Přechod z RD na MD – jak se počítá PPM na druhé dítě?

Dobrý den, mám dvouletou dceru a plánujeme druhé dítě. RD mám do tří let, ale do práce před další MD nechci nastoupit.

Čtu tady v odpovědích, že je nutné pro další PPM, mít nemocenské pojištění 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.

Do toho se počítá i RD? Pokud nastoupím na MD před ukončením předchozí RD jak se počítá částka PPM?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Eva, 17.12.2021 02:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.12.2021 13:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) na druhé dítě, a pro výpočet její výše, je podstatné to, zda jste nyní opravdu na rodičovské dovolené (RD).

Rodičovská dovolená, je pracovní volno bez náhrady mzdy, poskytované zaměstnavatelem, zaměstnancům v souvislosti s péčí o dítě. Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte.

Během rodičovské dovolené, jste stále zaměstnancem (a kromě vzácných výjimek ani nemůžete dostat výpověď).

Pokud se vám během rodičovské dovolené, nebo i krátce po skončení RD (kdy pracujete pro stejného zaměstnavatele), narodí druhé dítě, tak máte v podstatě „automaticky“ nárok na další mateřskou dovolenou a také i na peněžitou pomoc v mateřství.

Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je podstatné to, že jste stále zaměstnancem a že váš pracovní poměr neskončil.

Účast na nemocenském pojištění u zaměstnanců začíná nástupem do zaměstnání (resp., zahájením výkonu práce pro zaměstnavatele, tj. od první hodiny prvního dne v novém zaměstnání). A končí společně s ukončením pracovního poměru.

To, že během rodičovské dovolené, nemáte nárok například na nemocenské dávky nebo na ošetřovné, je trochu něco jiného.

Takže, pokud jste nyní na rodičovské dovolené (jste stále zaměstnaná), tak zcela určitě splňujete podmínku potřebné doby pojištění, pro nárok na PPM.

Pro ženy, kterým se druhé dítě narodí „krátce“ po tom prvním, jsou také v zákoně stanoveny trochu odlišné podmínky pro výpočet PPM.

Pokud se vám druhé dítě narodí, do 4 roků toho prvního, tak se vám PPM bude počítat ze stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte.

Výsledná PPM pak může být o něco málo vyšší (maximálně ale jen o jednotky/nízké desítky Kč za den, což je dáno tím, jak se skoro pravidelně každý rok zvyšují redukční hranice – zde ale záleží na tom, jaké byly vaše příjmy před narozením dítěte, jaký jste měla vyměřovací základ, atd.).

Viz paragraf 19, odstavec 3, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Zcela jiná situace by to ale byla, pokud by vám pracovní poměr skončil ještě před porodem, nebo během mateřské či následující rodičovské dovolené.

Pokud byste aktuálně byla nezaměstnaná, a pouze pečovala o dítě a čerpala rodičovský příspěvek (což je často chybně také nazýváno jako „rodičovská dovolená“), pak by vám nárok na mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství, nemusel vzniknout (záleželo by na více faktorech - kdy bylo ukončeno zaměstnání, kdy se narodí další dítě, zda byste až do porodu byla nezaměstnaná, atd.).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď