Přivýdělek při rodičovské dovolené – výpočet PPM na druhé dítě

Dobrý den,

jsem s dcerou na RD teď v červenci ji budou 2roky. RD budu pobírat do 4 let dítěte.

Před nástupem na PPM jsem pracovala v zaměstnání 10 let.

Teď od září mám možnost si přivydělat u jiného zaměstnavatele (HPP 0,6 úvazek), než před nástupem na PPM.

S přítelem přemýšlíme o druhém dítěti. Můj dotaz zní, z čeho se bude vypočítávat PPM na druhé dítě, když to stihneme do 4 let dcery?

Dotaz poslal/a: Iveta, 15.07.2021 22:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2021 15:46 napsal/a:

Dobrý den,

Z vašeho dotazu úplně jasně nevyplývá, zda vaše zaměstnání (kde jste pracovala 10 roků, jak zmiňujete), stále pokračuje, a vy nyní tedy čerpáte rodičovskou dovolenou.

Pak by to znamenalo, že na rodičovské dovolené můžete být maximálně do 3 roků dítěte (čerpání rodičovského příspěvku do 4 roků dítěte je něco jiného). Následně byste se musela vrátit do zaměstnání, nebo řešit se zaměstnavatelem neplacené volno.

Pokud ale vaše předchozí zaměstnání skončilo, a vy jste nyní „jenom“ doma s dítětem a čerpáte RP, pak to může mít podstatný vliv na výši PPM na druhé dítě.

V případě, že vaše předchozí zaměstnání neskončilo, a v době začátku mateřské na druhé dítě, budete stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, jako s prvním dítětem, pak by se při výpočtu výše PPM na druhé dítě, postupovalo v souladu s paragrafem 19, odstavec 3, zákona o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Tj. v době začátku druhé PPM, by se vám spočítal aktuální vyměřovací základ. Ten by byl díky úvazku 0,6 zřejmě nižší, než ten který jste měla u prvního dítěte.

Pokud by to bylo do 4 roků toho prvního, tak by se následně použil pro výpočet PPM, vyměřovací základ, který jste měla u prvního dítěte.

Pokud ale vaše původní zaměstnání skončilo, tak by se pro výpočet PPM u druhého dítěte použil pouze váš aktuální vyměřovací základ, který by vycházel z vašich příjmů, ze zmíněného „přivýdělku“ v zaměstnání s úvazkem 0,6.

Musela byste také splňovat příslušné podmínky, tj. alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky, a být zaměstnaná v době začátku PPM na druhé dítě, nebo alespoň v ochranné době, od skončení posledního zaměstnání (ukončení posledního nemocenského pojištění).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď

Neprodloužení smlouvy, neschopenka, těhotenství a nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, momentálně jsem těhotná a 30. 7. mi končí pracovní smlouva, kterou mi zaměstnavatel neprodlouží. Dnes 21.7 jsem nastoupila na neschopenku. Termín porodu mám 28. 12. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když jsem posledních pět let byla zaměstnaná. Také se chci poptat, jak to bude po ukončení smlouvy, jestli […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď