Přechod z RD na PPM nebo rovnou na RD u pozastavené OSVČ?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak je to s přechodem z RD na PPM případně rovnou na další RD, když jsem poslední dva roky OSVČ s pozastavenou živností na RD a čekám druhé dítě.

Jako OSVČ jsem si platila před prvním dítětem dobrovolné nemocenské pojištění a splnila jsem podmínku 270 dnů a měla jsem nárok na PPM. To byl, ale rok 2019 kdy jsem v červenci nastoupila na PPM a 14. 8. 2019 se nám narodila dcera.

PPM mi končila 11. 1. 2020, od tohoto data jsem na RD, která byla nastavena na 15 měsíců a měla by končit 11. dubna 2021, k tomuto datu dočerpám rodičovský příspěvek včas a celý ještě před narozením druhého dítěte. V říjnu 2020 jsem totiž zjistila, že čekáme druhé dítě a termín porodu je stanoven na 8. května 2021. Takže nám to vše vychází těsně za sebou.

Ale vzniká malá mezera cca 1 měsíc, kdy nebudu na RD, ale ani aktivní OSVČ. Vím, že si mohu RD prodloužit i když už mám rodičovský příspěvek vyčerpán a být na RD i bez pobírání peněz a stát by za mě platil dál sociální a zdravotní pojištění, tak jako dosud a já bych byla až do porodu dále na RD a tím by se mi pokryl ten jeden měsíc.

Ale mě zajímá, zda mohu nastoupit na mateřskou dovolenou a zda mám i nyní nárok na druhou PPM těch 6 týdnů před porodem a 5 měsíců po porodu (od OSSZ)? Nebo nárok na PPM nemám a budu muset nastoupit z RD na RD dnem porodu druhého dítěte (a vše řešit jen na ÚP)?

Neboť jako pozastavená OSVČ, která si dále na mateřské ani na rodičovské neplatím sociální a zdravotní pojištění sama a tudíž ani dobrovolné nemocenské pojištění nyní neodvádím a povinné pojištění za mě platí stát.

Předem velmi děkuji za odpověď a za radu.

Dotaz poslal/a: Martina Z., 09.03.2021 8:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.03.2021 21:06 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vašem případě se nedá mluvit o „RD“ ve smyslu rodičovská dovolená. Ta se týká jen zaměstnanců, kteří mohou čerpat v zaměstnání pracovní volno bez náhrady mzdy, maximálně do 3 let dítě.

Vy momentálně čerpáte rodičovský příspěvek, jinak jste ale po přerušení podnikání nezaměstnaná.

Vzhledem k tomu, že po dobu, kdy je vám vyplácen rodičovský příspěvek, za vás stát platí jen zdravotní pojištění, tak nejste účastníkem nemocenského pojištění. Účast na nemocenském pojištění vám skončila k datu přerušení OSVČ.

Po dobu čerpání rodičovského příspěvku za vás ani nemocenské ani sociální pojištění nikdo neplatí (doba péče o dítě – případně až do 4 roků se ale započítá jako náhradní doba důchodového pojištění).

V tuto chvíli vám tedy nemůže vzniknout nárok na PPM. U peněžité pomoci v mateřství je podmínkou účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

A dále také to, že v době zahájení PPM, jste účastníkem nemocenského pojištění nebo alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní, od skončení poslední pojištěné činnosti.

Vy bohužel nesplňujete ani jednu podmínku, a vzhledem k tomu, že jste již těhotná a do porodu je to jen krátká doba, pak ani nemáte dost času, na to abyste tyto podmínky splnila (nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně).

Tj. na PPM nárok mít nebudete. Netýká se vás ani mateřská dovolená (ta se opět týká pouze zaměstnanců).

Budete mít ale určitě nárok na další rodičovský příspěvek, od narození dítěte. Při narození jednoho dítěte máte nárok na celkovou částku 300 tisíc korun. Pokud nemáte nárok na PPM, tak si můžete zvolit částku do 10 000 Kč měsíčně (vyšší jen při doložení příjmu druhého rodiče).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď