Těhotenství a dohoda o rozvázání pracovního poměru

Dobrý den, nyní jsem na rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte.

Zaměstnavatel moje pracovní místo zrušil. Synovi budou 3 roky na začátku února. Nyní jsem těhotná, ale zaměstnavatel to ještě neví.

Může mi dát zaměstnavatel ke dni 3 narozenin syna dohodu o ukončení pracovního poměru? Nebo ne?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra, 16.01.2021 7:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.01.2021 16:44 napsal/a:

Dobrý den,

Zaměstnavatel vám určitě nemůže „dát“ dohodu o ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel vám může nabídnout ukončení pracovního poměru dohodou – pak byste s tím ale musela souhlasit, což nemusíte. Dohoda o ukončení pracovního poměru předpokládá, že se na něčem vzájemně dohodne. Pro vás by to ale nebylo moc výhodné.

Po ukončení rodičovské dovolené, by vás měl zaměstnavatel zařadit na pracovní pozici, podle toho, co máte uvedeno v pracovní smlouvě. Nemusí vám dávat identickou pracovní pozici, jako jste měla před začátkem mateřské dovolené (to by musel jen bezprostředně po mateřské, po rodičovské to již nemusí).

Může vám tedy dát původní pracovní pozici nebo nějakou alternativu (která ale musí odpovídat tomu, co máte uvedeno v pracovní smlouvě).  Nebo vám může nabídnout ukončení pracovního poměru dohodou, nebo dát výpověď.

Výpověď je možná, jen na základě zákonem daných důvodů – například pro nadbytečnost (paragraf 52c, zákoník práce). V takovém případě, by vám vznikla nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu (a mzdu za tyto dva měsíce) a také na odstupné (zřejmě 3 měsíce).

Pokud by vám zaměstnavatel chtěl dát výpověď, tak ho můžete informovat o tom, že jste těhotná, a v takovém případě, by vám zaměstnavatel již nemohl dát ani výpověď.

V době kdy jste těhotná, můžete dostat výpověď jen ve velmi specifických případech. Například pokud by docházelo k zániku firmy, pro kterou pracujete apod.

Viz paragraf 53, Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,

......

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

Pokud vám zaměstnavatel nabídne ukončení pracovního poměru dohodou, pak by to pro vás bylo zřejmě nevýhodné, na ni přistoupit. Takže byste s tím neměla souhlasit (k dohodě vás zaměstnavatel nemůže nijak donutit).

Výpověď – po té co ho informujete o těhotenství – vám zaměstnavatel dát nemůže. Pochopitelně, dokud zaměstnavatele o těhotenství neinformujete, tak o tom neví a může postupovat v souladu se zákonem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď