Rodičovský příspěvek a nástup do zaměstnání na HPP?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je možné pobírat dále rodičovský příspěvek a přitom nastoupit do zaměstnání na HPP?

Momentálně jsem na rodičovské dovolené, a beru rodičovský příspěvek. Předchozí zaměstnání, jsem měla v zahraničí.

Nyní se mi naskytla možnost, nastoupit do zaměstnání zde v Čechách, za poměrně výhodných podmínek.

Jenom nevím, jestli během rodičovské mohu pracovat na HPP, nebo jestli to musí být jen přivýdělek na DPP nebo DPČ?

Nepřijdu o rodičovskou, když to bude práce na HPP?

Děkuji!

Dotaz poslal/a: Jarmila H., 25.10.2021 18:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.10.2021 18:12 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud momentálně nejste zaměstnaná (vaše zaměstnání skončilo před porodem, nebo v době po porodu), pak nejste na rodičovské dovolené.

Rodičovská dovolená, se týká jen zaměstnanců, kterým rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel, po dobu, kdy jsou doma s dítětem (maximálně do 3 roků dítěte).

Vy zřejmě pouze čerpáte rodičovský příspěvek, jinak jste ale nezaměstnaná.

V době, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, nejste v zásadě nijak omezena v možnosti pracovat v zaměstnání, podnikat nebo mít nějaký přivýdělek nebo brigádu.

Na rodičovský příspěvek, máte nárok i v době, kdy nastoupíte do zaměstnání na HPP. Je zde pouze jedno omezení, které se týká pobytu dítěte v jeslích, školce či jiném podobném zařízení.

U dětí do 2 roků, je tato doba omezena na maximálně 92 hodin měsíčně (pokud by to bylo více, pak by nebyl nárok na RP). U starších dětí (2 roky a více), už není ani toto omezení.

Můžete tedy nastoupit do zaměstnání na HPP, a budete mít dále nárok na rodičovský příspěvek.

Pokud se v době vašeho pobytu v zaměstnání, bude o dítě starat někdo jiný (například babička, chůva, manžel apod.), pak to není v rozporu s podmínkami pro nárok na rodičovský příspěvek.

Jako zaměstnanec, máte případně nárok i na nemocenskou, ošetřovné – a to i v době, kdy dostáváte rodičovský příspěvek.

Není žádné omezení na formu zaměstnání (nemusí to být jen práce na DPP nebo DPČ), není ani žádné omezení na výši příjmu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď