Uřad práce a úraz

Dobrý den, prosím o radu, co má dělat kamarád, který nemá zaměstnání, chtěl se zaregistrovat na úřad práce, ale zlomil si loket a na úřad ho kvůli úrazu nevzali?

V červnu 2020 skočil školu a bohužel od té doby nepracoval ani se nezaregistroval na úřadu práce.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Markéta Ch., 09.02.2021 10:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.02.2021 20:55 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy je váš kamarád dočasně práce neschopný, tak jej Úřad práce nemůže zaevidovat, jako uchazeče o zaměstnání. Viz příslušný zákon, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25:

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou 

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Tj. v době, kdy se váš kamarád bude léčit, tak jej na Úřadu práce nemohou „vzít“. Na Úřad práce by měl zajít, až po skončení pracovní neschopnosti.

Pokud váš kamarád po skončení studia ale nepracoval, tak by mu na ÚP, tak jako tak nevznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti. Vedení na ÚP, by pro něj tedy mělo pouze ten efekt, že by za něj stát platil zdravotní pojištění.

V případě, že je váš kamarád zcela bez příjmů, pak se může zkusit obrátit na ÚP a požádat o dávky pomoci ve hmotné nouzi. Pokud by byl uznán za osobu ve hmotné nouzi s nárokem na příslušnou dávku, pak by za něj opět mohl platit zdravotní pojištění stát.

S dávkami hmotné nouze je to trochu složitější. Nestačí jenom to, že je daná osoba bez příjmu, posuzuje se více věcí. Mimo jiné hraje roli i to, zda daná osoba žije sama, nebo zda sdílí společnou domácnost s dalšími osobami.

Pokud ano, tak hraje roli i příjem dalších osob. U dávek pomoci ve hmotné nouzi se také posuzuje celková majetková a sociální situace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Doplatek na bydlení sociální dávky – od dubna 2022

-

Dobrý den. Od 1. 4. 2022 je nově snížená – zastropovaná v doplatku na bydlení na hmotné nouzi výše nájmu. A to na – na mnohých místech Prahy – nereálné výši, nízko. Kdo má nájem vyšší, teď už doplatek v reálné výši svého nájmu nedostane. Mám nájem vyšší, nevím, jestli si mám půjčit někde na […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď