Těhotenství a zkušební doba – můžu dostat výpověď?

Dobrý den.

Chtěla bych se prosím zeptat, pokud otěhotním ve zkušební době u nového zaměstnavatele a zaměstnavatel se to doví, může mi v tříměsíční zkušební době dát výpověď?

Pokud bych šla ve zkušební době na rizikové těhotenství a byla bych tudíž na neschopence, tak jaké práva ohledně podání výpovědi zaměstnavatel má, může dát zaměstnanci výpověď, pokud je v pracovní neschopnosti během zkušební doby?

Děkuji předem za odpověď

Dotaz poslal/a: Eva K., 08.02.2021 10:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.02.2021 19:28 napsal/a:

Dobrý den,

Ve zkušební době vám zaměstnavatel nedává výpověď, ale jedná se o zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době, může jak zaměstnavatel, tak i vy učinit i bez udání důvodů a téměř kdykoliv (viz dále).

Jedinou výjimkou je situace, kdy byste byla v pracovní neschopnosti. Pak s vámi zaměstnavatel nemůže ukončit pracovní poměr ve zkušební době, během prvních 14 dní neschopenky. Od 15 dne, už ale ve zkušební době, pracovní poměr může být ukončen.

Viz paragraf 66, Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. 

(2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Tím, že se ve zkušební době nejedná o výpověď, tak zde není ochrana pro těhotné ženy, nebo pro zaměstnance v pracovní neschopnosti.

Pokud byste již nebyla ve zkušební době, pak by vám zaměstnavatel nemohl dát výpověď – podle paragrafu 53, Zákoníku práce, nemůžete jako těhotná dostat výpověď (s výjimkou specifických situací, jako je rušení zaměstnavatele, apod.).

Pokud byste tady ještě v průběhu těhotenství šla na neschopenku z důvodu rizikového těhotenství, tak váš zaměstnavatel může zrušit pracovní poměr.

Na samotnou neschopenku z důvodu rizikového těhotenství by to nemělo vliv. Mohla byste být v pracovní neschopnosti až do porodu, a měla byste nadále nárok na nemocenské dávky.

Je ale otázka, zda by vám vznikal nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství). Tam záleží na více okolnostech, které neznám. Je ale nemalá pravděpodobnost, že byste na PPM nárok mít nemusela.

Nemáte ovšem žádnou povinnost zaměstnavatele informovat o svém těhotenství už během zkušební doby.

S ohledem na případný nárok na PPM, by tedy pro vás bylo výhodnější jít na rizikové těhotenství až po skončení zkušební doby. Pak už by vás zaměstnavatel nemohl propustit. A to ani v průběhu mateřské nebo rodičovské dovolené.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Nárok na mateřskou bez předchozího zaměstnání?

-

Dobrý den, je mi 20let, a cca před necelým půl rokem jsem maturovala. Od té doby si hledám zaměstnání, ale vzhledem k tomu že jsem absolvent tak se mi nabídky vyhýbají :( Pracovala jsem ve fabrice 42dnů, jinak jsem teď momentálně v rekvalifikačním kurzu a pobírám podporu. Žiju s přítelem, který má stálé zaměstnání a […]

Zobrazit odpověď

PPM na otce – může pracovat během mateřské na dohodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se informovat. Za několik týdnu budu rodit, s přítelem spolu nežijeme. Pobírám invalidní důchod 3. stupně. Chtěla bych napsat PPM na svého ex přítele. Ten s tím souhlasí. Šlo by to udělat tak, že by chodil do práce při pobírání PPM? Chodil by jen brigádně, nebo měl by napsanou smlouvu u […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď

Nástup z rodičovské dovolené na mateřskou dovolenou

-

Dobrý den, V únoru 2022 mi bude končit rodičovský příspěvek na prvního syna. Ale už v lednu 2022, mám předpokládaný termín porodu druhého dítěte. Je mi jasné, že nevyberu celou částku rodičovského příspěvku, ale chci se zeptat, zda mám ukončit pobírání RP dříve a mám nárok nastoupit znovu na mateřskou dovolenou, když jsem po celou dobu […]

Zobrazit odpověď