Výpočet nemocenské na Úřadu práce a podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,

jsem zaměstnanec a můj pracovní poměr trvá více než 4 roky. Dostal jsem výpověď pro nadbytečnost dle 52 c ZP.

Můj pracovní poměr skončí k 31. 7. 21 a mám nárok na 3 platy odstupného.

Dne 14. 9. 21, kdy již budu v evidenci Úřadu Práce, nastoupím na plánovanou operaci kyčle. Budu dostávat nějakou nemocenskou a kolik?

Díky

Dotaz poslal/a: Bopo, 07.06.2021 10:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.06.2021 18:56 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud váš pracovní poměr skončí k 31. 7. 2021, a pracovní neschopnost, bude zahájena až 14. 9. 2021, tak nebudete dostávat žádnou nemocenskou.

V té době už bude cca 1,5 měsíce nezaměstnaný, a tak nebudete mít nárok na žádné nemocenské dávky.

Úřad práce (stát), za vás po dobu nezaměstnanosti sice platí zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění ale za vás nikdo neplatí.

Na placenou neschopenku, máte nárok jen v době, kdy jste zaměstnaný (nebo si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění). Nebo v případě, že je pracovní neschopnost zahájena do 7 kalendářních dní, od skončení posledního zaměstnání.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 15:

§ 15

(1) Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57) nebo k nařízení karantény (§ 105) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.

Tím, že vaše neschopenka začne až po 1,5 měsíci, tak již na nemocenské dávky nárok není. Můžete být v pracovní neschopnosti (lékař vám může standardně vystavit neschopenku), ale nárok na žádné dávky nevzniká.

Vzhledem k tomu, že v zaměstnání dostanete vyplaceno odstupné za 3 měsíce, tak za první 3 měsíce, nebudete ani dostávat podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce.

Za srpen, září a říjen, tedy nebudete dostávat podporu v nezaměstnanosti. Nárok budete mít až na podporu za listopad, která vám bude vyplacena v průběhu prosince.

Viz paragraf 44a, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 44a

Uchazeči o zaměstnání, kterému bylo podle jiných právních předpisů z posledního zaměstnání vyplaceno odstupné, odbytné nebo odchodné, se podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku nebo měsíčního služebního příjmu, ze kterých byla odvozena minimální výše odstupného, odbytného nebo odchodného stanovená jinými právními předpisy. Ustanovením předchozí věty není dotčeno poskytování podpory v nezaměstnanosti po celkovou dobu stanovenou tímto zákonem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď