Úřad práce po ukončení studia na VŠ

Dobrý den,

právě jsem absolvovala bakalářský stupeň studia na vysoké škole a chtěla jsem se zeptat, jak je to s hlášením na úřad práce. Studium mi skončilo 25.5.2015 a bylo mi řečeno, že ještě měsíc po skončení jsem vedena jako student. Kdy se tedy mám hlásit na úřad práce?

Jelikož nemám žádné přislíbené zaměstnání, plánuji v září odjet do Anglie především kvůli zlepšení angličtiny. Můžu být i po tuto dobu (cca 1 rok) vedena na úřadu práce?

Dotaz poslal/a: Diana, 02.06.2021 15:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.06.2021 19:05 napsal/a:

Dobrý den,

Nemáte žádnou povinnost, hlásit se na Úřadu práce. Je to vaše právo, ale zcela určitě to není povinné. Vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, má smysl s ohledem na hledání nového zaměstnání, s ohledem na placení zdravotního pojištění. Po skončení zaměstnání, pak i s ohledem na nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud jste v průběhu studia na VŠ nikde nepracovala - v zaměstnání nebo nějaké brigádě, kde by vám vznikla účast na důchodovém pojištění, pak na podporu v nezaměstnanosti nárok nemáte. Jít na Úřad práce, tak pro vás má smysl, jen pokud chcete pomoci při hledání nového zaměstnání, nebo s ohledem na zdravotní pojištění.

V době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, za vás stát platí zdravotní pojištění. Pokud byste nebyla na Úřadu práce, a nebyla ani nikde zaměstnaná/nepodnikala jako OSVČ, pak byste měla povinnost platit si zdravotní pojištění sama.

Zdravotní pojištění pro OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů), je v roce 2021 částka 2052 Kč měsíčně.

Tuto částku pak musíte každý měsíc zaplatit své zdravotní pojišťovně v případě, že za vás zdravotní pojištění neplatí někdo jiný (stát, zaměstnavatel, atd.).

Během studia VŠ, za vás platil zdravotní pojištění stát. Po ukončení studia na VŠ, za vás stát platí zdravotní pojištění, už jenom měsíc. Pokud jste tedy ukončila studium 25. 5. 202021, pak za vás stát platí zdravotní pojištění, jen do konce června.

V červenci, byste si tedy měla zdravotní pojištění už zaplatit sama, nebo nastoupit do nějakého zaměstnání, nebo být vedená právě na Úřadu práce.

Na Úřadu práce, můžete být vedená i delší dobu (klidně i rok a déle). Účelem Úřadu práce, ale není to, aby vám platil zdravotní pojištění.

Jako uchazeč o zaměstnání (což musíte být, aby za vás ÚP platit zdravotní pojištění), máte i řadu povinností.

Musíte chodit na pravidelné schůzky na ÚP. Musíte si aktivně hledat zaměstnání (budou po vás chtít doložit, že chodíte na nějaké pohovory). Musíte přijmout místo (které odpovídá vašemu zdravotnímu stavu/vzdělání), které vám nabídne Úřad práce.

Takže, pokud byste byla vedená na Úřadu práce, a odjela na rok do Anglie, tak byste se musela například každý měsíc vracet do ČR, na pravidelnou schůzku na ÚP. Pokud byste se nedostavila, tak vás z Úřadu práce vyřadí.

Pokud byste v Anglii pracovala (a hradila si zde příslušné zdravotní pojištění), tak je případně možnost se v ČR odhlásit z placení zdravotního pojištění. Viz například informace na webu VZP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Přivýdělek k podpoře v nezaměstnanosti – člen volební komise

-

Pobírám podporu v nezaměstnanosti, mohu si jít přivydělat do volební komise?

Zobrazit odpověď

Nemocenská a podpora v nezaměstnanosti po ukončení PP

-

Dobrý den, 31. 8. 2022 jsem ukončila pracovní poměr v posledním dnu zkušební doby. 3. 9. 2022 jsem se přihlásila na úřad práce. 5. 9. 2022 jdu na operaci, která si vyžádá cca 4 měsíční práce neschopnost. Jak jsem se na těchto stránkách dočetla, začne mi „nemocenská“ ve lhůtě 7 dnů od ukončení zaměstnání. – […]

Zobrazit odpověď