Rodičovský příspěvek pro OSVČ žijící v Itálii

Dobrý den, v březnu se mi narodí syn (první dítě).

Jsem OSVČ s trvalým bydlištěm v ČR, ale většinu času bydlím v Itálii s mým italským manželem. Zde v Itálii bude mít trvalý pobyt i můj syn, který se zde také narodí.

Nemocenskou si dobrovolně nehradím, takže na peněžitou pomoc v mateřství nárok nemám. Mám však nárok na rodičovský příspěvek, i když můj syn bude mít trvalé bydliště v IT?

Moje trvalé bydliště zůstane registrované v ČR. V Itálii já ani můj manžel žádnou podporu na dítě pobírat nebudeme (nemáme na ní nárok).

Dotaz poslal/a: Tereza N., 18.01.2021 14:0
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.01.2021 15:53 napsal/a:

Dobrý den,

Trvalé bydliště (vaše, dítěte, vašeho manžela), je sice jedním z kritérií, ale zcela určitě to není jediné kritérium, podle kterého by se posuzoval nárok na sociální dávky.

Obecně se dá říci, že nárok na sociální dávky se posuzuje podle těchto kritérií:

  • Výdělečná činnost = primární nárok na sociální dávky/podporu by vám měl vznikat v zemi, kde vy/manžel provozujete výdělečnou činnost, až sekundárně to může být i jiná země
  • Faktické bydliště = místo, kde skutečně žijete, dlouhodobě se zde zdržujete, připravujete se zde na budoucí povolání, pracujete zde, podnikáte zde, nebo existují nějaké jiné významné skutečnosti, na základě kterých by vznikala vazba na dané místo
  • Trvalé bydliště/státní příslušnost = z těchto tří kritérií asi to nejméně důležité

Pokud výdělečná činnost (vás/manžela) probíhá v zemi, kde má dítě faktické bydliště (což je něco jiného než trvalé bydliště), pak je primárně nárok na sociální dávky/podporu v této zemi.

U vás by to tedy měla být Itálie. Pouze v případě, že daná země žádnou podobnou sociální dávku nenabízí (jako je náš rodičovský příspěvek), nebo je daná dávka nižší než je výše dávky v ČR, pak může sekundárně vzniknout nárok na tuto sociální dávku v ČR.

V takovém případě, ale může nárok na danou dávku vzniknout, pokud existuje nějaká vazba na ČR – například tím, že v ČR provozujete výdělečnou činnost a odvádíte zde sociální pojištění.

Ve vašem případě si nejsem příliš jistá, zda vám bude vznikat nárok na rodičovský příspěvek v ČR.

Doporučím vám ale obrátit se na Úřad práce. Pokud jste jako OSVČ vedená v ČR, odvádíte zde daně a pojištění, pak je možné, že by vám nárok sekundárně vzniknout mohl (primárně by vám ale měl vznikat nárok na sociální dávky v Itálii).

Ve výsledku to je i tak, že jako občan ČR máte možnost vždy podat žádost o danou dávku v ČR a Úřad práce, pokud vám na ni zde nepřísluší nárok, by pak měl danou věc řešit s úřady v Itálii.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď