Příspěvek na bydlení a nájemní smlouva

Dobrý den, chci se zeptat:

Když mám nájemní smlouvu, mám nárok na příspěvek na bydlení? Slyšela jsem, že musí být pronájem smlouva?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra, 02.09.2021 21:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.09.2021 14:54 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální dávku příspěvek na bydlení je možné získat, pokud bydlíte:

  • Byt/dům v osobním vlastnictví
  • Družstevní byt („majitel“ družstevního bytu)
  • Nájemní smlouva v bytě/domě, uzavřená s přímým majitelem objektu

Pokud bydlíte v nájemním bytě, pak záleží na tom, zda máte nájemní smlouvu (pronájem) nebo podnájemní smlouvu (podnájem).

Nájemní smlouvu můžete uzavřít pouze s majitelem bytu/domu. Podnájemní smlouvu uzavíráte s tím, kdo má sám uzavřenu nájemní smlouvu.

Pokud tedy máte pronajatý byt přímo od majitele bytu/domu, pak se jedná o nájemní smlouvu, a můžete si požádat o příspěvek na bydlení.

Pokud byste ale měla uzavřenou smlouvu s tím, kdo není faktickým majitelem objektu (bytu/domu), pak by se už jednalo o podnájem, a pak není možné žádat o příspěvek na bydlení.

Pokud byste ale byla osobou ve hmotné nouzi, tak je případně možné žádat o doplatek na bydlení (jiná sociální dávka, než příspěvek na bydlení). Ten je možné získat i na podnájem, nebo třeba na bydlení na ubytovně.

Podnájemní smlouva se například uzavírá, pokud si pronajímáte družstevní byt. U družstevních bytů, je faktickým majitelem družstvo, které byt pronajímá „majiteli bytu“. Pokud vám ho tedy „majitel“ družstevního bytu pronajme, pak se jedná o podnájem.

Podobná situace může být například i u bytů, které patří státu (městu/obci). I zde je „majitel“ v pozici nájemníka, a může dále uzavírat podnájemní smlouvu.

Pokud ale máte smlouvu uzavřenu přímo s majitelem bytu, pak je to nájemní smlouva a je to v pořádku.

Kromě nájemní smlouvy ale pochopitelně musí být splněny i všechny další podmínky – výše příjmu, výše doložených nákladů na bydlení, atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení – vrácení přeplatku za předchozí rok

-

Dobrý den, od května 2022 dostávám příspěvek na bydlení, ale minulý rok 2021 jsem žádný příspěvek na bydlení nepobírala. Za minulý rok 2021 jsem dostala přeplatek, který mi chtějí započítat a tudíž snížit momentálně příspěvek na bydlení. Mohou mi přeplatek započítat, když jsem minulý rok žádný příspěvek na bydlení nedostávala a vše jsem si hradila […]

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Dotaz na trvalé bydlení – bez nájemní smlouvy

-

Dobrý den, poprosila bych o radu: Opatrovala jsem maminku 9 let a vzhledem k tomu, že tam měla doživotní bydlení zajištěno, „věcné břemeno“, ale chalupa už byla předána mojí neteři a synovci, tak jsem si trvalé bydliště přehlásila na „fixní adresu“ na 7 let. Maminka zemřela a já neměla kam jít a tak mi nastávající […]

Zobrazit odpověď

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď