Ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů

Dobrý den,

marodím dlouhodobě, tzn. 9 měsíců se zády, čekám na vyjádření posudkových lékařů ohledně potencionálního invalidního důchodu.

Přitom jsem však stále zaměstnaná (již 15let) a z důvodů dlouhodobé nemoci, se již nemohu vrátit na původní pozici v kanceláři.

Potřebovala bych upřesnit, jakým způsobem mohu případně ukončit pracovní poměr, pokud nechci dohodou??

Dotaz poslal/a: Renata, 21.01.2021 15:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.01.2021 16:45 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte nějaké zdravotní důvody, které vám neumožňují dále vykonávat vaše původní zaměstnání, měla byste o tom informovat zaměstnavatele. Tomu byste také měla předložit lékařský posudek.

Podle příslušného zákona (Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.), má zaměstnavatel povinnost vás převést na jinou práci, pokud ze zdravotních důvodů nemůžete vykonávat tu dosavadní.

§ 41 Převedení na jinou práci

(1) Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci, 

a) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

b) nesmí-li podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice

Pokud vás zaměstnavatel nemůže převést na jinou pozici (vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu a kvalifikaci), pak je oprávněn vás převést i na jinou práci (jiného druhu, než byla sjednána v pracovní smlouvě).

Pokud zaměstnavatel nemá možnost převedení na jinou práci, pak je povinen vám dát výpověď ze zdravotních důvodů.

§ 52 Výpověď daná zaměstnavatelem

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:

d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,

e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost,

Velkou roli zde hraje to, zda se jedná o následek nějakého pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. V takovém případě, máte při výpovědi ze zaměstnání ze zdravotních důvodů, nárok na odstupné ve výši 12 měsíčních platů.

Pokud jsou ale zdravotní důvody, pouze obecné povahy, tak na toto 12 měsíční odstupné nárok nevzniká.

V případě, že se nejedná o zdravotní důvody, které by byly následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, pak máte při výpovědi nárok pouze na standardní odstupné (u vás 3 měsíční platy).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost:

Způsob výpočtu podpory v nezaměstnanosti po více než roce v DPN

-

Dobrý den, předem děkuji za radu. Od 5. 12. 2020 jsem v pracovní neschopnosti, během níž jsem k 31. 8. 2021 ukončila několik let trvající pracovní poměr. Neschopenka prý bude pravděpodobně trvat do listopadu až prosince 2021. Novou práci mám domluvenou až od jara 2022, takže nejspíš budu muset jít na pár měsíců na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po skončení pracovního poměru?

-

Prosím vás, začala jsem marodit 5 dní, před ukončením pracovního poměru. A pracovní neschopnost stále trvá, i když mi už zaměstnání skončilo. Vím, že prvních 14 dní, mi za neschopenku platí zaměstnavatel. Ale nevím, jak to bude dál? Budu mít dál nárok na nemocenskou, nebo mám ukončit neschopenku, a jít na Úřad práce? Moc děkuju!

Zobrazit odpověď

Výpověď dohodou ze strany zaměstnance a zaměstnanec na neschopence

-

Dobrý den, od 30. 9. 2021 jsem na dočasné pracovní neschopnosti z důvodu bolesti zad v křížové oblasti. Během týdne jsem dostala vytýkací dopis na porušení pracovních povinností. Jak se mnou manažeři komunikují je strašné, bude mi stržen měsíční příplatek, a chování manažerů je zlé. Chtěla bych se touto cestou zeptat a informovat, zda mohu […]

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, Od 23. 8. jsem v pracovní neschopnosti, pracovní smlouvu mám do 30.9 2021. Zaměstnavatel mi oznámil, že novou od 1.10 nemůže v pracovní neschopnosti dát, po ukončení nemoci mě vezme zpět. Chtěla jsem se prosím zeptat, nevím jak dlouho budu ještě nemocná, teď v době nemoci sociální a zdravotní pojištění bude platit stát? Já […]

Zobrazit odpověď