Rodičovský příspěvek a nástup do zaměstnání na HPP?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je možné pobírat dále rodičovský příspěvek a přitom nastoupit do zaměstnání na HPP?

Momentálně jsem na rodičovské dovolené, a beru rodičovský příspěvek. Předchozí zaměstnání, jsem měla v zahraničí.

Nyní se mi naskytla možnost, nastoupit do zaměstnání zde v Čechách, za poměrně výhodných podmínek.

Jenom nevím, jestli během rodičovské mohu pracovat na HPP, nebo jestli to musí být jen přivýdělek na DPP nebo DPČ?

Nepřijdu o rodičovskou, když to bude práce na HPP?

Děkuji!

Dotaz poslal/a: Jarmila H., 25.10.2021 18:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.10.2021 18:12 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud momentálně nejste zaměstnaná (vaše zaměstnání skončilo před porodem, nebo v době po porodu), pak nejste na rodičovské dovolené.

Rodičovská dovolená, se týká jen zaměstnanců, kterým rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel, po dobu, kdy jsou doma s dítětem (maximálně do 3 roků dítěte).

Vy zřejmě pouze čerpáte rodičovský příspěvek, jinak jste ale nezaměstnaná.

V době, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, nejste v zásadě nijak omezena v možnosti pracovat v zaměstnání, podnikat nebo mít nějaký přivýdělek nebo brigádu.

Na rodičovský příspěvek, máte nárok i v době, kdy nastoupíte do zaměstnání na HPP. Je zde pouze jedno omezení, které se týká pobytu dítěte v jeslích, školce či jiném podobném zařízení.

U dětí do 2 roků, je tato doba omezena na maximálně 92 hodin měsíčně (pokud by to bylo více, pak by nebyl nárok na RP). U starších dětí (2 roky a více), už není ani toto omezení.

Můžete tedy nastoupit do zaměstnání na HPP, a budete mít dále nárok na rodičovský příspěvek.

Pokud se v době vašeho pobytu v zaměstnání, bude o dítě starat někdo jiný (například babička, chůva, manžel apod.), pak to není v rozporu s podmínkami pro nárok na rodičovský příspěvek.

Jako zaměstnanec, máte případně nárok i na nemocenskou, ošetřovné – a to i v době, kdy dostáváte rodičovský příspěvek.

Není žádné omezení na formu zaměstnání (nemusí to být jen práce na DPP nebo DPČ), není ani žádné omezení na výši příjmu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď