Ukončení pracovního poměru a následná nemocenská (rizikové těhotenství)

Dobrý den,

mám dotaz ohledně ukončení pracovního poměru na dobu určitou v těhotenství.

Smlouva na dobu určitou mi končí 31. 1. 2021. Jsem ve 4. měsíci těhotenství a má lékařka mi chce vypsat nemocenskou.

Nevím, zda si ji nechat napsat ještě před skončením pracovního poměru nebo první den nezaměstnanosti. Musím se hlásit na pracovní úřad, i když už do jiné práce nebudu nastupovat?

Budu mít nárok na PPM?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra V., 08.01.2021 17:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.01.2021 15:16 napsal/a:

Dobrý den,

Určitě je pro vás nejvýhodnější, pokud neschopenku (pracovní neschopnost), zahájíte ještě před koncem pracovního poměru.

Nárok na nemocenské dávky, máte, i když je neschopenka zahájena až po skončení zaměstnání (pokud je to do 7 dní, od konce pracovního poměru).

Na náhradu mzdy za nemoc, kterou dostáváte od zaměstnavatele během prvních 14 dní, máte ale nárok jen v době, kdy jste zaměstnaná.

Tj. pokud byste neschopenku zahájila až těsně před skončením pracovního poměru, nebo až po jeho ukončení, tak byste mohla být prvních 14 dní bez příjmu.

Pokud už nebudete zaměstnancem, tak ani nemáte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. A měla byste nárok až na nemocenské dávky od 15 dne.

Pokud naopak, pracovní neschopnost zahájíte ještě v době trvání pracovního poměru, tak prvních 14 dní dostanete standardně náhradu mzdy od zaměstnavatele. A následně pak budete dostávat i nemocenské dávky, od 15 dne na neschopence (i když váš pracovní poměr mezi tím, už skončí).

Po skončení zaměstnání, nemá smysl chodit na Úřad práce. V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, by vás na Úřadu práce ani nemohli zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Během neschopenky, kdy dostáváte nemocenské dávky, ani nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Po skončení zaměstnání, byste měla být v pracovní neschopence (rizikové těhotenství), až do začátku PPM (peněžité pomoci v mateřství).

Tím, že jste při ukončení zaměstnání již těhotná (píšete 4 měsíc), tak je zde po skončení pracovního poměru ochranná doba 180 dní. Pokud splňujete všechny podmínky pro nárok na PPM (tj. minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední dva roky), tak byste měla mít nárok na PPM.

Tj. pokud jste v posledním zaměstnání pracovala například celý poslední rok nebo i déle, pak byste, jste určitě měla mít nárok na PPM.

Pokud jste v posledním zaměstnání (které vám teď končí), pracovala kratší dobu, pak bude záležet na tom, jak dlouho, zda jste pracovala i před tím někde jinde atd. To nevím.

Začátek PPM je v době 6 – 8 týdnů před porodem. Výpočet „mateřské“ by vycházel z vašeho příjmu v zaměstnání. To, že následně budete mít jen nižší nemocenskou, nehraje žádnou roli.

Po skončení PPM, pak máte nárok na rodičovský příspěvek. Až po jeho skončení, pokud byste v té době byla stále nezaměstnaná, byste šla na Úřad práce a měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď