Výpočet podpory v nezaměstnanosti po změně na zkrácený úvazek

Dobrý den,

mám dotaz ohledně výše podpory. Pracovala jsem na plný úvazek do února 2021, pak jsem si úvazek zkrátila na 5 hod.

V březnu jsem šla na nemocenskou, kde jsem doposud. V říjnu chci ukončit pracovní poměr, z důvodu starost o osobu blízkou, a chtěla bych na pracovní úřad.

Dotaz je, z čeho mi budou vypočítávat podporu? Z posledního odpracovaného čtvrtletí nebo z nové smlouvy tedy zkráceného úvazku

Děkuji

Dotaz poslal/a: Iveta V., 02.10.2021 6:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.10.2021 15:55 napsal/a:

Dobrý den,

Výše podpory v nezaměstnanosti, je určena příslušným zákonem – konkrétně v paragrafu 50, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004:

§ 50

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

Z výše uvedeného vyplývá, že pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, je určující čistý měsíční výdělek, v posledním ukončeném zaměstnání.

Postup výpočtu průměrného čistého měsíčního výdělku, se pak řídí zákoníkem práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragrafy 351 a 362.

Rozhodným obdobím, pro stanovení průměrného výdělku, je předchozí kalendářní čtvrtletí. Poklud byste šla na Úřad práce v říjnu, pak je poslední kalendářní čtvrtletí červenec až září.

Vzhledem k tomu, že během těchto měsíců, jste byla v pracovní neschopnosti, tak není z čeho spočítat průměrný čistý měsíční výdělek (nemocenská se „nepočítá“).

V takovém případě, se namísto průměrného výdělku, dá použít pravděpodobný výdělek. Tj. to, co byste si vydělala, kdybyste pracovala.

Pravděpodobný výdělek, by měl tedy odpovídat tomu, co máte v pracovní smlouvě (tomu, co je obvyklé pro vaši pracovní pozici/úvazek). Tj. pokud máte pracovní smlouvu na zkrácený úvazek, tak by to mělo odpovídat příjmu, z tohoto zkráceného úvazku.

Viz paragraf 355, zákoník práce:

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Nemocenská po skončení PP – jsem přihlášená na ÚP

-

Dobrý den, dne 30. 11. 2023 ukončím PP – výpověď jsem podávala já. Od 1. 12. 2023 jsem přihlášená na ÚP k podání žádosti o zařazení do registru nezaměstnaných a zprostředkování zaměstnání. Na 5. 12. 2023 mi přišlo pozvání k operačnímu zákroku. Bude se mi vystavovat neschopenka – zaměstnavatele uvedu ÚP? Kam budu neschopnost a […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovní smlouvy dohodou – kolik procent bude podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení pracovní smlouvy dohodou. Mám odděláno rok a půl a moje otázka: Mám nárok na podporu a kolik procent? Děkuji předem za odpověď a hezký den přeji.

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když vlastím firmu – společník s.r.o.?

-

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli se se mohu přihlásit na úřad práce, když jsem dva roky byl zaměstnán a zároveň mám s.r.o., kde mám nějaký finanční pohyb. Děkuji a s pozdravem

Zobrazit odpověď

Jak se počítá podpora v nezaměstnanosti – ukončení ve zkušební době

-

Dobrý den, po 18 letech jsem skončila v zaměstnání z důvodu personálních změn. Můj poměr skončil k 30. 9. 2023. Ihned jsem nastoupila do nového zaměstnání, ale bohužel mi kvůli 4leté dceři nevyhovují dlouhé směny a chtěla bych skončit ve zkušební době a uvedu důvod péče o nezletilé dítě. Ukončím buď v říjnu nebo v […]

Zobrazit odpověď