Ukončení podpory v nezaměstnanosti a co dál

Dobrý den,

jsem v evidenci Úřadu práce, je mi vyplácená podpora v nezaměstnanosti. Po 2 měsících v evidenci jsem si zlomila ruku, stále rehabilituji a půjdu znovu s rukou na operaci.

Do zaměstnání mně nikde nechtějí přijmout, jelikož není v současné chvíli možno stanovit, kdy bude další operace a jak dlouho bude trvat nová rehabilitace, tj. kdy mohu reálně do nového pracovního poměru nastoupit.

Po 11 měsících evidence na úřadu práce již nebudu dostávat podporu v nezaměstnanosti. Nebudu zaměstnána. Je možné zažádat o výplatu nemocenské dávky z důvodu zlomené ruky a následné rehabilitace?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Libuše V., 21.10.2021 12:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.10.2021 15:35 napsal/a:

Dobrý den,

Na nemocenské dávky, vzniká nárok pouze v případě, že jste účastníkem nemocenského pojištění. Účast na nemocenském pojištění, vám vzniká například v zaměstnání.

Po nástupu do pracovního poměru, jste účastníkem nemocenského pojištění (platí zaměstnavatel) a díky tomu máte nárok na nemocenské dávky.

Na nemocenské dávky, můžete mít nárok i po skončení pracovního poměru (nemocenského pojištění). Ale pouze v případě, že je neschopenka zahájena do 7 kalendářních dní, od ukončení zaměstnání. Těchto 7 dní, je ochranná doba.

Pokud je neschopenka zahájena později (více než 7 dní po skončení zaměstnání), tak už na nemocenské dávky není nárok.

Pokud po skončení výplaty podpory v nezaměstnanosti, nebudete zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění), tak vám na nemocenské dávky nevznikne.

Pokud budete po ukončení podpory zcela bez příjmu, pak si jedině můžete na Úřadu práce, požádat o sociální dávky (na ty je případně nárok už nyní, pokud by vaše podpora byla nízká).

Můžete mít nárok například na příspěvek na bydlení. U něj záleží na tom, zda bydlíte v nájmu, družstevním bytě nebo v domě/bytě v osobním vlastnictví. Dokládají se náklady na bydlení (nájem, služby, energie) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Dále se dokládají příjmy – za všechny osoby, které v bytě/domě žijí.

Zda budete mít nárok na příspěvek a kolik přesně, se odvíjí od velikosti města/obce, počtu osob, které v bytě/domě bydlí, od výše nákladů na bydlení a výše průměrného příjmu.

Dále můžete případně mít nárok na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí („doplatek do životního minima“) nebo i doplatek na bydlení.

U dávek hmotné nouze, se posuzuje celková majetková a sociální situace. Záleží i na tom, zda žijete sama, nebo s dalšími osobami (rodiče, manžel, partner, děti, atd.), a na tom, jaké jsou jejich příjmy.

Všechny dávky se vyřizují na Úřadu práce, takže se případně můžete informovat tam.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po ukončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, Již v únoru mi skončila podpůrčí doba, tzn. další nárok mam po odpracovaných 190 dnech. A má teda otázka zní, když již nemam podpůrčí dobu a náhodou bych musel jít na krátkodobou nemocenskou (nemoc), budou mi vyplaceny peníze prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel? Jelikož podpůrčí doba se počítá od 15 dne na […]

Zobrazit odpověď

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď