Pozdní registrace na Úřadu práce – hrozí mi nějaká sankce?

Dobrý den,

chci se zeptat, co mě čeká, když přijdu zaregistrovat na UP se zpožděním o 15 dnů?

Zda budu muset něco doplatit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martin, 15.06.2021 10:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.06.2021 15:16 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení zaměstnání, nemáte žádnou povinnost, chodit na Úřad práce. Je to vaše právo, ale ne povinnost.

Na Úřad práce tedy můžete jít kdykoliv, podle toho, jak se vám to hodí.

Je zde pouze ta okolnost, že pokud na Úřad práce, přijdete do 3 pracovních dní, od skončení zaměstnání, pak se vám evidence na Úřadu práce, počítá ode dne ukončeného zaměstnání.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 26, odstavec 1:

§ 26 Zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání

(1) Fyzická osoba se zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání dnem podání písemné žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádá-li fyzická osoba o zprostředkování zaměstnání nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání nebo jiných činností, které jsou uvedeny v § 25 odst. 1, nebo činností, které jsou podle § 41 odst. 3 považovány za náhradní doby zaměstnání, zařadí se do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo těchto činností.

Pokud na ÚP přijdete po 15 dnech, tak vás zaevidují k datu, ke kterému jste na ÚP přišel. Mezi koncem zaměstnání a začátkem evidence na ÚP, tam budete mít „mezeru“ 2 týdny. Žádná sankce vám ale nehrozí.

Pokud máte mezi koncem zaměstnání a začátkem evidence na ÚP, mezeru jen 2 týdny, tak byste zřejmě ani neměl mít povinnost, doplácet si sám zdravotní pojištění.

Povinnost platit si sám zdravotní pojištění, máte až ve chvíli, kdy po celý kalendářní měsíc, za vás neplatí zdravotní pojištění stát, nebo zaměstnavatel.

Pokud za vás ale po část měsíce zaplatil ZP zaměstnavatel, nebo ho následně bude platit stát (za nezaměstnané na ÚP, platí ZP stát), tak si jej doplácet nemusíte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou – ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 16. 6. 2022 jsem začal pracovat v nové firmě. Od 19. 8. 2022 jsem v pracovní neschopnosti. Dne 25. 8. 2022 mi zaměstnavatel oznámil, že se mnou bude ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Můj dotaz proto zní, zda mám i po ukončení pracovního poměru ve zkušební době nárok na nemocenské dávky […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď