Prodloužení nemocenské při dlouhodobé pracovní neschopnosti
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat.
Moje maminka je na nemocenské poslední dva roky (přerušovaně samozřejmě), má po onkologické léčbě a má výhřez plotýnky, problém s SI skloubením.
Bohužel se jí opakovaně nedaří vrátit do práce, takže se opakovaně dostává na neschopenku (v posledních dvou letech).
Momentálně si již žádala o prodloužení na OSSZ, kde ji byla neschopenka prodloužena do konce roku, bude žádat o další prodloužení.
Mám dva dotazy – pokud OSSZ schválí prodloužení, může praktický lékař i tak neschopenku ukončit?
Pokud OSSZ neschválí prodloužení, jaké má maminka možnosti?
Je zaměstnaná, takže dobrovolně výpověď samozřejmě nedá, pokud ji zaměstnavatel nebude chtít dát výpověď, může ještě nějakým způsobem zůstat doma?
Třeba i bez výplaty nemocenské? Praktik již prodloužit nechce (a asi ani nemůže bez schválení OSSZ?), stále ji posílá na úřad práce – ale co by tam měla dělat, když je zaměstnaná?
Děkuji
Dobrý den,
Neschopenka (pracovní neschopnost) a nárok na nemocenské dávky, jsou sice velmi úzce spojené, ale současně se jedná o dvě nezávislé věci. V případě vystavení neschopenky lékařem, nevzniká nárok na nemocenskou automaticky.
Pro nárok na nemocenské dávky, musí být splněny příslušné podmínky. Maximální základní doba, po kterou je nárok na nemocenské dávky, je 380 dní od začátku neschopenky.
Do doby 380 dní, se započítávají i případné předchozí pracovní neschopnosti, které spadají do doby předchozích 380 dnů, před začátkem aktuální neschopenky.
Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 26:
(2) Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby uvedené v odstavci 1 doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. Předchozí období dočasné pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby, i když při nich nemocenské nenáleželo. Věta první a druhá se nepoužije v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.
Pokud je vyčerpána základní maximální podpůrčí doba nemocenské (380 dní), pak je možné žádat prodloužení. To je možné maximálně o 90 dní (3 měsíce). K prodloužení ale může dojít i opakovaně. Celkem až o 350 dní.
O prodloužení rozhoduje posudkový lékař. Prodloužení nemocenské je možné za předpokladu, že se dá očekávat v „dohledné“ době uzdravení.
Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 27:
§ 27
Po uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26 se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26.
Tj. pokud by vaší mamince nebyla prodloužena nemocenská (podpůrčí doba nemocenských dávek), pak může být dále v pracovní neschopnosti („na neschopence“), ovšem už bez nároku na nemocenskou.
O samotném ukončení neschopenky (pracovní neschopnosti) ale rozhoduje lékař. Ten jediný je kvalifikovaný proto, aby posoudil zdravotní stav. Pokud by lékař usoudil, že zde již nejsou relevantní zdravotní důvody pro pracovní neschopnost, pak může neschopenku ukončit.
Proti rozhodnutí o ukončení neschopenky (pokud by s ním pacient nesouhlasil), je možné podat odvolání. Stejně tak je možné podat odvolání i proti rozhodnutí o neprodloužení podpůrčí doby nemocenské.
Pokud by byla pracovní neschopnost ukončena, pak by se vaše maminka musela „vrátit“ do práce. Pokud by tak neučinila, jednalo by se případně i o neomluvenou absenci, což by následně mohlo být důvodem pro výpověď.
Mohla by ovšem případně požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna. Na to ale není žádný právní nárok. Záleží to jen na zaměstnavateli, zda umožní neplacené volno, nebo ne.
Při neprodloužení nemocenské z důvodu nepříznivé zdravotní prognózy, by eventuálně mohl vaší mamince vznikat nárok na invalidní důchod (třeba i jen částečný, nebo na nějakou omezenou dobu).
Zařazeno v: Dlouhodobá neschopenka a nemocenská, Dlouhodobá pracovní neschopnost a nemocenská, Jak dlouho mohu být na neschopence?, Jaká je maximální délka nemocenské?, Maximální délka nemocenské, Nárok na invalidní důchod, Neschopenka bez nároku na nemocenskou, Odvolání proti lékařskému posudku, Opakovaná pracovní neschopnost, Prodloužení neschopenky
Další dotazy ze sekce Nemocenská:
Ukončení neschopenky po skončeném zaměstnání a nástup do nové práce
-Dobrý den, mám veliký dotaz… Momentně jsem na neschopence. K 30. 6. 2022 mám podepsanou výpověď (dohodou / podána z mé strany). Jelikož lékař usoudil, že bych mohla být uschopněna od 4. 7. 2022, tak nevím jak dál pokračovat (nejsem typ člověka, co marodí). Od nového měsíce (srpen 2022) mám nastoupit na nové místo, otázka […]
Zobrazit odpověďNemocenská v době výpovědi – nárok na nemocenské dávky
-Dobrý den, jak je to s výpovědní lhůtou, kdy zaměstnanec dá ze svého rozhodnutí výpověď, ale před jejím uplynutím onemocní? Má nárok pobírat nemocenské dávky, i když nemoc přesáhne do doby, kdy už by neměl být zaměstnán? Děkuji
Zobrazit odpověďNemocenská na DPČ od sociálky a insolvence
-Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]
Zobrazit odpověďNemocenská po ukončení podpůrčí doby
-Dobrý den, Již v únoru mi skončila podpůrčí doba, tzn. další nárok mam po odpracovaných 190 dnech. A má teda otázka zní, když již nemam podpůrčí dobu a náhodou bych musel jít na krátkodobou nemocenskou (nemoc), budou mi vyplaceny peníze prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel? Jelikož podpůrčí doba se počítá od 15 dne na […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Půjčka bez ověřování registrů – peníze na ruku. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Půjčky do 20.000 Kč bez příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
3.7.2022
Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění? -
1.7.2022
Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek -
29.6.2022
Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného -
29.6.2022
Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP -
28.6.2022
Ukončení neschopenky po skončeném zaměstnání a nástup do nové práce -
27.6.2022
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné? -
25.6.2022
Nemocenská v době výpovědi – nárok na nemocenské dávky -
21.6.2022
Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr -
20.6.2022
Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok? -
17.6.2022
Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2022
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2022
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2022
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 2022
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2022
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2022
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2022
- Hmotná nouze 2022
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku 2022
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet