Ukončení pracovního poměru a následná nemocenská (rizikové těhotenství)

Dobrý den,

mám dotaz ohledně ukončení pracovního poměru na dobu určitou v těhotenství.

Smlouva na dobu určitou mi končí 31. 1. 2021. Jsem ve 4. měsíci těhotenství a má lékařka mi chce vypsat nemocenskou.

Nevím, zda si ji nechat napsat ještě před skončením pracovního poměru nebo první den nezaměstnanosti. Musím se hlásit na pracovní úřad, i když už do jiné práce nebudu nastupovat?

Budu mít nárok na PPM?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra V., 08.01.2021 17:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.01.2021 15:16 napsal/a:

Dobrý den,

Určitě je pro vás nejvýhodnější, pokud neschopenku (pracovní neschopnost), zahájíte ještě před koncem pracovního poměru.

Nárok na nemocenské dávky, máte, i když je neschopenka zahájena až po skončení zaměstnání (pokud je to do 7 dní, od konce pracovního poměru).

Na náhradu mzdy za nemoc, kterou dostáváte od zaměstnavatele během prvních 14 dní, máte ale nárok jen v době, kdy jste zaměstnaná.

Tj. pokud byste neschopenku zahájila až těsně před skončením pracovního poměru, nebo až po jeho ukončení, tak byste mohla být prvních 14 dní bez příjmu.

Pokud už nebudete zaměstnancem, tak ani nemáte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. A měla byste nárok až na nemocenské dávky od 15 dne.

Pokud naopak, pracovní neschopnost zahájíte ještě v době trvání pracovního poměru, tak prvních 14 dní dostanete standardně náhradu mzdy od zaměstnavatele. A následně pak budete dostávat i nemocenské dávky, od 15 dne na neschopence (i když váš pracovní poměr mezi tím, už skončí).

Po skončení zaměstnání, nemá smysl chodit na Úřad práce. V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, by vás na Úřadu práce ani nemohli zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Během neschopenky, kdy dostáváte nemocenské dávky, ani nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Po skončení zaměstnání, byste měla být v pracovní neschopence (rizikové těhotenství), až do začátku PPM (peněžité pomoci v mateřství).

Tím, že jste při ukončení zaměstnání již těhotná (píšete 4 měsíc), tak je zde po skončení pracovního poměru ochranná doba 180 dní. Pokud splňujete všechny podmínky pro nárok na PPM (tj. minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední dva roky), tak byste měla mít nárok na PPM.

Tj. pokud jste v posledním zaměstnání pracovala například celý poslední rok nebo i déle, pak byste, jste určitě měla mít nárok na PPM.

Pokud jste v posledním zaměstnání (které vám teď končí), pracovala kratší dobu, pak bude záležet na tom, jak dlouho, zda jste pracovala i před tím někde jinde atd. To nevím.

Začátek PPM je v době 6 – 8 týdnů před porodem. Výpočet „mateřské“ by vycházel z vašeho příjmu v zaměstnání. To, že následně budete mít jen nižší nemocenskou, nehraje žádnou roli.

Po skončení PPM, pak máte nárok na rodičovský příspěvek. Až po jeho skončení, pokud byste v té době byla stále nezaměstnaná, byste šla na Úřad práce a měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď