Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat:

Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021.

Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku).

Jaké by to pro mě mělo újmy? Vím, že už se do práce vracet nebudu.

Ale jestli když bych byla na pracáku vedena, tak by se něco změnilo?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Lenka N., 13.10.2021 17:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.10.2021 16.42 napsal/a:

Dobrý den,

Váš zaměstnavatel, „může přemýšlet, o čem chce“ – faktem ale je, že během vaší neschopenky, nebo následně po dobu mateřské dovolené a rodičovské dovolené, vám nesmí dát výpověď (kromě velmi specifických důvodů).

Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.,

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,

....

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

Vzhledem k tomu, že na neschopence budete až do začátku mateřské dovolené, na kterou vám pak navazuje rodičovská dovolená, tak vám zaměstnavatel nejbližší více než 3 roky, nemůže dát výpověď.

Jediný způsob, jak s vámi může ukončit pracovní poměr, je dohodou. Nebo případně tím, že byste výpověď dala vy.

Osobně bych vám nedoporučovala, abyste v zaměstnávání přistupovala na ukončení pracovního poměru dohodou. Z toho, že nyní ukončíte pracovní poměr, vám nepoplyne žádná výhoda.

I když nemáte v plánu, se po rodičovské vracet do současného zaměstnání, bylo by asi chybou, ho předčasně ukončovat.

Pokud neukončíte pracovní poměr, tak vám například vzniká nárok na dovolenou, i za dobu, kdy budete na mateřské dovolené a případně za část rodičovské dovolené.

Můžete si ji vybrat po skončení mateřské, před zahájením rodičovské dovolené. Nebo byste měla nárok, na její proplacení, při ukončení zaměstnání.

Pokud byste náhodou v průběhu rodičovské znovu otěhotněla, pak máte nárok i na druhou mateřskou/rodičovskou dovolenou a PPM na druhé dítě (pokud neukončíte pracovní poměr).

Pokud byste pracovní poměru ukončila před první mateřskou dovolenou, tak se můžete dostat do situace, kdy u druhého dítěte nebudete mít nárok na PPM/mateřskou dovolenou.

Po skončení rodičovské dovolené, můžete dát výpověď nebo si „nechat dát výpověď, nebo ukončit pracovní poměr dohodou. Při výpovědi od zaměstnavatele, máte i po rodičovské, nárok na odstupné (minimálně 3 měsíce).

Po skončení rodičovské dovolené (pokud byste ukončila pracovní poměr), máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Během doby, kdy jste v pracovní neschopnosti, nebo kdy následně budete čerpat peněžitou pomoc v mateřství, nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tj. tím, že byste přistoupila na ukončení zaměstnání, nemáte vůbec žádnou výhodu.

Ani kdyby vám nyní zaměstnavatel nabízel odstupné, tak to nemusí být žádná velká „výhra“ – povinnost vyplatit odstupné, je dána zákonem, není to nic „navíc“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď