Pracovní neschopnost v době evidence na Úřadu práce

Dobrý den, prosím o informaci, jaká nastane situace pokud jsem v současnosti v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP a v této době se změní můj zdravotní stav natolik, že bych po nějakou dobu nemohl vykonávat žádnou práci.

Mám na mysli např. těžké onemocnění covidem, úraz nebo pooperační stav.

Prodlouží se mi o tuto dobu výplata podpory v nezaměstnanosti a nebo budu po tuto dobu vyjmut z evidence ÚP ?

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Petr J. V., 06.02.2021 8:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.02.2021 18:14 napsal/a:

Dobrý den,

V souvislosti s pracovní neschopností a nezaměstnaností může nastat v zásadě dvě různé situace.

Tou první by byla situace, kdy onemocníte (zahájíte neschopenku) jen krátce po skončení předchozího zaměstnání.

Pokud by to bylo ještě v ochranné době, tj. do 7 kalendářních dní od skončení předchozího pracovního poměru, pak vám vzniká nárok na nemocenské dávky, i když jste nezaměstnaný na Úřadu práce.

Pokud byste ale současně měl nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak by se její výplata přerušila po dobu po dobu, kdy byste měl nárok na nemocenské dávky.

Není možné dostávat nemocenskou a podporu v nezaměstnanosti souběžně. O podporu byste tím nepřišel, vyplácení podpory by pokračovalo po skončení neschopenky.

Viz paragraf 44, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 44

(1) Uchazeči o zaměstnání se podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci neposkytuje po dobu

b) poskytování dávek nemocenského pojištění, s výjimkou dávek nemocenského pojištění, které jsou uchazeči o zaměstnání poskytovány z účasti na nemocenském pojištění z titulu výkonu činností podle § 25 odst. 3 nebo zaměstnání podle § 25 odst. 6,

(2) Po dobu uvedenou v odstavci 1 krajská pobočka Úřadu práce poskytování podpory v nezaměstnanosti nebo podpory při rekvalifikaci rozhodnutím zastaví.

Jiná situace je ve chvíli, kdy onemocníte (zahájíte neschopenku) až po delší době od skončení zaměstnání. Pak vám nevzniká nárok na nemocenské dávky.

Jako nezaměstnaný na Úřadu práce, nejste účastníkem nemocenského pojištění. Úřad práce (stát) za vás platí jenom zdravotní pojištění. Během evidence na Úřadu práce tedy nevzniká nárok na nemocenskou (nemocenské dávky).

Pokud tedy onemocníte, tak budete dále vedený v evidenci uchazečů o zaměstnání. Od lékaře byste si nechal vystavit příslušné potvrzení, abyste mohl na Úřadu práce doložit, proč se například nemůžete účastnit nějaké schůzky apod.

Začátek pracovní neschopnosti je nutné na úřad práce nahlásit a doložit. Pracovní neschopnost není důvodem pro vyřazení z Úřadu práce. Pokud v té době budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak vám bude dále vyplácena.

Během neschopenky na Úřadu práce, je úřad oprávněný provádět kontroly dodržování léčebného režimu a vycházek – podobně jako to u běžné neschopenky může dělat zaměstnavatel nebo ČSSZ. Porušení povinností dočasně práce neschopného by mohlo být důvodem pro ukončení výplaty podpory a případné vyřazení z evidence Úřadu práce.

Výplata podpory v nezaměstnanosti se o dobu pracovní neschopnosti neprodlužuje – není pro to důvod. Nárok na podporu máte podle věku 5 – 11 měsíců. V evidenci uchazečů o zaměstnání ale můžete být podstatně delší dobu (i bez nároku na podporu). Důvodem pro vyřazení z evidence, je zpravidla nějaké neplnění podmínek/povinností uchazeče o zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Ukončení zaměstnání v půlce měsíce – musím na Úřad práce?

-

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli musím chodit nahlásit na Úřad práce, když mi skončila pracovní smlouva k 13. 9. 2021 a do nového zaměstnání nastupuji až od 1. 10. 2021? Jsem stále student, ale již je mi 26 let. Toto nové zaměstnání je DPP, kde si vydělám nad 10 tisíc, takže by se […]

Zobrazit odpověď

Na jaký Úřad práce se nahlásit

-

Dobrý den, slyšela jsem že se můžu nahlásit na jakýkoliv Úřad práce. Je to tak? Prosím o radu, děkuji

Zobrazit odpověď

Započítává se doba na Úřadu práce do důchodu?

-

Dobrý den, chci se zeptat, když jsem vedena na úřadu práce, započítává se tato doba do důchodu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po půl roce práce a předchozí podpoře

-

Dobrý den, do 9/2020 podnikání, 10/2020 – 2/2021 úřad práce, 3-8/2021 zaměstnání, Prosím, pokud pak půjdu znova na úřad práce, budu mít nárok na podporu znova? Děkuji.

Zobrazit odpověď