Uřad práce a úraz

Dobrý den, prosím o radu, co má dělat kamarád, který nemá zaměstnání, chtěl se zaregistrovat na úřad práce, ale zlomil si loket a na úřad ho kvůli úrazu nevzali?

V červnu 2020 skočil školu a bohužel od té doby nepracoval ani se nezaregistroval na úřadu práce.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Markéta Ch., 09.02.2021 10:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.02.2021 20:55 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy je váš kamarád dočasně práce neschopný, tak jej Úřad práce nemůže zaevidovat, jako uchazeče o zaměstnání. Viz příslušný zákon, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25:

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou 

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Tj. v době, kdy se váš kamarád bude léčit, tak jej na Úřadu práce nemohou „vzít“. Na Úřad práce by měl zajít, až po skončení pracovní neschopnosti.

Pokud váš kamarád po skončení studia ale nepracoval, tak by mu na ÚP, tak jako tak nevznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti. Vedení na ÚP, by pro něj tedy mělo pouze ten efekt, že by za něj stát platil zdravotní pojištění.

V případě, že je váš kamarád zcela bez příjmů, pak se může zkusit obrátit na ÚP a požádat o dávky pomoci ve hmotné nouzi. Pokud by byl uznán za osobu ve hmotné nouzi s nárokem na příslušnou dávku, pak by za něj opět mohl platit zdravotní pojištění stát.

S dávkami hmotné nouze je to trochu složitější. Nestačí jenom to, že je daná osoba bez příjmu, posuzuje se více věcí. Mimo jiné hraje roli i to, zda daná osoba žije sama, nebo zda sdílí společnou domácnost s dalšími osobami.

Pokud ano, tak hraje roli i příjem dalších osob. U dávek pomoci ve hmotné nouzi se také posuzuje celková majetková a sociální situace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Situace po vyčerpání podpůrčí doby

-

Situace: Jsem invalidní dle § 39 odst. 1 zák. č. 155/95   1 stupeň invalidity. Je mi přiznán nárok na průkaz osoby zvlášť tělesně postižené.  Diagnóza- těžká progredující  vestibulopatie,  s podezřením na neurodegenerativní vývoj postižení, hrubá porucha stability stoje, (ID 3 doporučeno, neurologem, psychologem  a specialistou doc MUDr. CSc.). Od roku 2016 jsem mimo pracovní proces. […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v nájemním bytě a doplatek na bydlení

-

Dobrý den, prosím chci se zeptat. V současné době jsme společně s dcerou a přítelem přestěhováni do nájemního bytu, který bohužel i s elektřinou stojí měsíčně 11 000 Kč. Já jsem nezaměstnaná a beru podporu jen cca  8 500 Kč. A přítel má plat pouze 10 073 Kč čistého. Samozřejmě si zažádáme o příspěvek na bydlení. Ale […]

Zobrazit odpověď

Je nutné znovu zažádat o sociální dávky v případě změny UP?

-

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Jsem matka samoživitelka, nezaměstnaná a se svou 4-letou dcerou, která v září nastoupila do školky, žijeme v Praze. Já jsem trvale hlášená v Neratovicích, kde jsem zároveň i evidována na ÚP, ale aby dcera mohla chodit do školky v místě svého bydliště, je trvale hlášena v Praze. Pobírám příspěvek […]

Zobrazit odpověď