Výpočet výše PPM – nezaměstnaná na Úřadu práce

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ako sa vypočítava výška PPM v mojom prípade.

V unoru mi skončil pracovný pomer a na matersku nastupujem v červnu takže som v ochrannej lehote. Momentálne som v evidencii ÚP.

PPM sa bude vypočítavať z príjmu v predchadzajucom zamestnaní a ak to správne chápem, vypočítava sa z vymeriavacieho zakladu za poslednych 12 mesiacov.

Mna zaujima či sa týchto 12 mesiacov berie od ukončenia pracovného pomeru alebo je to 12 mesiacov od dátumu nástupu na materskú.

Ďakujem za odpoveď

S pozdravom

Dotaz poslal/a: Veronika, 14.06.2021 19:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.06.2021 19:03 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám z posledního ukončeného zaměstnání, plyne ochranná doba (až 180 dní) a pokud v rámci této ochranné doby, stihnete zahájit čerpání PPM (peněžitá pomoc v mateřství), pak byste na ni měla mít nárok. Na PPM, můžete mít nárok v době 6 – 8 týdnů před porodem.

Výpočet výše PPM, se provádí na základě denního vyměřovacího základu, který se odvíjí od vašich příjmů v zaměstnání.

Rozhodným obdobím, pro výpočet PPM, je posledních 12 kalendářních měsíců, předcházejících měsíci, ve kterém nastoupíte na PPM. Pokud byste měla zahájit PPM v červnu, pak to u vás bude období červen 2020 až květen 2021.

Není to tedy 12 měsíců od data nástupu na PPM. Měsíc, ve kterém zahájíte PPM, se nepoužije vůbec.

Viz. Zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18, odstavec 3:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

Doba, po kterou jste vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná, ale bude spadat mezi vyloučené doby. Tj. podpora v nezaměstnanosti, ani dny na Úřadu práce, do výpočtu PPM vůbec nevstupují.

Denní vyměřovací základ, by se tedy spočítal tak, že by se vzal úhrn vyměřovacích základů, za jednotlivé kalendářní měsíce, kdy jste v době 06/2020 až 05/2021, ještě pracovala (byla účastníkem nemocenského pojištění), a ten by se vydělil počtem kalendářních dní, po které jste byla v době 06/2020 až 05/2021 zaměstnána.

Z toho by se pak následně určil denní vyměřovací základ. Následně se aplikují redukční hranice, a výsledkem je pak výše PPM (70% z redukovaného denního vyměřovacího základu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď