Přivýdělek při rodičovské dovolené – výpočet PPM na druhé dítě

Dobrý den,

jsem s dcerou na RD teď v červenci ji budou 2roky. RD budu pobírat do 4 let dítěte.

Před nástupem na PPM jsem pracovala v zaměstnání 10 let.

Teď od září mám možnost si přivydělat u jiného zaměstnavatele (HPP 0,6 úvazek), než před nástupem na PPM.

S přítelem přemýšlíme o druhém dítěti. Můj dotaz zní, z čeho se bude vypočítávat PPM na druhé dítě, když to stihneme do 4 let dcery?

Dotaz poslal/a: Iveta, 15.07.2021 22:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2021 15:46 napsal/a:

Dobrý den,

Z vašeho dotazu úplně jasně nevyplývá, zda vaše zaměstnání (kde jste pracovala 10 roků, jak zmiňujete), stále pokračuje, a vy nyní tedy čerpáte rodičovskou dovolenou.

Pak by to znamenalo, že na rodičovské dovolené můžete být maximálně do 3 roků dítěte (čerpání rodičovského příspěvku do 4 roků dítěte je něco jiného). Následně byste se musela vrátit do zaměstnání, nebo řešit se zaměstnavatelem neplacené volno.

Pokud ale vaše předchozí zaměstnání skončilo, a vy jste nyní „jenom“ doma s dítětem a čerpáte RP, pak to může mít podstatný vliv na výši PPM na druhé dítě.

V případě, že vaše předchozí zaměstnání neskončilo, a v době začátku mateřské na druhé dítě, budete stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, jako s prvním dítětem, pak by se při výpočtu výše PPM na druhé dítě, postupovalo v souladu s paragrafem 19, odstavec 3, zákona o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Tj. v době začátku druhé PPM, by se vám spočítal aktuální vyměřovací základ. Ten by byl díky úvazku 0,6 zřejmě nižší, než ten který jste měla u prvního dítěte.

Pokud by to bylo do 4 roků toho prvního, tak by se následně použil pro výpočet PPM, vyměřovací základ, který jste měla u prvního dítěte.

Pokud ale vaše původní zaměstnání skončilo, tak by se pro výpočet PPM u druhého dítěte použil pouze váš aktuální vyměřovací základ, který by vycházel z vašich příjmů, ze zmíněného „přivýdělku“ v zaměstnání s úvazkem 0,6.

Musela byste také splňovat příslušné podmínky, tj. alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky, a být zaměstnaná v době začátku PPM na druhé dítě, nebo alespoň v ochranné době, od skončení posledního zaměstnání (ukončení posledního nemocenského pojištění).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď