stanovuje na základě předchozího kalendářního čtvrtletí. Pokud byste tedy ukončila zaměstnání v dubnu 2021, pak se průměrný výdělek stanoví na základě příjmu v lednu až březnu 2021.

Průměrný výdělek se vypočítá nejprve jako průměrný hrubý hodinový výdělek:

  • Vychází se z hrubé mzdy zaúčtované k výplatě v daném období
  • Nezapočítává se například náhrada mzdy za dovolenou, náhrada mzdy za nemoc nebo nemocenské dávky
  • Započítávají se různé přeplatky – například za práci přesčas
  • Zjištěný souhrn hrubých příjmů se dělí počtem odpracovaných hodin, včetně přesčasových hodin (hodiny, kdy jste byla v pracovní neschopnosti, se nepoužijí)

Výsledkem výpočtu, je průměrný hrubý hodinový výdělek. To, že jste část prvního čtvrtletí 2021 byla v pracovní neschopnosti, by tedy nemělo mít negativní vliv na výpočet výše průměrného výdělku (nižší příjem z náhrady mzdy za nemoc nebo nemocenské dávky, do výpočtu nevstupují).

Na základě průměrného hrubého hodinového výdělku se spočítá průměrný hrubý měsíční výdělek. A to tak, že zjištěný hodinový výdělek, se násobí počtem pracovních hodin za týden (například 40 hodin – podle toho, jakou máte týdenní pracovní dobu) a to se násobí koeficientem 4,348 (průměrný počet týdnů v měsíci).

Z průměrného hrubého měsíčního výdělku se spočítá průměrný čistý měsíční výdělek. A to tak, že se aplikují běžné postupy (srážky na sociální, zdravotní, daně) ke dni, kdy je údaj o průměrném čistém výdělku vystavován.

Průměrný čistý výdělek tedy není průměrná čistá výplata. V průměrném výdělku je zohledněn skutečný příjem za skutečně odpracovanou dobu (zameškaná doba, jako neschopenka nebo dovolená, apod., se vyloučí).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď