RD, neplacené volno, DPP

Dobrý den,

momentálně mám od zaměstnavatele neplacené volno a zároveň ještě čerpám (na 3 létě dítě) RD tu mám stejně jako neplacené volno do 4 let věku dítě.

Mám na vás tři dotazy:

1) když dám dítě do školky, je nějak zákonem omezena doba ( např.: 4 hodiny denně, 3 dny v týdnu).

2) zaměstnavatel mi nabízí brigádu (na DPP), jedna se o jinou práci než jsem dělala (pouze jednorázová výpomoc). Mohu brigádu přijmout, abych nepřišla o RD?

3) A pokud bych otěhotněla do 4 let věku dítěte, bude se mi PPM vypočítávat ze mzdy před nástupem na první mateřskou nebo za posledních 12 měsíců?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Ata, 04.03.2021 13:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.03.2021 11:11 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro upřesnění – momentálně se u vás nedá hovořit o rodičovské dovolené (RD), protože ta vám skončila v den třetích narozenin dítěte. Proto máte v zaměstnání neplacené volno, a současně pobíráte rodičovský příspěvek (RP).

Dotaz 1,

Doba pobytu dítěte ve školce, je ve vztahu k rodičovskému příspěvku, omezena jen u dětí do 2 roků. U nich je omezení na maximálně 92 hodin měsíčně. Pokud jsou již dítěti dva a více roků, tak žádné omezení na dobu trávenou ve školce není (ve vztahu k RP).

Viz paragraf 92, zákon o SSP (č.117/1995 Sb.):

(3) Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží, jestliže 

  1. a) dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 92 hodin v kalendářním měsíci,

docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.

Dotaz 2,

Během doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, není nijak omezena výše příjmu. Ve výsledku je možné pracovat i na HPP a současně k tomu čerpat RP, nebo podnikat, nebo cokoliv jiného.

Předpokladem pro nárok na RP je zajištění řádné celodenní péče o dítě. To ale ve výsledku ani nemusíte zajišťovat vy, ale případně i školka, nebo jiná dospělá osoba.

Během rodičovské dovolené i doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, tak můžete pracovat i na dohodu, bez omezení výše výdělku.

Dotaz 3,

Podstatné není ani tak to, kdy otěhotníte, jako kdy byste měla nástup na PPM (což je 6 – 8 týdnů před termínem porodu).

Pokud je nástup na PPM do 4 roků dítěte, tak se může vycházet z denního vyměřovacího základu stejného, jako u první PPM.

Viz zákon o nemocenském pojištění (č. 187/2006 Sb.), paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Jinak se postupuje podle běžných pravidel. Pokud byste měla nástup na PPM až po 4 roce dítěte, pak by záleželo i na tom, zda by vám na základě dané DPP vznikla účast na nemocenském pojištění, nebo zda byste před začátek PPM, pracovala v zaměstnání a na dalších faktorech. A ano, standardně je rozhodné období posledních 12 měsíců, může se ale postupovat i dále do minulosti (viz paragraf 18, zákona o nemocenském pojištění)

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď