Výpočet nemocenské na Úřadu práce a podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,

jsem zaměstnanec a můj pracovní poměr trvá více než 4 roky. Dostal jsem výpověď pro nadbytečnost dle 52 c ZP.

Můj pracovní poměr skončí k 31. 7. 21 a mám nárok na 3 platy odstupného.

Dne 14. 9. 21, kdy již budu v evidenci Úřadu Práce, nastoupím na plánovanou operaci kyčle. Budu dostávat nějakou nemocenskou a kolik?

Díky

Dotaz poslal/a: Bopo, 07.06.2021 10:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.06.2021 18:56 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud váš pracovní poměr skončí k 31. 7. 2021, a pracovní neschopnost, bude zahájena až 14. 9. 2021, tak nebudete dostávat žádnou nemocenskou.

V té době už bude cca 1,5 měsíce nezaměstnaný, a tak nebudete mít nárok na žádné nemocenské dávky.

Úřad práce (stát), za vás po dobu nezaměstnanosti sice platí zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění ale za vás nikdo neplatí.

Na placenou neschopenku, máte nárok jen v době, kdy jste zaměstnaný (nebo si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění). Nebo v případě, že je pracovní neschopnost zahájena do 7 kalendářních dní, od skončení posledního zaměstnání.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 15:

§ 15

(1) Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57) nebo k nařízení karantény (§ 105) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.

Tím, že vaše neschopenka začne až po 1,5 měsíci, tak již na nemocenské dávky nárok není. Můžete být v pracovní neschopnosti (lékař vám může standardně vystavit neschopenku), ale nárok na žádné dávky nevzniká.

Vzhledem k tomu, že v zaměstnání dostanete vyplaceno odstupné za 3 měsíce, tak za první 3 měsíce, nebudete ani dostávat podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce.

Za srpen, září a říjen, tedy nebudete dostávat podporu v nezaměstnanosti. Nárok budete mít až na podporu za listopad, která vám bude vyplacena v průběhu prosince.

Viz paragraf 44a, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 44a

Uchazeči o zaměstnání, kterému bylo podle jiných právních předpisů z posledního zaměstnání vyplaceno odstupné, odbytné nebo odchodné, se podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku nebo měsíčního služebního příjmu, ze kterých byla odvozena minimální výše odstupného, odbytného nebo odchodného stanovená jinými právními předpisy. Ustanovením předchozí věty není dotčeno poskytování podpory v nezaměstnanosti po celkovou dobu stanovenou tímto zákonem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď