Ukončení pracovního poměru a následná nemocenská (rizikové těhotenství)

Dobrý den,

mám dotaz ohledně ukončení pracovního poměru na dobu určitou v těhotenství.

Smlouva na dobu určitou mi končí 31. 1. 2021. Jsem ve 4. měsíci těhotenství a má lékařka mi chce vypsat nemocenskou.

Nevím, zda si ji nechat napsat ještě před skončením pracovního poměru nebo první den nezaměstnanosti. Musím se hlásit na pracovní úřad, i když už do jiné práce nebudu nastupovat?

Budu mít nárok na PPM?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra V., 08.01.2021 17:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.01.2021 15:16 napsal/a:

Dobrý den,

Určitě je pro vás nejvýhodnější, pokud neschopenku (pracovní neschopnost), zahájíte ještě před koncem pracovního poměru.

Nárok na nemocenské dávky, máte, i když je neschopenka zahájena až po skončení zaměstnání (pokud je to do 7 dní, od konce pracovního poměru).

Na náhradu mzdy za nemoc, kterou dostáváte od zaměstnavatele během prvních 14 dní, máte ale nárok jen v době, kdy jste zaměstnaná.

Tj. pokud byste neschopenku zahájila až těsně před skončením pracovního poměru, nebo až po jeho ukončení, tak byste mohla být prvních 14 dní bez příjmu.

Pokud už nebudete zaměstnancem, tak ani nemáte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. A měla byste nárok až na nemocenské dávky od 15 dne.

Pokud naopak, pracovní neschopnost zahájíte ještě v době trvání pracovního poměru, tak prvních 14 dní dostanete standardně náhradu mzdy od zaměstnavatele. A následně pak budete dostávat i nemocenské dávky, od 15 dne na neschopence (i když váš pracovní poměr mezi tím, už skončí).

Po skončení zaměstnání, nemá smysl chodit na Úřad práce. V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, by vás na Úřadu práce ani nemohli zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Během neschopenky, kdy dostáváte nemocenské dávky, ani nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Po skončení zaměstnání, byste měla být v pracovní neschopence (rizikové těhotenství), až do začátku PPM (peněžité pomoci v mateřství).

Tím, že jste při ukončení zaměstnání již těhotná (píšete 4 měsíc), tak je zde po skončení pracovního poměru ochranná doba 180 dní. Pokud splňujete všechny podmínky pro nárok na PPM (tj. minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední dva roky), tak byste měla mít nárok na PPM.

Tj. pokud jste v posledním zaměstnání pracovala například celý poslední rok nebo i déle, pak byste, jste určitě měla mít nárok na PPM.

Pokud jste v posledním zaměstnání (které vám teď končí), pracovala kratší dobu, pak bude záležet na tom, jak dlouho, zda jste pracovala i před tím někde jinde atd. To nevím.

Začátek PPM je v době 6 – 8 týdnů před porodem. Výpočet „mateřské“ by vycházel z vašeho příjmu v zaměstnání. To, že následně budete mít jen nižší nemocenskou, nehraje žádnou roli.

Po skončení PPM, pak máte nárok na rodičovský příspěvek. Až po jeho skončení, pokud byste v té době byla stále nezaměstnaná, byste šla na Úřad práce a měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď