Výpočet nemocenské na Úřadu práce a podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,

jsem zaměstnanec a můj pracovní poměr trvá více než 4 roky. Dostal jsem výpověď pro nadbytečnost dle 52 c ZP.

Můj pracovní poměr skončí k 31. 7. 21 a mám nárok na 3 platy odstupného.

Dne 14. 9. 21, kdy již budu v evidenci Úřadu Práce, nastoupím na plánovanou operaci kyčle. Budu dostávat nějakou nemocenskou a kolik?

Díky

Dotaz poslal/a: Bopo, 07.06.2021 10:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.06.2021 18:56 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud váš pracovní poměr skončí k 31. 7. 2021, a pracovní neschopnost, bude zahájena až 14. 9. 2021, tak nebudete dostávat žádnou nemocenskou.

V té době už bude cca 1,5 měsíce nezaměstnaný, a tak nebudete mít nárok na žádné nemocenské dávky.

Úřad práce (stát), za vás po dobu nezaměstnanosti sice platí zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění ale za vás nikdo neplatí.

Na placenou neschopenku, máte nárok jen v době, kdy jste zaměstnaný (nebo si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění). Nebo v případě, že je pracovní neschopnost zahájena do 7 kalendářních dní, od skončení posledního zaměstnání.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 15:

§ 15

(1) Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57) nebo k nařízení karantény (§ 105) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.

Tím, že vaše neschopenka začne až po 1,5 měsíci, tak již na nemocenské dávky nárok není. Můžete být v pracovní neschopnosti (lékař vám může standardně vystavit neschopenku), ale nárok na žádné dávky nevzniká.

Vzhledem k tomu, že v zaměstnání dostanete vyplaceno odstupné za 3 měsíce, tak za první 3 měsíce, nebudete ani dostávat podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce.

Za srpen, září a říjen, tedy nebudete dostávat podporu v nezaměstnanosti. Nárok budete mít až na podporu za listopad, která vám bude vyplacena v průběhu prosince.

Viz paragraf 44a, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 44a

Uchazeči o zaměstnání, kterému bylo podle jiných právních předpisů z posledního zaměstnání vyplaceno odstupné, odbytné nebo odchodné, se podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku nebo měsíčního služebního příjmu, ze kterých byla odvozena minimální výše odstupného, odbytného nebo odchodného stanovená jinými právními předpisy. Ustanovením předchozí věty není dotčeno poskytování podpory v nezaměstnanosti po celkovou dobu stanovenou tímto zákonem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď