Proč mi byl zastaven sirotčí důchod?

Dobrý den,

jsem studentka pedagogické fakulty (prezenční studium) a pracuji na částečný úvazek.

Proč mi byl sirotčí důchod zastaven?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Aneta Š., 4.11.2021 16:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 5.11.2021 14:49 napsal/a:

Dobrý den,

Na takto obecný dotaz, je velmi těžké odpovědět konkrétně. Důvodů, pro zastavení výplaty sirotčího důchodu, může být celá řada. Vzhledem k tomu, že v dotazu neuvádíte skoro žádné informace, tak mohu jen hádat.

Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě, které je sirotkem. Nezaopatřeným dítětem, můžete být i po skončení povinné školní docházky, pokud například dále studujete. Nezaopatřeným dítětem ale můžete být maximálně do 26 roků.

Tj. záleží i na vašem věku (který neznám). Pokud byste již dosáhla 26 roků, tak nárok na sirotčí důchod zaniká, bez ohledu na pokračující studium.

Roli může hrát i to, zda jste řádně doložila nezaopatřenost, na příslušný úřad (potvrzení o studiu). Nezaopatřenost (tj. například studium po skončení povinné školní docházky), se dokládá jak při podání žádosti o sirotčí důchod, tak i během trvání nároku – například při ukončení některého ze stupňů vzdělání, je nutné dokládat navazující studium, nebo i při přerušení a znovu zahájení studia, a i v některých dalších případech.

Pokud studujete v řádném denním studiu (prezenční) a tak ničemu nevadí, že při tom pracujete na částečný úvazek.

Pouze u dálkového nebo kombinovaného studia, je omezena možnost přivýdělku (ten je sice možný, ale musí se jednat o takovou činnost, která nezakládá účast na důchodovém pojištění).

K zániku nároku na sirotčí důchod, by mohlo dojít v případě osvojení/adopce. Ale nepředpokládám, že by to byl váš případ.

Asi nejjednodušší bude, pokud se obrátíte přímo na ČSSZ (resp. místně příslušnou OSSZ) s dotazem, proč vám byla výplata sirotčího důchodu ukončena.

Je možné, že se jedná jen o nějaké nedopatření, nějaký chybějící dokument apod.

Zastavení výplaty sirotčího důchodu, rozhodně nemusí být definitivní. Pokud by se například jednalo jen o chybějící potvrzení o studiu, pak by mělo stačit jej doložit, a ČSSZ výplatu sirotčího důchodu zase obnoví.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Předdůchod a evidence na ÚP

-

Dobrý den. Mám na Vás dotaz ohledně předdůchodu a možnosti evidence na ÚP s nárokem na podporu v nezaměstnanosti. Jenže tady vzniká problém, o kterém se nikde nepíše. Po dotazu na ÚP ohledně předdůchodu a evidence na ÚP plus čerpání podpory mi bylo sděleno toto: „ÚP je tu od toho, aby uchazečům hledal práci, a […]

Zobrazit odpověď

Lednová valorizace důchodů 2024 – budu mít nárok na doplatek k důchodu?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jak je to se zvyšováním důchodů od ledna 2024. Mám nárok na starobní a vdovský důchod. Na internetu se píše, že se důchody zvýší o 360 Kč. To platí jenom pro starobní důchod? Nebo i pro ten vdovský? Dostanu navíc dohromady 720 Kč? A také by mě zajímalo jak to […]

Zobrazit odpověď

Jak se bude valorizovat důchod od 1. 1. 2024?

-

Dobrý den, mám následující dotaz: Při odchodu do důchodu před 30. 5. 2023 mi bude valorizován důchod. Jaký vliv to bude mít na řádnou valorizaci k 1. 1. 2024? Příklad: – Důchod 10,000,- valorizace 10% – Jako základ při řádné valorizaci k 1.1.204 bude brán 10.000,- nebo 11.000,-? Děkuji a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Možnost doplacení dobrovolného důchodového pojištění

-

Dobrý den, můžu se zeptat jak postupovat v mém případě? Dne 3. 6. 2023 dosáhnu věk 65 roků. Mám odpracováno 33 roků a 6 měsíců. Před  požádáním starobního důchodu chci doplatit 18 měsíců. S pozdravem

Zobrazit odpověď