Pracovní neschopnost v době evidence na Úřadu práce

Dobrý den, prosím o informaci, jaká nastane situace pokud jsem v současnosti v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP a v této době se změní můj zdravotní stav natolik, že bych po nějakou dobu nemohl vykonávat žádnou práci.

Mám na mysli např. těžké onemocnění covidem, úraz nebo pooperační stav.

Prodlouží se mi o tuto dobu výplata podpory v nezaměstnanosti a nebo budu po tuto dobu vyjmut z evidence ÚP ?

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Petr J. V., 06.02.2021 8:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.02.2021 18:14 napsal/a:

Dobrý den,

V souvislosti s pracovní neschopností a nezaměstnaností může nastat v zásadě dvě různé situace.

Tou první by byla situace, kdy onemocníte (zahájíte neschopenku) jen krátce po skončení předchozího zaměstnání.

Pokud by to bylo ještě v ochranné době, tj. do 7 kalendářních dní od skončení předchozího pracovního poměru, pak vám vzniká nárok na nemocenské dávky, i když jste nezaměstnaný na Úřadu práce.

Pokud byste ale současně měl nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak by se její výplata přerušila po dobu po dobu, kdy byste měl nárok na nemocenské dávky.

Není možné dostávat nemocenskou a podporu v nezaměstnanosti souběžně. O podporu byste tím nepřišel, vyplácení podpory by pokračovalo po skončení neschopenky.

Viz paragraf 44, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 44

(1) Uchazeči o zaměstnání se podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci neposkytuje po dobu

b) poskytování dávek nemocenského pojištění, s výjimkou dávek nemocenského pojištění, které jsou uchazeči o zaměstnání poskytovány z účasti na nemocenském pojištění z titulu výkonu činností podle § 25 odst. 3 nebo zaměstnání podle § 25 odst. 6,

(2) Po dobu uvedenou v odstavci 1 krajská pobočka Úřadu práce poskytování podpory v nezaměstnanosti nebo podpory při rekvalifikaci rozhodnutím zastaví.

Jiná situace je ve chvíli, kdy onemocníte (zahájíte neschopenku) až po delší době od skončení zaměstnání. Pak vám nevzniká nárok na nemocenské dávky.

Jako nezaměstnaný na Úřadu práce, nejste účastníkem nemocenského pojištění. Úřad práce (stát) za vás platí jenom zdravotní pojištění. Během evidence na Úřadu práce tedy nevzniká nárok na nemocenskou (nemocenské dávky).

Pokud tedy onemocníte, tak budete dále vedený v evidenci uchazečů o zaměstnání. Od lékaře byste si nechal vystavit příslušné potvrzení, abyste mohl na Úřadu práce doložit, proč se například nemůžete účastnit nějaké schůzky apod.

Začátek pracovní neschopnosti je nutné na úřad práce nahlásit a doložit. Pracovní neschopnost není důvodem pro vyřazení z Úřadu práce. Pokud v té době budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak vám bude dále vyplácena.

Během neschopenky na Úřadu práce, je úřad oprávněný provádět kontroly dodržování léčebného režimu a vycházek – podobně jako to u běžné neschopenky může dělat zaměstnavatel nebo ČSSZ. Porušení povinností dočasně práce neschopného by mohlo být důvodem pro ukončení výplaty podpory a případné vyřazení z evidence Úřadu práce.

Výplata podpory v nezaměstnanosti se o dobu pracovní neschopnosti neprodlužuje – není pro to důvod. Nárok na podporu máte podle věku 5 – 11 měsíců. V evidenci uchazečů o zaměstnání ale můžete být podstatně delší dobu (i bez nároku na podporu). Důvodem pro vyřazení z evidence, je zpravidla nějaké neplnění podmínek/povinností uchazeče o zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, Před víc než rokem jsem ukončil zaměstnání. Hned po skončení práce mi ale začaly zdravotní problémy. Takže jsem od 10. 3. 2020 až do teď na neschopence. Nyní jsem po operaci bajpasu a byl mi uznán id 1. stupně (částečný). Zatím jsem nenašel žádnou vhodnou práci na poloviční úvazek, takže musím na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na další podporu v nezaměstnanosti v plné výši?

-

Dobrý den, prosím o radu. Na úřadu práce jsem byla v měsíci červenec, srpen, září 2020. Do zaměstnání jsem nastoupila 01. 10. 2020 do 31. 03. 2021. Pracovní poměr byl rozvázán 31. 3. 2021 po skončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou. V  zápočtovém listu mám 182 dnů jako dobu zaměstnání celkem. Mám nárok na […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu a ošetřovné po skončení rodičovské

-

Dobrý den, měla bych dotaz. K 7. 4. 2021 mi končí rodičovský příspěvek. Před nástupem na mateřskou a pak na rodičák jsem dělala na živnost 6 let. Rodičovský příspěvek pobírám 1000KČ měsíčně. Chtěla bych vědět, na kolik mám nárok na Úřadě práce a jestli mám na rok i na ošetřovné. Školky zavřeli, syn má 3roky […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nároku na podporu v nezaměstnanosti po neschopence

-

Dobrý den, uvažuji o odchodu ze zaměstnání, zřejmě dohodou. V tomto roce jsem byla od 22. 2. 2021 do 31. 3. 2021 na neschopence. Jak se mi bude vypočítávat nárok na podporu v nezaměstnanosti? Z jakého výdělku bude stanoven? Děkuji

Zobrazit odpověď