Uřad práce a úraz

Dobrý den, prosím o radu, co má dělat kamarád, který nemá zaměstnání, chtěl se zaregistrovat na úřad práce, ale zlomil si loket a na úřad ho kvůli úrazu nevzali?

V červnu 2020 skočil školu a bohužel od té doby nepracoval ani se nezaregistroval na úřadu práce.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Markéta Ch., 09.02.2021 10:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.02.2021 20:55 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy je váš kamarád dočasně práce neschopný, tak jej Úřad práce nemůže zaevidovat, jako uchazeče o zaměstnání. Viz příslušný zákon, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25:

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou 

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Tj. v době, kdy se váš kamarád bude léčit, tak jej na Úřadu práce nemohou „vzít“. Na Úřad práce by měl zajít, až po skončení pracovní neschopnosti.

Pokud váš kamarád po skončení studia ale nepracoval, tak by mu na ÚP, tak jako tak nevznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti. Vedení na ÚP, by pro něj tedy mělo pouze ten efekt, že by za něj stát platil zdravotní pojištění.

V případě, že je váš kamarád zcela bez příjmů, pak se může zkusit obrátit na ÚP a požádat o dávky pomoci ve hmotné nouzi. Pokud by byl uznán za osobu ve hmotné nouzi s nárokem na příslušnou dávku, pak by za něj opět mohl platit zdravotní pojištění stát.

S dávkami hmotné nouze je to trochu složitější. Nestačí jenom to, že je daná osoba bez příjmu, posuzuje se více věcí. Mimo jiné hraje roli i to, zda daná osoba žije sama, nebo zda sdílí společnou domácnost s dalšími osobami.

Pokud ano, tak hraje roli i příjem dalších osob. U dávek pomoci ve hmotné nouzi se také posuzuje celková majetková a sociální situace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Příspěvek na živobytí a společně posuzované osoby

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to se společně posuzovanými osobami. Kvůli dlouhodobě nepříznivému stavu (onkologické onemocnění), jsem práce neschopná. Byla mi přiznána invalidita 3.stupně, ale nemám nárok na vyplacení důchodu a podpory v nezaměstnanosti. V současné době tedy žiji s rodiči, kteří veškeré výdaje domácnosti platí sami. Chci požádat o příspěvek na […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky během mateřské dovolené

-

Dobrý den chci se zeptat: Manžel nastupuje na odvykání. Máme spolu dvě děti ve věku 2roky a 8 let. Bud mít nějaký nárok na sociální dávky, když jsem na mateřské dovolené?? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď