Splátka insolvence při DPN

Prosím o radu,

máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných.

Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem.

Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Karel H., 01.09.2021 14:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.09.2021 16:38 napsal/a:

Dobrý den,

Nikdo vám pochopitelně nemůže zakázat během insolvence „marodit“. Pokud jste v dlouhodobé pracovní neschopnosti, a dostáváte nemocenské dávky, pak mohou probíhat insolvenční srážky i z nemocenské. Závisí na tom, kolik dostáváte.

V případě, že byste měl příjem jenom 10 500 Kč, a zohledňovala se jen jedna vyživovaná osoba (manželka, tj. za předpokladu, že nemáte děti), pak by zákonem daná srážka na insolvenci činila 2 Kč (viz některá z kalkulaček na internetu pro výpočet insolvenčních srážek, například zde).

Pokud máte i nějaké děti (vůči kterým máte vyživovací povinnost), pak by nezabavitelné minimum bylo ještě vyšší, a z příjmu 10 500 Kč, by nemohla být provedena žádná srážka (zákon stanoví příslušné nezabavitelné minimum, které vám musí při exekuci/insolvenci zůstat).

Maximální výši srážek při insolvenci nebo exekuci, se řídí příslušným zákonem (Občanský soudní řád, zákon číslo 99/1963 Sb., paragraf 276 a dále) a také příslušným nařízením vlády o výši nezabavitelné částky (Nařízení vlády číslo 62/2020 Sb.).

Měl byste se tedy spojit se svým insolvenčním správcem, a informovat ho o své dočasné pracovní neschopnosti. A domluvit se s ním na dalším postupu.

Je zde určité riziko, že pokud byste dlouhodobě nebyli schopni hradit ani minimální splátku, pak by to mohlo vést i ke zrušení insolvence soudem.

V závislosti na tom, kdy byla vaše insolvence zahájena, můžete mít případně možnost požádat soud o přerušení insolvence. U novějších insolvencí, je to možné až na dobu 1 roku.

Určitě bude nejlepší spojit se přímo s insolvenčním správcem a domluvit se s ním na dalším postupu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Jak žádat o ponechání minima po exekuci ze starobního důchodu

-

Dobrý den, bratrovi byl v lednu přiznán starobní důchod, ale je v exekuci. Důchod má minimální, méně než 8 tisíc. Do teď ho dostával, ale nyní mu byl obstaven účet a důchod mu zabavili. Jaký je postup, aby mu nechali nezabavitelnou část. Na sociálce mu neporadili. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské – kolik mi má zůstat?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně srážek insolvence z nemocenské. Marodím od 25. 2. 2022, za měsíc březen mi přišla ještě náhrada mzdy od zaměstnavatele za 8 dní. Částka byla 5360 Kč a zbytek mi přišlo s OSSZ za zbytek měsíce. Tedy od 11. 3. do 31. 3. 2022. A částka je pouze 3411 Kč. Insolvenčnímu […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď