Pracovní poměr na dobu určitou a proplacení nevyčerpané dovolené

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:

Pracovní smlouva mi končí 30. 9. 2021. Minulý měsíc – 5. 8. 2021, jsem nastoupila na mateřskou.

Mám v práci nevyčerpanou 7 dní dovolené, tudíž jsem se chtěla zeptat, zda mi ji zaměstnavatel proplatí nebo ne?

A také, zda mám nějakou ochrannou lhůtu na mateřské a budu dál zaměstnaná, nebo mi toho 30.6. Pracovní poměr skončí.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Monika, 16.09.2021 14:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.09.2021 09:47 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní poměr sjednán na dobu určitou, pak končí k datu, které bylo dojednáno v pracovní smlouvě, nebo po uplynutí dojednané doby.

To, že v té době, budete na mateřské dovolené, nehraje žádnou roli. Ochranná doba, se týká pouze pracovního poměru na dobu neurčitou.

U pracovního poměru na dobu neurčitou, vás zaměstnavatel nesmí propustit (kromě velmi specifických výjimek), v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, na mateřské nebo rodičovské dovolené, nebo např. v době, kdy jste těhotná.

U pracovního poměru na dobu určitou, ale taková ochranná doba není. K prodloužení práce na dobu určitou, může dojít jen při vzájemné dohodě obou stran (zaměstnavatel + zaměstnanec).

30. 9. 2021, vám tedy skončí pracovní poměr, a tím současně fakticky skončí i vaše mateřská dovolená.

Dál sice budete doma, a dostávat PPM (peněžitou pomoc v mateřství), nebo následně rodičovský příspěvek, ale již se dále nebude jednat o mateřskou/rodičovskou dovolenou.

Po skončení rodičovského příspěvku, nebo případně i dříve (během jeho čerpání), můžete jít na Úřad práce, a bude vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti.

V případě, že si nyní nemůžete vybrat zbývající dny dovolené, tak vám je zaměstnavatel musí při ukončení zaměstnání proplatit.

Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 222:

§ 222 Náhrada za dovolenou

(1) Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. 

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru. 

(3) Jestliže vznikne zaměstnanci právo na náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou nebo její část, tato náhrada přísluší ve výši průměrného výdělku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď