Úřad práce po ukončení studia na VŠ

Dobrý den,

právě jsem absolvovala bakalářský stupeň studia na vysoké škole a chtěla jsem se zeptat, jak je to s hlášením na úřad práce. Studium mi skončilo 25.5.2015 a bylo mi řečeno, že ještě měsíc po skončení jsem vedena jako student. Kdy se tedy mám hlásit na úřad práce?

Jelikož nemám žádné přislíbené zaměstnání, plánuji v září odjet do Anglie především kvůli zlepšení angličtiny. Můžu být i po tuto dobu (cca 1 rok) vedena na úřadu práce?

Dotaz poslal/a: Diana, 02.06.2021 15:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.06.2021 19:05 napsal/a:

Dobrý den,

Nemáte žádnou povinnost, hlásit se na Úřadu práce. Je to vaše právo, ale zcela určitě to není povinné. Vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, má smysl s ohledem na hledání nového zaměstnání, s ohledem na placení zdravotního pojištění. Po skončení zaměstnání, pak i s ohledem na nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud jste v průběhu studia na VŠ nikde nepracovala - v zaměstnání nebo nějaké brigádě, kde by vám vznikla účast na důchodovém pojištění, pak na podporu v nezaměstnanosti nárok nemáte. Jít na Úřad práce, tak pro vás má smysl, jen pokud chcete pomoci při hledání nového zaměstnání, nebo s ohledem na zdravotní pojištění.

V době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, za vás stát platí zdravotní pojištění. Pokud byste nebyla na Úřadu práce, a nebyla ani nikde zaměstnaná/nepodnikala jako OSVČ, pak byste měla povinnost platit si zdravotní pojištění sama.

Zdravotní pojištění pro OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů), je v roce 2021 částka 2052 Kč měsíčně.

Tuto částku pak musíte každý měsíc zaplatit své zdravotní pojišťovně v případě, že za vás zdravotní pojištění neplatí někdo jiný (stát, zaměstnavatel, atd.).

Během studia VŠ, za vás platil zdravotní pojištění stát. Po ukončení studia na VŠ, za vás stát platí zdravotní pojištění, už jenom měsíc. Pokud jste tedy ukončila studium 25. 5. 202021, pak za vás stát platí zdravotní pojištění, jen do konce června.

V červenci, byste si tedy měla zdravotní pojištění už zaplatit sama, nebo nastoupit do nějakého zaměstnání, nebo být vedená právě na Úřadu práce.

Na Úřadu práce, můžete být vedená i delší dobu (klidně i rok a déle). Účelem Úřadu práce, ale není to, aby vám platil zdravotní pojištění.

Jako uchazeč o zaměstnání (což musíte být, aby za vás ÚP platit zdravotní pojištění), máte i řadu povinností.

Musíte chodit na pravidelné schůzky na ÚP. Musíte si aktivně hledat zaměstnání (budou po vás chtít doložit, že chodíte na nějaké pohovory). Musíte přijmout místo (které odpovídá vašemu zdravotnímu stavu/vzdělání), které vám nabídne Úřad práce.

Takže, pokud byste byla vedená na Úřadu práce, a odjela na rok do Anglie, tak byste se musela například každý měsíc vracet do ČR, na pravidelnou schůzku na ÚP. Pokud byste se nedostavila, tak vás z Úřadu práce vyřadí.

Pokud byste v Anglii pracovala (a hradila si zde příslušné zdravotní pojištění), tak je případně možnost se v ČR odhlásit z placení zdravotního pojištění. Viz například informace na webu VZP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Mohu mít přivýdělek na smlouvu DPP na Úřadu práce

-

Dobrý den, jsem vedena na ÚP a zároveň pobírám příspěvky z hmotné nouze. Dostala jsem nabídku přivydělat si na DPP s danou měsíční částkou 2.200 Kč. Má otázka zní, zda můžu mít vůbec tuhle smlouvu, když jsem v evidenci? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Jak dlouho musím být zaměstnána mezi podporami v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, je mi letos 59 let. Chci se dotázat, jak dlouho musím být zaměstnána nebo OSVČ mezi podporami v nezaměstnanosti. Byla jsem zaměstnána 38 let. Nyní jsem na podpoře a nevyčerpám celých 11 měsíců, protože budu mít zaměstnání. V případě, že mě ve 3 měsíční zkušení době propustí půjdu zase na podporu. Budu na […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítá podpora při výpovědi ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Když jsem pracovala několik let pro jednoho zaměstnavatele a dostala jsem výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu organizačních změn ve firmě. Teď jsem nastoupila u nového zaměstnavatele a chtěla bych dát výpověď ve zkušební době. Ze kterého pracovního poměru se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Mezi jednotlivými […]

Zobrazit odpověď