Student nad 26 let, zdravotní a sociální pojištění, DPP

Prosím o info ohledně studenta nad 26 let, který je stále na VŠ, prezenční bakalářské studium.

Jestli chápu správně, po dosažení 26 let nemá takový student žádné výhody a jako osoba bez zdanitelných příjmů si musí platit sám zdravotní pojištění, letos ve výši 2052.- měsíčně. Sociální pojištění platit nemusí.

Zajímá mě, jak to bude, když má tento student  práci, na DPP, příjem cca 6000.- měsíčně, (do 300hod.), čili zdravotní a sociální pojištění se neodvádí. Zůstane to tak stejně, jenom si student bude muset zařídit individuálně platbu zdravotního pojištění? Není výhodnější DPČ případně jiný postup?

děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Radka, 02.02.2021 13:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.02.2021 14:18 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, je to tak jak píšete. Po 26 narozeninách, i když budete dále studentka, za vás už stát nebude platit zdravotní pojištění. Výjimkou by byla situace, že byste studovala prvně v doktorském studijním programu (tam se studium nedá reálně stihnout do 26 roků).

Po 26 narozeninách, pokud za vás nebude plátcem zdravotního pojištění stát nebo zaměstnavatel, tak máte povinnost platit si alespoň minimální zdravotní pojištění (za každý měsíc, kdy za vás nezaplatí ZP po celý kalendářní měsíc nikdo jiný). Minimální zdravotní pojištění je v roce 2021 ve výši 2 052 Kč.

Sociální pojištění opravdu platit nemusíte, není to povinné.

Dovršením věku 26 roků můžete přijít i o další výhody – sociální dávky, jako jsou přídavky na dítě, možnost uplatňovat daňovou slevu na studenta, aj. Může se jednat i o další slevy a zvýhodnění, které jsou často navázány na dosažení tohoto věku (např. to může být sleva v MHD u některých provozovatelů MHD apod.).

Při práci na DPP (dohodu o pracovní činnosti), pokud je příjem 10 000 Kč a méně, se zdravotní pojištění opravdu neplatí, bez ohledu na to jaký je váš status.

S tou „výhodností“ práce na DPČ je to relativní. Pokud byste pracovala na DPČ a měla příjem nad 3500 Kč, tak se vám z DPČ odvede sociální a zdravotní pojištění

Tj. při hrubém příjmu 6000 Kč z DPČ, by reálná „čistá mzda“ by byla 4098 Kč (při uplatnění základní daňové slevy na poplatníka). Tím by bylo vyřešené zdravotní pojištění (dopočítal by se vám i doplatek do minima).

Při práci na DPČ a příjmu 6000 Kč, a uplatnění stejné daňové slevy, dostane od zaměstnavatele 6000 Kč „čistého“ a z toho zaplatíte 2052 zdravotní pojišťovně a ve výsledku na tom budete +/- stejně.

Výhodou práce na DPČ je tedy spíše to, že při daném příjmu se vám platí i sociální pojištění, tj. tato doba už se vám může započítávat do „odpracovaných roků“ pro důchod, vzniká vám účast na nemocenském pojištění – tj. i případný nárok na nemocenské dávky, mateřskou atp.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Práce na DPČ:

Mateřská po skončení studia na VOŠ

-

Dobrý den, jsem studentem do konce srpna (úspěšné ukončení VOŠ), poté bych se měla nahlásit na ÚP. Jsem těhotná. Chtěla bych se zeptat, jestliže bych od září přešla na rizikové těhotenství, dostávala bych nemocenskou? Mám brigádu. Také bych se chtěla zeptat, jestli bych měla nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

Placení sociálního a zdravotního pojištění při práci pouze na dohodu

-

Dobrý den, jsem po těžkém COVIDu na přístrojích, měl jsem opravdu namále. Před COVIDem jsem pracoval, jako řidič autobusu. Chtěl bych to znovu zkusit, ale zatím pouze na dohodu (brigádu). Musím se ještě šetřit. Do důchodu to mám 2 roky a 9 měsíců. Jedná se mi o placení sociálního a zdravotního pojištění, když nebudu mít […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské a práce na DPČ

-

Dobrý den, dne 8. 3. 2021 má dcera 4 roky. Rodičovský příspěvek čerpám do jejich čtvrtých narozenin. Poslední příspěvek mi bude vyplacen v dubnu (za březen). Má otázka zní: 1) Od kdy se mám hlásit na úřad práce? Od 9. 3. 2021 nebo od 1. 4. 2021. Bude mi za celý březen placeno zdravotní a […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou v ochranné době po skončení DPČ

-

Dobrý den, Od 1. 12. 2020 jsem na ÚP. Do té doby jsem byla zaměstnána jen na DPČ. Chci se zeptat, jestli je také možné v ochranné lhůtě být na nemocenské?

Zobrazit odpověď