Výpočet náhrady mzdy za svátek + nemocenská?

Zdravím, měl bych 2 dotazy.

Od kdy se počítá neschopenka – od 1 dne nebo až od 4 dne (zdali první 3 dny jsou neplacené)?

A 2 dotaz – firma je nově založená od 1. 1. 2021 a za leden jsem měl cca53 hrubého – čistého 41 tisíc. Zaměstnavatel nám vypočítal průměr za svátek cca850,-.

Mzdu rozdělil na 2 části – zákl. 24500 + zbytek odměny. Dle výpočtu počítal průměr ze základu a tvrdí, že se po 3 kalendářních měsících bude počítat jinak.

Může, jelikož jsme od 1. 1. 2021 nově založení takhle postupovat nebo to musí počítat z čisté mzdy, co je uvedeno na výplatní pásce?

Dotaz poslal/a: Pavel K., 25.02.2021 15:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.02.2021 16:56 napsal/a:

Dobrý den,

Náhrada mzdy za nemoc, během prvních 14 dní, je vyplácena od 1 dne. „První 3 dny neplacené neschopenky“ bývaly dříve (do poloviny roku 2019). Nyní je nárok na náhradu mzdy již od prvního dne.

Pozor ale na to, že náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele, není vyplácena za kalendářní dny, ale za skutečně zameškané (neodpracované) hodiny, podle vašeho rozpisu směn.

Pokud onemocníte tak, že vám do prvních 3 dní spadá třeba víkend (a o víkendu nemáte žádnou plánovanou směnu), tak jsou tyto dva dny víkendu „neplacené“.

Co se týká výpočtu náhrady mzdy za svátek (nebo i za nemoc), tak zde nehraje čistá mzda roli. Vychází se z průměrného hrubého hodinového výdělku (což je něco trochu jiného než průměrná hrubá mzda).

Ten se zpravidla počítá na základě předchozího kalendářního čtvrtletí. Pokud jste pro zaměstnavatele v předchozím kalendářním čtvrtletí nepracoval, pak se vychází z aktuálního kalendářního čtvrtletí, od zahájení zaměstnání.

Pokud jste ale v aktuálním čtvrtletí neodpracoval alespoň 21 dní (směn), tak se namísto průměrného hrubého hodinového výdělku, použije pravděpodobný výdělek

Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 355:

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď