Výpočet nemocenské po nemocenské, v další pracovní neschopnosti

Dobrý den,

byl jsem 2,5 měsíce v pracovní neschopnosti. Po nástupu do zaměstnání jsem ale po týdnu dostal horečky a jsem v pracovní neschopnosti opět.

Jak se mi prosím bude vypočítávat nemocenská v tomto případě?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tomáš F., 22.02.2021 16:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.02.2021 14:26 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet nemocenské při druhé neschopence, probíhá podle stejných pravidel. Za prvních 14 dní v pracovní neschopnosti, dostáváte náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Výpočet náhrady mzdy vychází z průměrného hodinového (hrubého) výdělku.

Průměrný hodinový výdělek se vypočítá na základě příjmu a odpracované doby, v předchozím (ukončeném) kalendářním čtvrtletí. Tj. vezme se souhrn vaší hrubé mzdy, včetně různých příplatků včetně příplatků za práci přes čas. A ten se pak vydělí počtem odpracovaných hodin, včetně hodin přesčas.

Pokud byste v rozhodném období (poslední ukončené kalendářní čtvrtletí) neodpracoval alespoň 21 dní (směn), tak se namísto průměrného výdělku použije pravděpodobný výdělek.

Průměrný hodinový výdělek se pak redukuje (aplikují se redukční hranice). A výsledná náhrada mzdy je 60%. Prvních 14 dní dostáváte zaplaceny skutečně neodpracované hodiny (hodiny zameškané z důvodu neschopenky).

Tj. doba na předchozí neschopence, ani nemocenské dávky, které jste dostával během předchozí pracovní neschopnosti, do výpočtu nijak negativně nezasahují.

Od 15 dne v pracovní neschopnosti, dostáváte nemocenské dávky od státu. Zde je postup výpočtu trochu jiný. Rozhodné období je zde zpravidla posledních 12 měsíců před měsícem, kdy je zahájena pracovní neschopnost.

Opět se vychází z hrubého příjmu (z vyměřovacích základů pro nemocenské pojištění), které se dělí počtem dní. Dny, kdy jste byl v pracovní neschopnosti, se vyloučí (vyloučená doba).

Když to zjednoduším, tak se vaše hrubá mzda (do které se nezahrnují nemocenské dávky), vydělí počtem kalendářních dní v rozhodném období (bez vyloučených dní). Výsledkem je pak denní vyměřovací základ, na který se opět aplikují redukční hranice.

Nemocenská od 15 dne je 60% a postupně se zvyšuje. Od 15 dne dostáváte zaplaceny všechny kalendářní dny, včetně víkendu (sobota i neděle), nebo státních svátků.

Předchozí nemocenská do výpočtu nijak negativně nezasahuje – nemocenské dávky nejsou „příjem“, doba na neschopence, spadá pod vyloučenou dobu.

U druhé pracovní neschopnosti může sice dostávat trochu jinou nemocenskou. Rozdíl může být ale jen poměrně velmi malý, maximálně na úrovni jednotek korun na den. Nebo to může vyjít i stejně. Případný rozdíl je způsoben tím, že pokaždé se výpočet provádí z trochu  jiného období (jiné kalendářní čtvrtletí, jiných 12 měsíců).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď