Rozhodné období u peněžité pomoci v mateřství na 2 dítě

Dobrý den,

prosím o radu, jak mám spočítat zaměstnankyni rozhodné období v žádosti na PPM u druhého dítěte? Zaměstnankyně je zaměstnána od 1. 12. 2016.

Na první peněžitou pomoc nastoupila 27. 2. 2018. První dítě se narodilo 24. 4. 2018. Poté byla na rodičovské dovolené až do nástupu na další PPM dne 22. 12. 2020. Jaké bude tedy rozhodné období pro druhou PPM?

Pozn.: Poslední mzda jí byla vyplacena v říjnu 2017. Od listopadu 2017 byla v pracovní neschopnosti.

Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Andrea N., 08.01.2021 10:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.01.2021 14:57 napsal/a:

Dobrý den,

Rozhodným obdobím pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (resp. obecně všech nemocenských dávek), je zpravidla posledních 12 měsíců.

Pokud ale zaměstnanec nemá v tomto období žádný započitatelný příjem (zde je to z důvodu rodičovské dovolené), tak se postupuje dále do minulosti, až do roku, ve kterém bylo alespoň 30 kalendářních dní, a zaměstnanec měl započitatelný příjem.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

Pokud měla zaměstnankyně příjem naposledy v roce 2017 (a od té doby již měla pouze PPM a rodičovský příspěvek), pak by byl rozhodným obdobím kalendářní rok 2017.

Vzhledem k tomu, že se u zaměstnankyně jedná o druhé dítě, které se ale narodí do 4 roků toho prvního, pak je zde u ustavení paragrafu 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Takže výpočet PPM by pak měl vycházet ze stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte (pokud bude tento vyměřovací základ vyšší).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď