Pracovní neschopnost v době evidence na Úřadu práce

Dobrý den, prosím o informaci, jaká nastane situace pokud jsem v současnosti v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP a v této době se změní můj zdravotní stav natolik, že bych po nějakou dobu nemohl vykonávat žádnou práci.

Mám na mysli např. těžké onemocnění covidem, úraz nebo pooperační stav.

Prodlouží se mi o tuto dobu výplata podpory v nezaměstnanosti a nebo budu po tuto dobu vyjmut z evidence ÚP ?

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Petr J. V., 06.02.2021 8:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.02.2021 18:14 napsal/a:

Dobrý den,

V souvislosti s pracovní neschopností a nezaměstnaností může nastat v zásadě dvě různé situace.

Tou první by byla situace, kdy onemocníte (zahájíte neschopenku) jen krátce po skončení předchozího zaměstnání.

Pokud by to bylo ještě v ochranné době, tj. do 7 kalendářních dní od skončení předchozího pracovního poměru, pak vám vzniká nárok na nemocenské dávky, i když jste nezaměstnaný na Úřadu práce.

Pokud byste ale současně měl nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak by se její výplata přerušila po dobu po dobu, kdy byste měl nárok na nemocenské dávky.

Není možné dostávat nemocenskou a podporu v nezaměstnanosti souběžně. O podporu byste tím nepřišel, vyplácení podpory by pokračovalo po skončení neschopenky.

Viz paragraf 44, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 44

(1) Uchazeči o zaměstnání se podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci neposkytuje po dobu

b) poskytování dávek nemocenského pojištění, s výjimkou dávek nemocenského pojištění, které jsou uchazeči o zaměstnání poskytovány z účasti na nemocenském pojištění z titulu výkonu činností podle § 25 odst. 3 nebo zaměstnání podle § 25 odst. 6,

(2) Po dobu uvedenou v odstavci 1 krajská pobočka Úřadu práce poskytování podpory v nezaměstnanosti nebo podpory při rekvalifikaci rozhodnutím zastaví.

Jiná situace je ve chvíli, kdy onemocníte (zahájíte neschopenku) až po delší době od skončení zaměstnání. Pak vám nevzniká nárok na nemocenské dávky.

Jako nezaměstnaný na Úřadu práce, nejste účastníkem nemocenského pojištění. Úřad práce (stát) za vás platí jenom zdravotní pojištění. Během evidence na Úřadu práce tedy nevzniká nárok na nemocenskou (nemocenské dávky).

Pokud tedy onemocníte, tak budete dále vedený v evidenci uchazečů o zaměstnání. Od lékaře byste si nechal vystavit příslušné potvrzení, abyste mohl na Úřadu práce doložit, proč se například nemůžete účastnit nějaké schůzky apod.

Začátek pracovní neschopnosti je nutné na úřad práce nahlásit a doložit. Pracovní neschopnost není důvodem pro vyřazení z Úřadu práce. Pokud v té době budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak vám bude dále vyplácena.

Během neschopenky na Úřadu práce, je úřad oprávněný provádět kontroly dodržování léčebného režimu a vycházek – podobně jako to u běžné neschopenky může dělat zaměstnavatel nebo ČSSZ. Porušení povinností dočasně práce neschopného by mohlo být důvodem pro ukončení výplaty podpory a případné vyřazení z evidence Úřadu práce.

Výplata podpory v nezaměstnanosti se o dobu pracovní neschopnosti neprodlužuje – není pro to důvod. Nárok na podporu máte podle věku 5 – 11 měsíců. V evidenci uchazečů o zaměstnání ale můžete být podstatně delší dobu (i bez nároku na podporu). Důvodem pro vyřazení z evidence, je zpravidla nějaké neplnění podmínek/povinností uchazeče o zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď