Splátka insolvence při DPN

Prosím o radu,

máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných.

Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem.

Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Karel H., 01.09.2021 14:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.09.2021 16:38 napsal/a:

Dobrý den,

Nikdo vám pochopitelně nemůže zakázat během insolvence „marodit“. Pokud jste v dlouhodobé pracovní neschopnosti, a dostáváte nemocenské dávky, pak mohou probíhat insolvenční srážky i z nemocenské. Závisí na tom, kolik dostáváte.

V případě, že byste měl příjem jenom 10 500 Kč, a zohledňovala se jen jedna vyživovaná osoba (manželka, tj. za předpokladu, že nemáte děti), pak by zákonem daná srážka na insolvenci činila 2 Kč (viz některá z kalkulaček na internetu pro výpočet insolvenčních srážek, například zde).

Pokud máte i nějaké děti (vůči kterým máte vyživovací povinnost), pak by nezabavitelné minimum bylo ještě vyšší, a z příjmu 10 500 Kč, by nemohla být provedena žádná srážka (zákon stanoví příslušné nezabavitelné minimum, které vám musí při exekuci/insolvenci zůstat).

Maximální výši srážek při insolvenci nebo exekuci, se řídí příslušným zákonem (Občanský soudní řád, zákon číslo 99/1963 Sb., paragraf 276 a dále) a také příslušným nařízením vlády o výši nezabavitelné částky (Nařízení vlády číslo 62/2020 Sb.).

Měl byste se tedy spojit se svým insolvenčním správcem, a informovat ho o své dočasné pracovní neschopnosti. A domluvit se s ním na dalším postupu.

Je zde určité riziko, že pokud byste dlouhodobě nebyli schopni hradit ani minimální splátku, pak by to mohlo vést i ke zrušení insolvence soudem.

V závislosti na tom, kdy byla vaše insolvence zahájena, můžete mít případně možnost požádat soud o přerušení insolvence. U novějších insolvencí, je to možné až na dobu 1 roku.

Určitě bude nejlepší spojit se přímo s insolvenčním správcem a domluvit se s ním na dalším postupu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na účet v bance, kvůli dluhu manžela

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Byl mi zablokován účet, kam mi chodí peníze na děti ( rodičovská a příspěvky). Bohužel exekuce není moje ale manžela, který si dluh udělal s jeho bývalou exmanželkou. Jeho exmanželka to neřeší a manžel šel do insolvence, která mu byla schválena. Problém je ale ten, že ani přes to, […]

Zobrazit odpověď

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď