Přivýdělek při rekvalifikaci, po skončení pobírání podpory v nezaměstnanosti

Dobrý den, tento měsíc mi přišla poslední podpora v nezaměstnanosti.

Dělám ale na ÚP rekvalifikaci od loňského roku, cca od září. Kvůli situaci COVID ale byly zavřené autoškoly (dělám si rozšíření řidičáku) a nemohl jsem pokračovat. Začal jsem tedy tento měsíc a ještě celý únor dělat budu.

Chci se zeptat, jak je to s případným přivýdělkem během rekvalifikace? Na veškeré dávky nemám nárok, jelikož žiji ve společné domácnosti s přítelkyní.

Prosím, o vaše vyjádření.

Moc děkuji.

Dotaz poslal/a: Martin, 25.01.2021 20:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.01.2021 19:06 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám v průběhu rekvalifikace nevzniká nárok na podporu při rekvalifikaci, a nárok na „běžnou“ podporu v nezaměstnanosti vám nyní již skončil, pak byste měl mít možnost přivýdělku, tak jako kterýkoliv jiný nezaměstnaný.

V době, kdy jste vedený v evidenci Úřadu práce, a nemáte již nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak byste měl mít možnost příjmu, až do výše jedné poloviny minimální mzdy. To je v roce 2021 částka 7600 Kč (hrubého) měsíčně.

V době evidence na Úřadu práce, jsou zde i další omezení, než jenom výše příjmu. Můžete vykonávat jen práci na základě pracovního nebo služebního poměru, nebo na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ).

Nesmíte vykonávat práci, na základě dohody o provedení práce (DPP), nebo nesmíte ani podnikat jako OSVČ. Resp. zahájení práce na DPP nebo zahájení podnikání, by vedlo k vyřazení z Úřadu práce.

Zahájení jakékoliv práce/brigády/přivýdělku, je nutné nahlásit nejpozději v den zahájení takové práce. Viz. zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25:

(3) Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání

a) výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo

b) výkon činnosti na základě dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny. V případě výkonu více činností se pro účely splnění podmínky měsíčního výdělku měsíční výdělky (odměny) sčítají.

Následně pak bude nutné, vždy na konci měsíce, dokládat výši příjmu z takové práce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, mám dotaz na výpočet výše podpory v nezaměstnanosti po nemocenské. Byla jsem v pracovním poměru cca 40 let bez přerušení. Zaměstnavatel mi dal výpověď pro nadbytečnost ke dni 14. 12. 2019. Od 15. 12. 2019 do 20. 12. 2020 jsem byla v pracovní neschopnosti a následně se přihlásila na Úřadu práce jako nezaměstnaná. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus – živnostník na Úřadu práce

-

Dobrý den, potřeboval bych poradit, jestli mám nárok na kompenzační bonus? Pozastavil jsem živnost koncem listopadu a do dnešního dne jsem pořád v evidenci Úřadu práce. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená, nemocenská a podpora

-

Vznikne mi nárok na podporu? V lednu 2014 jsem nastoupila do zaměstnání, smlouva na dobu neurčitou. V roce 2017 jsem odešla na rodičovskou dovolenou, která skončila v roce 2020. Zpět do zaměstnání jsem nenastoupila a rovnou přešla na nemocenskou, po ukončení PN (doba trvání PN 12 měsíců) se do zaměstnání vracet nebudu a výpověď bude […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a práce na DPP

-

Dobrý den, mám vážný problém na ÚP a prosím o radu. Od roku 2017-2019 jsem byla zaměstnaná na trvalý poměr u firmy Lagardere travel retail na letišti Václava Havla. Se jmenovanou firmou jsem v únoru 2020 podepsala smlouvu na DPP. Z důvodu COVIDU se 31. 3. 2020 obchody uzavřely a já jsem se 8. 4. […]

Zobrazit odpověď