Příspěvek na bydlení pro důchodce v rodinném domě

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli dva lidé v důchodu, (jsou rozvedení), bydlí spolu v přízemí v rodinném domě, trvalý pobyt mají nahlášený. Mají nárok na příspěvek na bydlení?

Jejich měsíční důchod je cca 8 000Kč, druhý cca 12 000Kč. V domě, který má stejné číslo popisné, bydlí další rodina v patře, která hospodaří sama. Vlastníci domu jsou dva, jeden vlastní 1/3, druhý 2/3 domu.

Můžou si důchodci o tento příspěvek zažádat bez souhlasu vlastníků domu? Vlastníci domu žijí mimo tento dům.

Jestli ano, prosím o radu, co mají lidé v důchodovém věku udělat a kam se obrátit.

Děkuji Vám.

Dotaz poslal/a: Romana, 19.10.2021 11:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.10.2021 13:34 napsal/a:

Dobrý den,

To, zda je žadatel o příspěvek na bydlení důchodce, nehraje žádnou roli. Podmínky, pro tuto sociální dávku, jsou pro všechny stejné (pro důchodce, pro studenty, pro zaměstnance, pro nezaměstnané, atd. …).

Roli nehraje ani to, kde má žadatel trvalé bydliště. Nárok na příspěvek, je tam, kde skutečně bydlí (i kdyby tam neměl trvalý pobyt).

To, že jsou rozvedení, také nehraje roli – podstatné je to, že spolu sdílí společnou domácnost (a podílí se společně na nákladech na živobytí).

O příspěvek na bydlení, si může požádat majitel bytu/domu, nebo ten, kdo má uzavřenu nájemní smlouvu. Musí se jednat o nájemní smlouvu, nesmí to být podnájem.

Pokud mají zmínění dva lidé v důchodu, sjednanou nájemní smlouvu na byt/dům, kde bydlí, pak je možné podat žádost. Souhlas majitele domu/bytu, k žádosti o příspěvek na bydlení, není vůbec potřeba – je ale potřeba doložit nájemní smlouvu.

Z dotazu, ale není úplně patrné, jak to tam vlastně je. Zmiňujete, že se jedná o rodinný dům, kde bydlí dva důchodci + další rodina.

Záleží i na tom, zda jsou v domě zkolaudovány dvě samostatné bytové jednotky. Nebo zda se jedná pouze o jeden rodinný dům.

Pokud to jsou dvě samostatné bytové jednotky, pak si ti dva důchodci mohou požádat o příspěvek (žádost podává jen jeden z nich). Je potřeba doložit nájemní smlouvu, náklady na bydlení (ty skutečně zaplacené) za předchozí kalendářní čtvrtletí a také příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletní. Dále osobní doklady, a případně i další přílohy k žádosti (záleží na konkrétní situaci)

Formuláře pro žádost a jednotlivé přílohy, je možné najít na webu Ministerstva práce a sociálních věcí zde.

To, zda mají nárok a v jaké případně výši, vám neřeknu. Záleží na tom, jaké jsou náklady na bydlení, příjmy, jaká je velikost města/obce, kde bydlí, atd.

Pokud daný dům není rozdělený na samostatné bytové jednotky, pak může dojít k tomu, že by všichni, kdo v domě bydlí, byli pro účely příspěvku na bydlení posuzováni společně. Pak by zase záleželo na celkové výši nákladů na bydlení a na celkové výši příjmu všech osob.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení – vrácení přeplatku za předchozí rok

-

Dobrý den, od května 2022 dostávám příspěvek na bydlení, ale minulý rok 2021 jsem žádný příspěvek na bydlení nepobírala. Za minulý rok 2021 jsem dostala přeplatek, který mi chtějí započítat a tudíž snížit momentálně příspěvek na bydlení. Mohou mi přeplatek započítat, když jsem minulý rok žádný příspěvek na bydlení nedostávala a vše jsem si hradila […]

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Dotaz na trvalé bydlení – bez nájemní smlouvy

-

Dobrý den, poprosila bych o radu: Opatrovala jsem maminku 9 let a vzhledem k tomu, že tam měla doživotní bydlení zajištěno, „věcné břemeno“, ale chalupa už byla předána mojí neteři a synovci, tak jsem si trvalé bydliště přehlásila na „fixní adresu“ na 7 let. Maminka zemřela a já neměla kam jít a tak mi nastávající […]

Zobrazit odpověď

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď