Vyplacení nemocenské po ukončení neschopenky lékařem

Dobrý den,

dne 30. 11. 2021 jsme s paní doktorkou ukončili mojí neschopenku.

Poslední peníze z neschopenky mi byly vyplaceny 8. 11.2 021. Dnes je 9. 12. 2021 a peníze mi stále nepřišly.

Chci se zeptat, zdali je doba nějak rozdílná od vyplacení, když už je neschopenka ukončená?

Dotaz poslal/a: Zuzana M., 09.12.2021 12:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.12.2021 15:21 napsal/a:

Dobrý den,

Prvních 14 dní na neschopence, dostáváte náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Zaměstnavatel by vám měl „nemocenskou“, vyplatit v následujícím kalendářním měsíci, v obvyklý výplatní termín, případně se zbývající části mzdy.

Předpokládám, že u vás se jednalo o delší pracovní neschopnost. Od 15 dne na neschopence, vzniká nárok na nemocenské dávky. Ty vyplácí stát, resp. ČSSZ (místně příslušná OSSZ).

Obecně platí, že ČSSZ má na výplatu nemocenských dávek 30 dní (1 měsíc), od předání podkladů.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 110, odstavec 3:

(3) Dávky se vyplácejí nejpozději ve lhůtě do 1 měsíce následujícího po dni, v němž byl stanovený doklad pro nárok na výplatu dávky doručen okresní správě sociálního zabezpečení, je-li plátcem dávek okresní správa sociálního zabezpečení. Tato lhůta neběží po dobu, po kterou nejsou splněny podmínky pro výplatu dávky podle § 109 odst. 1.

Mezi výplatou nemocenských dávek v průběhu neschopenky, a výplatou nemocenské po skončení neschopenky, by v zásadě neměl být žádný rozdíl.

Důvodů, proč vám zatím nemocenská nepřišla, může být celá řada:

  • Lékař mohl něco špatně vyplnit v e-neschopence
  • Zaměstnavatel nepředal všechny podklady, které jsou potřeba pro výplatu nemocenské
  • Došlo k nějakému zdržení na straně ČSSZ
  • Něco jiného …

Pokud je již více než měsíc, od případného vzniku nároku na dávku, můžete se obrátit přímo na ČSSZ, a vyplnit formulář „Žádost o prověření nevyplacené dávky nemocenského pojištění po více než 30 dnech od uplatnění žádosti“, který najdete zde.

Nebo se můžete zkusit obrátit na bezplatnou telefonní linku klientského centra ČSSZ, kde by vám snad také měli být schopni odpovědět. Volat se dá na číslo 800 050 248.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď