Podpora v nezaměstnanosti – ve zkušební době, nenavazující zaměstnání

Dobrý den,

pracoval jsem 7 let u jedné firmy. V listopadu 2020 jsem podal výpověď dohodou a do nového zaměstnání nastoupil až v lednu 2021.

Byl tam tedy měsíc (prosinec) prodleva. Ten daný měsíc jsem se nehlásil na Úřad práce, zaplatil jsem za sebe, jako samoplátce, pouze zdravotní pojištění, sociální ne.

Nyní, po necelých dvou měsících chci v novém zaměstnání podat opět výpověď ve zkušební době, a tentokrát se chci nahlásit na úřad práce.

Podle které práce/z kterých měsíců se počítá podpora v nezaměstnanosti? Bude problém ten měsíc bez sociálního pojištění?

S poděkováním

Dotaz poslal/a: Jan C., 20.02.2021 21:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.02.2021 14:56 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve bych vás upozornila, že pokud chcete nyní ukončit zaměstnání ve zkušební době, tak velmi pravděpodobně nechcete dávat výpověď. Ve zkušební době se obvykle jedná o zrušení pracovního poměru. To můžete učinit jak vy, tak i zaměstnavatel, v podstatě kdykoliv a není ani nutné udávat nějaký důvod.

Pokud byste ale podal standardní výpověď, pak by byla dvouměsíční výpovědní lhůta, tj. aktuálně byste v daném zaměstnání musel pracovat až do konce dubna 2021, což zřejmě nechcete. Ukončení pracovního poměru ve zkušební době, byste měl zaměstnavateli oznámit písemně. Ale určitě to tedy nenazývejte výpovědí.

Co se týká nároku na podporu v nezaměstnanosti, tak ten byste podle uvedených informací měl mít zcela určitě. Pro nárok na podporu je potřeba mít účast na důchodovém pojištění, v délce alespoň 12 kalendářních měsíců za posledních dva roky.

Což vy budete mít zcela určitě. Do období posledních 2 roků by vám tam spadalo 23 měsíců účasti na důchodovém pojištění. Ten jeden měsíc ničemu nevadí.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od příjmu (průměrného čistého výdělku), v posledním ukončeném zaměstnání, před podáním žádosti o podporu.

Podpora by se vám tedy vypočítala na základě příjmu (průměrného výdělku), v novém zaměstnání, kde jste nyní ve zkušební době. Předchozí zaměstnání, nebo ten jeden měsíc, kdy jste byl OBZP, nehraje pro výpočet podpory žádnou roli.

Výpočet by vycházel pouze z aktuálního období, v novém zaměstnání (za běžných podmínek by to bylo poslední ukončené kalendářní čtvrtletí, pokud jste v něm ale ještě nepracoval, pak je to aktuální kalendářní čtvrtletí, nebo případně pravděpodobný výdělek)

Po ukončení zaměstnání ve zkušební době, byste tedy měl do 3 pracovních dní zajít na Úřad práce, a zde si podat žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání a o podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď