Nárok na sociální dávky během mateřské dovolené

Dobrý den chci se zeptat:

Manžel nastupuje na odvykání. Máme spolu dvě děti ve věku 2roky a 8 let.

Bud mít nějaký nárok na sociální dávky, když jsem na mateřské dovolené??

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Karla Š., 01.02.2021 19:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.02.2021 18:12 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je váš manžel zaměstnaný, tak by měl mít během odvykací léčby vystavenou standardní pracovní neschopnost (neschopenku). A měl by mít nárok na nemocenské dávky, jako při jakékoliv jiné neschopence.

Co se týká nároku na sociální dávky, tak záleží na tom, zda jsou splněny podmínky pro některou ze sociálních dávek.

Během mateřské dovolené, byste měla dostávat peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Nebo v případě, že se jedná o rodičovskou dovolenou, tak byste měla mít nárok na rodičovský příspěvek.

Můžete mít nárok na příspěvek na dítě. U něj se posuzuje výše příjmu za poslední kalendářní čtvrtletí (poslední 3 měsíce). Aktuálně, by to tedy bylo období říjen až prosinec 2020. V případě, že průměrná výše měsíčního (čistého) příjmu v tomto období, nepřesahuje 2,7 násobek životního minima, tak máte nárok na příspěvky na dítě.

Životní minimum pro čtyřčlennou rodinu se dvěma dětmi 2 a 8 roků je aktuálně 11 140 Kč, nárok na příspěvek na dítě, je do průměrného příjmu 30 078 Kč.

Pro orientační výpočet, zda máte nárok na tuto sociální dávku, je možné použít některou z kalkulaček na internetu, například zde: kalkulačka přídavky na dítě v roce 2021.

Dále můžete mít případně nárok, na příspěvek na bydlení. U něj záleží na tom, kde bydlíte. Jestli je to v nájmu, v bytě v osobním vlastnictví nebo jestli je to družstevní byt. Dále hraje roli velikost města/obce, výše doložených nákladů na bydlení a výše příjmu. Náklady na bydlení a příjmy se opět dokládají za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pro orientační výpočet, zda máte nárok na tuto sociální dávku, je možné použít některou z kalkulaček na internetu, například zde: kalkulačka příspěvek na bydlení 2021.

V závislosti na tom, jaké jsou vaše příjmy (vás + manžela), můžete mít případně i nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. Jedná se například o příspěvek na živobytí nebo i doplatek na bydlení. U nich se posuzuje celková sociální a majetková situace.

Tady vám to ale přesněji neřeknu. Nevím nic o vašich příjmech, a ani o dalších okolnostech. Základní informace k dávkám hmotné nouze je možné najít například zde.

O všechny sociální dávky je možné požádat na Úřadu práce, v místě vašeho bydliště. Takže vám doporučím obrátit se přímo tam, a požádat si o konkrétní dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotenství a úřad práce – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, byla jsem krátce zaměstnaná a propuštěná ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. V té době už jsem byla těhotná, ale teprve na začátku, takže jsem to nikomu nesdělovala. Zaregistrovala jsem se na ÚP a čekala na potvrzení těhotenství od lékaře, což se potvrdilo. Chci se zeptat, jaká mám práva a povinnosti na ÚP […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, prosil bych o radu. Mám maminku, která je hlášená na ÚP, kde jí vypočítali podporu 10 400 Kč. Před tím nikdy na ÚP nebyla hlášená. Jenom nájem včetně energií dělá 7 400 Kč. Má nárok na nějakou sociální dávku, kromě příspěvku na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď