Podpora v nezaměstnanosti po skončení nemocenské

Dobrý den,

31. 8. 2021 mi končí pracovní poměr ze strany zaměstnavatele. Vzhledem ke zdraví, budu mít neschopenku.

Je mi 56 let. Jak dlouho budu pobírat podporu, po ukončení neschopenky?

Kdy se musím přihlásit na úřad práce, hned po ukončení zaměstnání?

Děkuji

Dotaz poslal/a: M., 02.8.2021 16:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.08.2021 10:23 napsal/a:

Dobrý den,

Na Úřad práce, byste měla zajít až po skončení neschopenky (pracovní neschopnosti). V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, vás na Úřadu práce nemohou zařadit mezi uchazeče o zaměstnání, což je nutným předpokladem pro to, abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Viz. Zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.), paragraf 25, odstavec 2:

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Po skončení pracovní neschopnosti, byste tedy měla zajít na Úřad práce – do 3 pracovních dní. Zde si pak standardně požádáte o podporu v nezaměstnanosti.

Doba, po kterou můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, se odvíjí od věku. Nad 55 roků, máte nárok na podporu po dobu 11 měsíců.

První dva měsíce můžete dostávat 65% z průměrného výdělku, další dva měsíce je to 50% z průměrného výdělku, a zbytek doby (7 měsíců) dostáváte 45% z průměrného výdělku.

Roli může hrát i to, zda při ukončení zaměstnání, dostanete vyplaceno odstupné. Pokud je ukončen pracovní poměr ze strany zaměstnavatele, a vy u něj pracujete alespoň 12 měsíců, pak máte nárok na odstupné. Jeho výše se odvíjí od počtu odpracovaných roků a od výše průměrného výdělku.

Pokud byste při ukončení dostala vyplaceno odstupné – například 3 násobky průměrného měsíčního výdělku, tak následující 3 měsíce, nemáte nárok na podporu. Nepřicházíte o ni, jen se v tu dobu nevyplácí.

Takže bude záležet i na tom, jak dlouho budete po skončení zaměstnání v pracovní neschopnosti.

Pokud by vám například při ukončení zaměstnání vznikl nárok na odstupné (3x průměrný měsíční výdělek), a vy byla v pracovní neschopnosti ještě měsíc, po skončení zaměstnání, a pak šla na Úřad práce, tak  potom první dva měsíce na ÚP nebudete dostávat žádnou podporu. I tak byste ale měla nárok na 11 měsíců – jen by se podpora začala vyplácet později.

Ještě jen připomínám, že pracovní neschopnost, musí být zahájena v průběhu zaměstnání, nebo nejpozději do 7 kalendářních dní, od skončení zaměstnání. Pokud by to bylo až později, tak už by nebyl nárok na nemocenské dávky.

Vzhledem k tomu, že prvních 14 dní, vám při neschopence platí nemocenskou zaměstnavatel, pak je optimální, pokud je neschopenka zahájena alespoň 14 dní, před koncem zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď