Výpočet nároku na podporu v nezaměstnanosti po neschopence

Dobrý den, uvažuji o odchodu ze zaměstnání, zřejmě dohodou.

V tomto roce jsem byla od 22. 2. 2021 do 31. 3. 2021 na neschopence. Jak se mi bude vypočítávat nárok na podporu v nezaměstnanosti? Z jakého výdělku bude stanoven?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra V., 2.04.2021 20:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.04.2021 10:32 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet podpory v nezaměstnanosti, se provádí na základě průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání. Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 50 a dále.

Postup určení průměrného výdělku je dán zákoníkem práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 351 a dále.

Průměrný výdělek se stanovuje na základě předchozího kalendářního čtvrtletí. Pokud byste tedy ukončila zaměstnání v dubnu 2021, pak se průměrný výdělek stanoví na základě příjmu v lednu až březnu 2021.

Průměrný výdělek se vypočítá nejprve jako průměrný hrubý hodinový výdělek:

  • Vychází se z hrubé mzdy zaúčtované k výplatě v daném období
  • Nezapočítává se například náhrada mzdy za dovolenou, náhrada mzdy za nemoc nebo nemocenské dávky
  • Započítávají se různé přeplatky – například za práci přesčas
  • Zjištěný souhrn hrubých příjmů se dělí počtem odpracovaných hodin, včetně přesčasových hodin (hodiny, kdy jste byla v pracovní neschopnosti, se nepoužijí)

Výsledkem výpočtu, je průměrný hrubý hodinový výdělek. To, že jste část prvního čtvrtletí 2021 byla v pracovní neschopnosti, by tedy nemělo mít negativní vliv na výpočet výše průměrného výdělku (nižší příjem z náhrady mzdy za nemoc nebo nemocenské dávky, do výpočtu nevstupují).

Na základě průměrného hrubého hodinového výdělku se spočítá průměrný hrubý měsíční výdělek. A to tak, že zjištěný hodinový výdělek, se násobí počtem pracovních hodin za týden (například 40 hodin – podle toho, jakou máte týdenní pracovní dobu) a to se násobí koeficientem 4,348 (průměrný počet týdnů v měsíci).

Z průměrného hrubého měsíčního výdělku se spočítá průměrný čistý měsíční výdělek. A to tak, že se aplikují běžné postupy (srážky na sociální, zdravotní, daně) ke dni, kdy je údaj o průměrném čistém výdělku vystavován.

Průměrný čistý výdělek tedy není průměrná čistá výplata. V průměrném výdělku je zohledněn skutečný příjem za skutečně odpracovanou dobu (zameškaná doba, jako neschopenka nebo dovolená, apod., se vyloučí).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, Před víc než rokem jsem ukončil zaměstnání. Hned po skončení práce mi ale začaly zdravotní problémy. Takže jsem od 10. 3. 2020 až do teď na neschopence. Nyní jsem po operaci bajpasu a byl mi uznán id 1. stupně (částečný). Zatím jsem nenašel žádnou vhodnou práci na poloviční úvazek, takže musím na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na další podporu v nezaměstnanosti v plné výši?

-

Dobrý den, prosím o radu. Na úřadu práce jsem byla v měsíci červenec, srpen, září 2020. Do zaměstnání jsem nastoupila 01. 10. 2020 do 31. 03. 2021. Pracovní poměr byl rozvázán 31. 3. 2021 po skončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou. V  zápočtovém listu mám 182 dnů jako dobu zaměstnání celkem. Mám nárok na […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu a ošetřovné po skončení rodičovské

-

Dobrý den, měla bych dotaz. K 7. 4. 2021 mi končí rodičovský příspěvek. Před nástupem na mateřskou a pak na rodičák jsem dělala na živnost 6 let. Rodičovský příspěvek pobírám 1000KČ měsíčně. Chtěla bych vědět, na kolik mám nárok na Úřadě práce a jestli mám na rok i na ošetřovné. Školky zavřeli, syn má 3roky […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď