Těhotenství a zkušební doba – můžu dostat výpověď?

Dobrý den.

Chtěla bych se prosím zeptat, pokud otěhotním ve zkušební době u nového zaměstnavatele a zaměstnavatel se to doví, může mi v tříměsíční zkušební době dát výpověď?

Pokud bych šla ve zkušební době na rizikové těhotenství a byla bych tudíž na neschopence, tak jaké práva ohledně podání výpovědi zaměstnavatel má, může dát zaměstnanci výpověď, pokud je v pracovní neschopnosti během zkušební doby?

Děkuji předem za odpověď

Dotaz poslal/a: Eva K., 08.02.2021 10:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.02.2021 19:28 napsal/a:

Dobrý den,

Ve zkušební době vám zaměstnavatel nedává výpověď, ale jedná se o zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době, může jak zaměstnavatel, tak i vy učinit i bez udání důvodů a téměř kdykoliv (viz dále).

Jedinou výjimkou je situace, kdy byste byla v pracovní neschopnosti. Pak s vámi zaměstnavatel nemůže ukončit pracovní poměr ve zkušební době, během prvních 14 dní neschopenky. Od 15 dne, už ale ve zkušební době, pracovní poměr může být ukončen.

Viz paragraf 66, Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. 

(2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Tím, že se ve zkušební době nejedná o výpověď, tak zde není ochrana pro těhotné ženy, nebo pro zaměstnance v pracovní neschopnosti.

Pokud byste již nebyla ve zkušební době, pak by vám zaměstnavatel nemohl dát výpověď – podle paragrafu 53, Zákoníku práce, nemůžete jako těhotná dostat výpověď (s výjimkou specifických situací, jako je rušení zaměstnavatele, apod.).

Pokud byste tady ještě v průběhu těhotenství šla na neschopenku z důvodu rizikového těhotenství, tak váš zaměstnavatel může zrušit pracovní poměr.

Na samotnou neschopenku z důvodu rizikového těhotenství by to nemělo vliv. Mohla byste být v pracovní neschopnosti až do porodu, a měla byste nadále nárok na nemocenské dávky.

Je ale otázka, zda by vám vznikal nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství). Tam záleží na více okolnostech, které neznám. Je ale nemalá pravděpodobnost, že byste na PPM nárok mít nemusela.

Nemáte ovšem žádnou povinnost zaměstnavatele informovat o svém těhotenství už během zkušební doby.

S ohledem na případný nárok na PPM, by tedy pro vás bylo výhodnější jít na rizikové těhotenství až po skončení zkušební doby. Pak už by vás zaměstnavatel nemohl propustit. A to ani v průběhu mateřské nebo rodičovské dovolené.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď