Podpora v nezaměstnanosti po skončení nemocenské

Dobrý den,

31. 8. 2021 mi končí pracovní poměr ze strany zaměstnavatele. Vzhledem ke zdraví, budu mít neschopenku.

Je mi 56 let. Jak dlouho budu pobírat podporu, po ukončení neschopenky?

Kdy se musím přihlásit na úřad práce, hned po ukončení zaměstnání?

Děkuji

Dotaz poslal/a: M., 02.8.2021 16:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.08.2021 10:23 napsal/a:

Dobrý den,

Na Úřad práce, byste měla zajít až po skončení neschopenky (pracovní neschopnosti). V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, vás na Úřadu práce nemohou zařadit mezi uchazeče o zaměstnání, což je nutným předpokladem pro to, abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Viz. Zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.), paragraf 25, odstavec 2:

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Po skončení pracovní neschopnosti, byste tedy měla zajít na Úřad práce – do 3 pracovních dní. Zde si pak standardně požádáte o podporu v nezaměstnanosti.

Doba, po kterou můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, se odvíjí od věku. Nad 55 roků, máte nárok na podporu po dobu 11 měsíců.

První dva měsíce můžete dostávat 65% z průměrného výdělku, další dva měsíce je to 50% z průměrného výdělku, a zbytek doby (7 měsíců) dostáváte 45% z průměrného výdělku.

Roli může hrát i to, zda při ukončení zaměstnání, dostanete vyplaceno odstupné. Pokud je ukončen pracovní poměr ze strany zaměstnavatele, a vy u něj pracujete alespoň 12 měsíců, pak máte nárok na odstupné. Jeho výše se odvíjí od počtu odpracovaných roků a od výše průměrného výdělku.

Pokud byste při ukončení dostala vyplaceno odstupné – například 3 násobky průměrného měsíčního výdělku, tak následující 3 měsíce, nemáte nárok na podporu. Nepřicházíte o ni, jen se v tu dobu nevyplácí.

Takže bude záležet i na tom, jak dlouho budete po skončení zaměstnání v pracovní neschopnosti.

Pokud by vám například při ukončení zaměstnání vznikl nárok na odstupné (3x průměrný měsíční výdělek), a vy byla v pracovní neschopnosti ještě měsíc, po skončení zaměstnání, a pak šla na Úřad práce, tak  potom první dva měsíce na ÚP nebudete dostávat žádnou podporu. I tak byste ale měla nárok na 11 měsíců – jen by se podpora začala vyplácet později.

Ještě jen připomínám, že pracovní neschopnost, musí být zahájena v průběhu zaměstnání, nebo nejpozději do 7 kalendářních dní, od skončení zaměstnání. Pokud by to bylo až později, tak už by nebyl nárok na nemocenské dávky.

Vzhledem k tomu, že prvních 14 dní, vám při neschopence platí nemocenskou zaměstnavatel, pak je optimální, pokud je neschopenka zahájena alespoň 14 dní, před koncem zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď