Příspěvek na bydlení a nájemní smlouva

Dobrý den, chci se zeptat:

Když mám nájemní smlouvu, mám nárok na příspěvek na bydlení? Slyšela jsem, že musí být pronájem smlouva?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra, 02.09.2021 21:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.09.2021 14:54 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální dávku příspěvek na bydlení je možné získat, pokud bydlíte:

  • Byt/dům v osobním vlastnictví
  • Družstevní byt („majitel“ družstevního bytu)
  • Nájemní smlouva v bytě/domě, uzavřená s přímým majitelem objektu

Pokud bydlíte v nájemním bytě, pak záleží na tom, zda máte nájemní smlouvu (pronájem) nebo podnájemní smlouvu (podnájem).

Nájemní smlouvu můžete uzavřít pouze s majitelem bytu/domu. Podnájemní smlouvu uzavíráte s tím, kdo má sám uzavřenu nájemní smlouvu.

Pokud tedy máte pronajatý byt přímo od majitele bytu/domu, pak se jedná o nájemní smlouvu, a můžete si požádat o příspěvek na bydlení.

Pokud byste ale měla uzavřenou smlouvu s tím, kdo není faktickým majitelem objektu (bytu/domu), pak by se už jednalo o podnájem, a pak není možné žádat o příspěvek na bydlení.

Pokud byste ale byla osobou ve hmotné nouzi, tak je případně možné žádat o doplatek na bydlení (jiná sociální dávka, než příspěvek na bydlení). Ten je možné získat i na podnájem, nebo třeba na bydlení na ubytovně.

Podnájemní smlouva se například uzavírá, pokud si pronajímáte družstevní byt. U družstevních bytů, je faktickým majitelem družstvo, které byt pronajímá „majiteli bytu“. Pokud vám ho tedy „majitel“ družstevního bytu pronajme, pak se jedná o podnájem.

Podobná situace může být například i u bytů, které patří státu (městu/obci). I zde je „majitel“ v pozici nájemníka, a může dále uzavírat podnájemní smlouvu.

Pokud ale máte smlouvu uzavřenu přímo s majitelem bytu, pak je to nájemní smlouva a je to v pořádku.

Kromě nájemní smlouvy ale pochopitelně musí být splněny i všechny další podmínky – výše příjmu, výše doložených nákladů na bydlení, atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď