Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021.

Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok.

Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to potvrzení, a doklad o vyplacení odstupného, když bych se dostavil do tří dnů od ukončení pracovního poměru a tyto doklady zatím nemám.

Dotaz poslal/a: Miroslav, 31.10.2021 14:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.10.2021 18:17 napsal/a:

Dobrý den,

Potvrzení o výši průměrného výdělku, vám musí zaměstnavatel vystavit při ukončení pracovního poměru. Tj. ve chvíli, kdy vám skončí pracovní poměr, tak by vám zaměstnavatel měl předat příslušné dokumenty – mimo jiné například zápočtový list nebo zmíněné potvrzení o výši průměrného výdělku. Případně si jej od zaměstnavatele můžete sám vyžádat – viz příslušný formulář.

To, že máte každý měsíc jinou výši výplaty, až tolik nevadí. Průměrný čistý měsíční výdělek (ze kterého se pak určuje výše podpory v nezaměstnanosti), se určuje na základě příjmů v předchozím kalendářním čtvrtletí. Jedná se tedy o průměr za tři měsíce. Takže tím, se vaše různá výše mzdy zprůměruje (resp. průměrný výdělek, je trochu něco jiného než průměrná výše mzdy).

Postup výpočtu průměrného výdělku, je stanoven v zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), v paragrafu 351 až 362. Pro účely stanovení podpory v nezaměstnanosti, se pak používá čistý průměrný měsíční výdělek.

I kdyby vám zaměstnavatel potvrzení o výši průměrného výdělku nevystavil k ukončení pracovního poměru, na Úřad práce můžete jít i tak.

Na Úřadu práce, žádáte o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, a o podporu v nezaměstnanosti. Přičemž pro samotné zařazení do evidence, potvrzení nepotřebujete.

Vámi zmíněné Potvrzení o zdanitelných příjmech, nemá pro stanovení podpory v nezaměstnanosti, žádný význam, to na Úřadu práce, vůbec nebudete potřebovat

Co se týká odstupného, tak na Úřadu práce budou chtít vidět dohodu o ukončení pracovního poměru (pokud by byl pracovní poměr ukončen dohodou), nebo případně výpověď.

V případě, že by v těchto dokumentech nebyly uvedeny potřebné informace o odstupném, pak můžete případně zaměstnavatele požádat o vystavení potvrzení – viz například zde.

Pokud vám při ukončení zaměstnání vznikne nárok na odstupné, pak vám bude podpora v nezaměstnanosti vyplácena později.

Pokud máte nárok na odstupné ve výši například 3 měsíčních průměrných výdělků, pak vám na Úřadu práce, první 3 měsíce nevyplácí podporu v nezaměstnanosti.

O nárok na podporu tím nepřicházíte, jen je podpora vyplácena později.

Tj. čistě pro příklad, pokud byste měl nárok na odstupné za tři měsíce, pak za prosinec 2021 až únor 2022, nebude vyplácena podpora v nezaměstnanosti.

První podpora v nezaměstnanosti se vám vyplatí až za březen 2022, tj. v průběhu dubna 2022 (podpora se vyplácí zpětně, podobně jako výplata).

Viz paragraf 44a, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb.:

§ 44a

Uchazeči o zaměstnání, kterému bylo podle jiných právních předpisů z posledního zaměstnání vyplaceno odstupné, odbytné nebo odchodné, se podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku nebo měsíčního služebního příjmu, ze kterých byla odvozena minimální výše odstupného, odbytného nebo odchodného stanovená jinými právními předpisy. Ustanovením předchozí věty není dotčeno poskytování podpory v nezaměstnanosti po celkovou dobu stanovenou tímto zákonem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nekolidující zaměstnání

-

Dobrý den, jsem v evidenci na Úřadu práce 3 měsíce. Je mi 57 let. Pokud bych si našla „nekolidující zaměstnání“ na DPČ, z jakého základu se mi po jeho ukončení bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti? Z mého původního zaměstnání nebo z výdělku z „nekolidujícího zaměstnání“ tzn. DPČ. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď