Přivýdělek při rodičovské dovolené – výpočet PPM na druhé dítě

Dobrý den,

jsem s dcerou na RD teď v červenci ji budou 2roky. RD budu pobírat do 4 let dítěte.

Před nástupem na PPM jsem pracovala v zaměstnání 10 let.

Teď od září mám možnost si přivydělat u jiného zaměstnavatele (HPP 0,6 úvazek), než před nástupem na PPM.

S přítelem přemýšlíme o druhém dítěti. Můj dotaz zní, z čeho se bude vypočítávat PPM na druhé dítě, když to stihneme do 4 let dcery?

Dotaz poslal/a: Iveta, 15.07.2021 22:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2021 15:46 napsal/a:

Dobrý den,

Z vašeho dotazu úplně jasně nevyplývá, zda vaše zaměstnání (kde jste pracovala 10 roků, jak zmiňujete), stále pokračuje, a vy nyní tedy čerpáte rodičovskou dovolenou.

Pak by to znamenalo, že na rodičovské dovolené můžete být maximálně do 3 roků dítěte (čerpání rodičovského příspěvku do 4 roků dítěte je něco jiného). Následně byste se musela vrátit do zaměstnání, nebo řešit se zaměstnavatelem neplacené volno.

Pokud ale vaše předchozí zaměstnání skončilo, a vy jste nyní „jenom“ doma s dítětem a čerpáte RP, pak to může mít podstatný vliv na výši PPM na druhé dítě.

V případě, že vaše předchozí zaměstnání neskončilo, a v době začátku mateřské na druhé dítě, budete stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, jako s prvním dítětem, pak by se při výpočtu výše PPM na druhé dítě, postupovalo v souladu s paragrafem 19, odstavec 3, zákona o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Tj. v době začátku druhé PPM, by se vám spočítal aktuální vyměřovací základ. Ten by byl díky úvazku 0,6 zřejmě nižší, než ten který jste měla u prvního dítěte.

Pokud by to bylo do 4 roků toho prvního, tak by se následně použil pro výpočet PPM, vyměřovací základ, který jste měla u prvního dítěte.

Pokud ale vaše původní zaměstnání skončilo, tak by se pro výpočet PPM u druhého dítěte použil pouze váš aktuální vyměřovací základ, který by vycházel z vašich příjmů, ze zmíněného „přivýdělku“ v zaměstnání s úvazkem 0,6.

Musela byste také splňovat příslušné podmínky, tj. alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky, a být zaměstnaná v době začátku PPM na druhé dítě, nebo alespoň v ochranné době, od skončení posledního zaměstnání (ukončení posledního nemocenského pojištění).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na zletilého syna při přerušení studia

-

Dobrý den, Mám dotaz jak je to s výživným na syna, je mu devatenáct v loňském roce odešel ze školy. Je evidován na úřadě práce, ale stálou práci nemá. Chtěl by letos v září na školu opětovně nastoupit a dodělat si maturitu. Jak je to s mou vyživovací povinností po dobu, co není na denním […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM u druhého dítěte při zkráceném úvazku

-

Dobrý den, měla bych dotaz, jelikož z práce i ČSSZ mi dali jiné odpovědi. Jsem na rodičovské dovolené, dítě je dvouleté. Od jejich 7 měsíců jsem se vrátila do práce na částečný úvazek 0.2 formou dodatku k původní smlouvě. Nyní uvažujeme nad druhým dítětem, ale nevím, jak je to s PPM. Nyní mám samozřejmě plat […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka a PPM a skončení rodičovské

-

Dobrý den, v červnu 2023 jsem vyčerpala rodičovský příspěvek na první dítko a rodičovská dovolená stále běží (v zaměstnání jsem nahlásila do 3 let věku 19. 5. 2024), ale pátrala jsem, když tedy jsem si oficiálně vyčerpala rodičovský příspěvek, jak mám postupovat dál. Na pojišťovně jsem se ptala, že se mám obrátit na svého zaměstnavatele. […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď