Přechod z RD na PPM nebo rovnou na RD u pozastavené OSVČ?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak je to s přechodem z RD na PPM případně rovnou na další RD, když jsem poslední dva roky OSVČ s pozastavenou živností na RD a čekám druhé dítě.

Jako OSVČ jsem si platila před prvním dítětem dobrovolné nemocenské pojištění a splnila jsem podmínku 270 dnů a měla jsem nárok na PPM. To byl, ale rok 2019 kdy jsem v červenci nastoupila na PPM a 14. 8. 2019 se nám narodila dcera.

PPM mi končila 11. 1. 2020, od tohoto data jsem na RD, která byla nastavena na 15 měsíců a měla by končit 11. dubna 2021, k tomuto datu dočerpám rodičovský příspěvek včas a celý ještě před narozením druhého dítěte. V říjnu 2020 jsem totiž zjistila, že čekáme druhé dítě a termín porodu je stanoven na 8. května 2021. Takže nám to vše vychází těsně za sebou.

Ale vzniká malá mezera cca 1 měsíc, kdy nebudu na RD, ale ani aktivní OSVČ. Vím, že si mohu RD prodloužit i když už mám rodičovský příspěvek vyčerpán a být na RD i bez pobírání peněz a stát by za mě platil dál sociální a zdravotní pojištění, tak jako dosud a já bych byla až do porodu dále na RD a tím by se mi pokryl ten jeden měsíc.

Ale mě zajímá, zda mohu nastoupit na mateřskou dovolenou a zda mám i nyní nárok na druhou PPM těch 6 týdnů před porodem a 5 měsíců po porodu (od OSSZ)? Nebo nárok na PPM nemám a budu muset nastoupit z RD na RD dnem porodu druhého dítěte (a vše řešit jen na ÚP)?

Neboť jako pozastavená OSVČ, která si dále na mateřské ani na rodičovské neplatím sociální a zdravotní pojištění sama a tudíž ani dobrovolné nemocenské pojištění nyní neodvádím a povinné pojištění za mě platí stát.

Předem velmi děkuji za odpověď a za radu.

Dotaz poslal/a: Martina Z., 09.03.2021 8:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.03.2021 21:06 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vašem případě se nedá mluvit o „RD“ ve smyslu rodičovská dovolená. Ta se týká jen zaměstnanců, kteří mohou čerpat v zaměstnání pracovní volno bez náhrady mzdy, maximálně do 3 let dítě.

Vy momentálně čerpáte rodičovský příspěvek, jinak jste ale po přerušení podnikání nezaměstnaná.

Vzhledem k tomu, že po dobu, kdy je vám vyplácen rodičovský příspěvek, za vás stát platí jen zdravotní pojištění, tak nejste účastníkem nemocenského pojištění. Účast na nemocenském pojištění vám skončila k datu přerušení OSVČ.

Po dobu čerpání rodičovského příspěvku za vás ani nemocenské ani sociální pojištění nikdo neplatí (doba péče o dítě – případně až do 4 roků se ale započítá jako náhradní doba důchodového pojištění).

V tuto chvíli vám tedy nemůže vzniknout nárok na PPM. U peněžité pomoci v mateřství je podmínkou účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

A dále také to, že v době zahájení PPM, jste účastníkem nemocenského pojištění nebo alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní, od skončení poslední pojištěné činnosti.

Vy bohužel nesplňujete ani jednu podmínku, a vzhledem k tomu, že jste již těhotná a do porodu je to jen krátká doba, pak ani nemáte dost času, na to abyste tyto podmínky splnila (nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně).

Tj. na PPM nárok mít nebudete. Netýká se vás ani mateřská dovolená (ta se opět týká pouze zaměstnanců).

Budete mít ale určitě nárok na další rodičovský příspěvek, od narození dítěte. Při narození jednoho dítěte máte nárok na celkovou částku 300 tisíc korun. Pokud nemáte nárok na PPM, tak si můžete zvolit částku do 10 000 Kč měsíčně (vyšší jen při doložení příjmu druhého rodiče).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium?

-

Dobrý den, dcera přítele (16let) ukončila studium a momentálně nikde nepracuje. Musí přítel platit výživné?

Zobrazit odpověď

Předčasný návrat do zaměstnání z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, prosím o informaci: Paní, která si písemně požádala o poskytnutí rodičovské dovolené do 3 let věku 2. dítěte tj. do 24. 5. 2024, se chce najednou od 1. 6. 2022 vrátit zpět do nepřetržitého provozu 12-ti hodinových směn, včetně nočních, jako pracovnice v sociálních službách (pro těžce zdravotně postižené). Na můj dotaz, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě v roce 2022 a dočerpání rodičovského příspěvku

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně PPM. První dítě se mi narodilo v srpnu 2020. Nárok na mateřskou jsem měla jen díky tomu, že jsem v únoru 2020, úspěšně absolvovala vysokou školu a v březnu hned nastoupila do práce. Druhé dítě čekám na konec července 2022. A můj dotaz zní, zda mám nárok na mateřskou nebo […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené a narození druhého dítěte – jaké jsou možnosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se informovat. Když bych měla termín porodu až po vyčerpání rodičovské dovolené (kterou mám na 3 roky). Prvnímu dítěti budou 3 roky 18. 1. 2023. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Jak se dále postupuje? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď