Výpočet podpory v nezaměstnanosti po změně na zkrácený úvazek

Dobrý den,

mám dotaz ohledně výše podpory. Pracovala jsem na plný úvazek do února 2021, pak jsem si úvazek zkrátila na 5 hod.

V březnu jsem šla na nemocenskou, kde jsem doposud. V říjnu chci ukončit pracovní poměr, z důvodu starost o osobu blízkou, a chtěla bych na pracovní úřad.

Dotaz je, z čeho mi budou vypočítávat podporu? Z posledního odpracovaného čtvrtletí nebo z nové smlouvy tedy zkráceného úvazku

Děkuji

Dotaz poslal/a: Iveta V., 02.10.2021 6:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.10.2021 15:55 napsal/a:

Dobrý den,

Výše podpory v nezaměstnanosti, je určena příslušným zákonem – konkrétně v paragrafu 50, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004:

§ 50

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

Z výše uvedeného vyplývá, že pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, je určující čistý měsíční výdělek, v posledním ukončeném zaměstnání.

Postup výpočtu průměrného čistého měsíčního výdělku, se pak řídí zákoníkem práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragrafy 351 a 362.

Rozhodným obdobím, pro stanovení průměrného výdělku, je předchozí kalendářní čtvrtletí. Poklud byste šla na Úřad práce v říjnu, pak je poslední kalendářní čtvrtletí červenec až září.

Vzhledem k tomu, že během těchto měsíců, jste byla v pracovní neschopnosti, tak není z čeho spočítat průměrný čistý měsíční výdělek (nemocenská se „nepočítá“).

V takovém případě, se namísto průměrného výdělku, dá použít pravděpodobný výdělek. Tj. to, co byste si vydělala, kdybyste pracovala.

Pravděpodobný výdělek, by měl tedy odpovídat tomu, co máte v pracovní smlouvě (tomu, co je obvyklé pro vaši pracovní pozici/úvazek). Tj. pokud máte pracovní smlouvu na zkrácený úvazek, tak by to mělo odpovídat příjmu, z tohoto zkráceného úvazku.

Viz paragraf 355, zákoník práce:

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Mohu mít přivýdělek na smlouvu DPP na Úřadu práce

-

Dobrý den, jsem vedena na ÚP a zároveň pobírám příspěvky z hmotné nouze. Dostala jsem nabídku přivydělat si na DPP s danou měsíční částkou 2.200 Kč. Má otázka zní, zda můžu mít vůbec tuhle smlouvu, když jsem v evidenci? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď