PPM z HPP + vedlejší OSVČ

Dobrý deň, prosím Vás o radu / zhodnotenie mojej situácie:

Plánujem otehotnieť a odíst na matersku cca leden 2022.

Som zamestnaná na hpp v ČR (3 roky, spĺňam podmienku 270 dní účasti na NP i 180dni). PPM z tejto poistenej činnosti považujem za hotovú vec (výška priemerneho denneho prijmu pre vypocet vymerovacího základu nepresiahne 2. redukovanú hranicu – nepodstatná informacia)

Zaujíma ma ale vypočet/ nárok na PPM z vedlejší OSVČ.

OSVČ si založím v breznu 2021 a hned začnem platit nemocenské poistenie v maximálnej výške pre vedlejší OSVČ na rok 2021  t.j. 147kč/měsíc, platit to budem až do odchodu na materskou tj. leden 2022 – (cely duben až prosinec) tažke podmienka 270dní účasti na nemocenskem pojisteni bude splnena.  zisk z OSVČ bude minimálny resp. rovný 0,

Takze moja otázka:

Jaké bude rozhodné obdobie pre vypočet denného vymerovacieho základu PPM z vedlajšej osvč?
(zvyčajne 12 mesiacov ale za vylúčené obdobie sa pokladajú kalendárne dny kdy OSVČ nebyla účastná na NP – v mojom pripade teda rozhodné obdobie bude duben az prosinec včetne ????)

Plus prosím o zhodnotenie zda rozumim správne tomu že: redukovaný vymeriavací základ pre PPM sa vypočita z kazde pojistene činnosti zvlásť a pak se vymeriavacia základy sečtou (HPP + osvč) a z vysledné častky se určí výška PPM.

Dakujem

Dotaz poslal/a: Jolana, 05.03.2021 21:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.03.2021 19:11 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste měla nástup na PPM někdy v průběhu ledna 2022, pak by rozhodné období pro výpočet denního vyměřovacího základu na základě nemocenského pojištění z vedlejší činností OSVČ, bylo od začátku účasti na nemocenském pojištění (tj. březen) do konce posledního předchozího kalendářního měsíce před nástupem na PPM (tj. prosinec).

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak. 

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

Pro výpočet PPM zde dvou různých pojištěných činností se nejprve stanoví denní vyměřovací základ samostatně pro každou z nich, a následně použije úhrn těchto dvou denních vyměřovacích základů – viz paragraf 20:

§ 20

(1) Vznikne-li v případě souběhu více pojištění u pojištěnce, který splňuje podmínky nároku na výplatu téže dávky, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, z více pojištění (§ 14 odst. 2 věta druhá), nárok na výplatu této dávky

a) od stejného dne, stanoví se nejprve denní vyměřovací základ z každé pojištěné činnosti, z níž pojištěnec uplatnil nárok na výplatu dávky, podle § 18 a 19 a za denní vyměřovací základ pro stanovení dávky se považuje úhrn těchto denních vyměřovacích základů,

Takto stanovený vyměřovací základ následně podléhá redukci, a z něj je pak stanovena výsledná výše PPM. Tj. není to tak, že by se redukovaný vyměřovací základ počítal samostatně z každé pojištěné činnosti. Ten se počítá až z výsledného úhrnu obou vyměřovacích základů. Viz paragraf 21:

§ 21

(1) Denní vyměřovací základ stanovený podle § 18 až 20 se upraví pro výpočet

b) peněžité pomoci v mateřství, otcovské a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď

Neprodloužení smlouvy, neschopenka, těhotenství a nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, momentálně jsem těhotná a 30. 7. mi končí pracovní smlouva, kterou mi zaměstnavatel neprodlouží. Dnes 21.7 jsem nastoupila na neschopenku. Termín porodu mám 28. 12. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když jsem posledních pět let byla zaměstnaná. Také se chci poptat, jak to bude po ukončení smlouvy, jestli […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď