Ukončení podpory v nezaměstnanosti a co dál

Dobrý den,

jsem v evidenci Úřadu práce, je mi vyplácená podpora v nezaměstnanosti. Po 2 měsících v evidenci jsem si zlomila ruku, stále rehabilituji a půjdu znovu s rukou na operaci.

Do zaměstnání mně nikde nechtějí přijmout, jelikož není v současné chvíli možno stanovit, kdy bude další operace a jak dlouho bude trvat nová rehabilitace, tj. kdy mohu reálně do nového pracovního poměru nastoupit.

Po 11 měsících evidence na úřadu práce již nebudu dostávat podporu v nezaměstnanosti. Nebudu zaměstnána. Je možné zažádat o výplatu nemocenské dávky z důvodu zlomené ruky a následné rehabilitace?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Libuše V., 21.10.2021 12:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.10.2021 15:35 napsal/a:

Dobrý den,

Na nemocenské dávky, vzniká nárok pouze v případě, že jste účastníkem nemocenského pojištění. Účast na nemocenském pojištění, vám vzniká například v zaměstnání.

Po nástupu do pracovního poměru, jste účastníkem nemocenského pojištění (platí zaměstnavatel) a díky tomu máte nárok na nemocenské dávky.

Na nemocenské dávky, můžete mít nárok i po skončení pracovního poměru (nemocenského pojištění). Ale pouze v případě, že je neschopenka zahájena do 7 kalendářních dní, od ukončení zaměstnání. Těchto 7 dní, je ochranná doba.

Pokud je neschopenka zahájena později (více než 7 dní po skončení zaměstnání), tak už na nemocenské dávky není nárok.

Pokud po skončení výplaty podpory v nezaměstnanosti, nebudete zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění), tak vám na nemocenské dávky nevznikne.

Pokud budete po ukončení podpory zcela bez příjmu, pak si jedině můžete na Úřadu práce, požádat o sociální dávky (na ty je případně nárok už nyní, pokud by vaše podpora byla nízká).

Můžete mít nárok například na příspěvek na bydlení. U něj záleží na tom, zda bydlíte v nájmu, družstevním bytě nebo v domě/bytě v osobním vlastnictví. Dokládají se náklady na bydlení (nájem, služby, energie) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Dále se dokládají příjmy – za všechny osoby, které v bytě/domě žijí.

Zda budete mít nárok na příspěvek a kolik přesně, se odvíjí od velikosti města/obce, počtu osob, které v bytě/domě bydlí, od výše nákladů na bydlení a výše průměrného příjmu.

Dále můžete případně mít nárok na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí („doplatek do životního minima“) nebo i doplatek na bydlení.

U dávek hmotné nouze, se posuzuje celková majetková a sociální situace. Záleží i na tom, zda žijete sama, nebo s dalšími osobami (rodiče, manžel, partner, děti, atd.), a na tom, jaké jsou jejich příjmy.

Všechny dávky se vyřizují na Úřadu práce, takže se případně můžete informovat tam.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď