Proč mi byl zastaven sirotčí důchod?

Dobrý den,

jsem studentka pedagogické fakulty (prezenční studium) a pracuji na částečný úvazek.

Proč mi byl sirotčí důchod zastaven?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Aneta Š., 4.11.2021 16:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 5.11.2021 14:49 napsal/a:

Dobrý den,

Na takto obecný dotaz, je velmi těžké odpovědět konkrétně. Důvodů, pro zastavení výplaty sirotčího důchodu, může být celá řada. Vzhledem k tomu, že v dotazu neuvádíte skoro žádné informace, tak mohu jen hádat.

Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě, které je sirotkem. Nezaopatřeným dítětem, můžete být i po skončení povinné školní docházky, pokud například dále studujete. Nezaopatřeným dítětem ale můžete být maximálně do 26 roků.

Tj. záleží i na vašem věku (který neznám). Pokud byste již dosáhla 26 roků, tak nárok na sirotčí důchod zaniká, bez ohledu na pokračující studium.

Roli může hrát i to, zda jste řádně doložila nezaopatřenost, na příslušný úřad (potvrzení o studiu). Nezaopatřenost (tj. například studium po skončení povinné školní docházky), se dokládá jak při podání žádosti o sirotčí důchod, tak i během trvání nároku – například při ukončení některého ze stupňů vzdělání, je nutné dokládat navazující studium, nebo i při přerušení a znovu zahájení studia, a i v některých dalších případech.

Pokud studujete v řádném denním studiu (prezenční) a tak ničemu nevadí, že při tom pracujete na částečný úvazek.

Pouze u dálkového nebo kombinovaného studia, je omezena možnost přivýdělku (ten je sice možný, ale musí se jednat o takovou činnost, která nezakládá účast na důchodovém pojištění).

K zániku nároku na sirotčí důchod, by mohlo dojít v případě osvojení/adopce. Ale nepředpokládám, že by to byl váš případ.

Asi nejjednodušší bude, pokud se obrátíte přímo na ČSSZ (resp. místně příslušnou OSSZ) s dotazem, proč vám byla výplata sirotčího důchodu ukončena.

Je možné, že se jedná jen o nějaké nedopatření, nějaký chybějící dokument apod.

Zastavení výplaty sirotčího důchodu, rozhodně nemusí být definitivní. Pokud by se například jednalo jen o chybějící potvrzení o studiu, pak by mělo stačit jej doložit, a ČSSZ výplatu sirotčího důchodu zase obnoví.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu?

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na plný úvazek a dobu neurčitou ve státním podniku. Navíc chci nastoupit na částečný úvazek do domova pro seniory, kde budu pracovat na dohodu. Odsloužím cca 5 služeb. Předpokládám, že výdělek bude do 10000,- Kč. Zajímalo by mě, zda se mi tento přivýdělek připočte k důchodu, nebo-li ovlivní jeho výši. Velice […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na zvýšení důchodu od června a od září 2022?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jak je to se zvýšením důchodů v roce 2022? Dočetla jsem se, že by se důchody měly zvyšovat od června a taky od září 2022. Chtěla bych vědět, jestli budu mát taky nárok na zvýšení důchodu? Týká se mě to? Začínám pobírat starobní důchod od 20. 5. 2022, jestli mi bude […]

Zobrazit odpověď

Možnost doplacení sociálního pojištění kvůli důchodu

-

Dobrý den, dlouhodobě (od ukončení VŠ) jsem žila s partnerem v zahraničí, kde jsem pracovala pouze brigádně. Tak nějak jsem si myslela, že už to tak bude napořád. V ČR jsem si platila zdravotní pojištění jako OBZP, sociální mi bylo řečeno, že se bez roku v práci tady nedá platit, ani dobrovolné důchodové. Nyní jsem […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti při invalidním důchodě

-

Dobrý den, od března roku 2021 jsem na neschopence. V únoru letošního roku jsem požádal o invalidní důchod. Pokud skončím, kvůli zdravotnímu stavu v zaměstnání a bude mi přiznán invalidní důchod, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce? Děkuji za informaci…

Zobrazit odpověď