Rozhodné období u peněžité pomoci v mateřství na 2 dítě

Dobrý den,

prosím o radu, jak mám spočítat zaměstnankyni rozhodné období v žádosti na PPM u druhého dítěte? Zaměstnankyně je zaměstnána od 1. 12. 2016.

Na první peněžitou pomoc nastoupila 27. 2. 2018. První dítě se narodilo 24. 4. 2018. Poté byla na rodičovské dovolené až do nástupu na další PPM dne 22. 12. 2020. Jaké bude tedy rozhodné období pro druhou PPM?

Pozn.: Poslední mzda jí byla vyplacena v říjnu 2017. Od listopadu 2017 byla v pracovní neschopnosti.

Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Andrea N., 08.01.2021 10:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.01.2021 14:57 napsal/a:

Dobrý den,

Rozhodným obdobím pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (resp. obecně všech nemocenských dávek), je zpravidla posledních 12 měsíců.

Pokud ale zaměstnanec nemá v tomto období žádný započitatelný příjem (zde je to z důvodu rodičovské dovolené), tak se postupuje dále do minulosti, až do roku, ve kterém bylo alespoň 30 kalendářních dní, a zaměstnanec měl započitatelný příjem.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

Pokud měla zaměstnankyně příjem naposledy v roce 2017 (a od té doby již měla pouze PPM a rodičovský příspěvek), pak by byl rozhodným obdobím kalendářní rok 2017.

Vzhledem k tomu, že se u zaměstnankyně jedná o druhé dítě, které se ale narodí do 4 roků toho prvního, pak je zde u ustavení paragrafu 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Takže výpočet PPM by pak měl vycházet ze stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte (pokud bude tento vyměřovací základ vyšší).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď