Pracovní poměr na dobu určitou a proplacení nevyčerpané dovolené

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:

Pracovní smlouva mi končí 30. 9. 2021. Minulý měsíc – 5. 8. 2021, jsem nastoupila na mateřskou.

Mám v práci nevyčerpanou 7 dní dovolené, tudíž jsem se chtěla zeptat, zda mi ji zaměstnavatel proplatí nebo ne?

A také, zda mám nějakou ochrannou lhůtu na mateřské a budu dál zaměstnaná, nebo mi toho 30.6. Pracovní poměr skončí.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Monika, 16.09.2021 14:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.09.2021 09:47 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní poměr sjednán na dobu určitou, pak končí k datu, které bylo dojednáno v pracovní smlouvě, nebo po uplynutí dojednané doby.

To, že v té době, budete na mateřské dovolené, nehraje žádnou roli. Ochranná doba, se týká pouze pracovního poměru na dobu neurčitou.

U pracovního poměru na dobu neurčitou, vás zaměstnavatel nesmí propustit (kromě velmi specifických výjimek), v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, na mateřské nebo rodičovské dovolené, nebo např. v době, kdy jste těhotná.

U pracovního poměru na dobu určitou, ale taková ochranná doba není. K prodloužení práce na dobu určitou, může dojít jen při vzájemné dohodě obou stran (zaměstnavatel + zaměstnanec).

30. 9. 2021, vám tedy skončí pracovní poměr, a tím současně fakticky skončí i vaše mateřská dovolená.

Dál sice budete doma, a dostávat PPM (peněžitou pomoc v mateřství), nebo následně rodičovský příspěvek, ale již se dále nebude jednat o mateřskou/rodičovskou dovolenou.

Po skončení rodičovského příspěvku, nebo případně i dříve (během jeho čerpání), můžete jít na Úřad práce, a bude vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti.

V případě, že si nyní nemůžete vybrat zbývající dny dovolené, tak vám je zaměstnavatel musí při ukončení zaměstnání proplatit.

Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 222:

§ 222 Náhrada za dovolenou

(1) Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. 

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru. 

(3) Jestliže vznikne zaměstnanci právo na náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou nebo její část, tato náhrada přísluší ve výši průměrného výdělku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď