Výpočet výše PPM – nezaměstnaná na Úřadu práce

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ako sa vypočítava výška PPM v mojom prípade.

V unoru mi skončil pracovný pomer a na matersku nastupujem v červnu takže som v ochrannej lehote. Momentálne som v evidencii ÚP.

PPM sa bude vypočítavať z príjmu v predchadzajucom zamestnaní a ak to správne chápem, vypočítava sa z vymeriavacieho zakladu za poslednych 12 mesiacov.

Mna zaujima či sa týchto 12 mesiacov berie od ukončenia pracovného pomeru alebo je to 12 mesiacov od dátumu nástupu na materskú.

Ďakujem za odpoveď

S pozdravom

Dotaz poslal/a: Veronika, 14.06.2021 19:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.06.2021 19:03 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám z posledního ukončeného zaměstnání, plyne ochranná doba (až 180 dní) a pokud v rámci této ochranné doby, stihnete zahájit čerpání PPM (peněžitá pomoc v mateřství), pak byste na ni měla mít nárok. Na PPM, můžete mít nárok v době 6 – 8 týdnů před porodem.

Výpočet výše PPM, se provádí na základě denního vyměřovacího základu, který se odvíjí od vašich příjmů v zaměstnání.

Rozhodným obdobím, pro výpočet PPM, je posledních 12 kalendářních měsíců, předcházejících měsíci, ve kterém nastoupíte na PPM. Pokud byste měla zahájit PPM v červnu, pak to u vás bude období červen 2020 až květen 2021.

Není to tedy 12 měsíců od data nástupu na PPM. Měsíc, ve kterém zahájíte PPM, se nepoužije vůbec.

Viz. Zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18, odstavec 3:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

Doba, po kterou jste vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná, ale bude spadat mezi vyloučené doby. Tj. podpora v nezaměstnanosti, ani dny na Úřadu práce, do výpočtu PPM vůbec nevstupují.

Denní vyměřovací základ, by se tedy spočítal tak, že by se vzal úhrn vyměřovacích základů, za jednotlivé kalendářní měsíce, kdy jste v době 06/2020 až 05/2021, ještě pracovala (byla účastníkem nemocenského pojištění), a ten by se vydělil počtem kalendářních dní, po které jste byla v době 06/2020 až 05/2021 zaměstnána.

Z toho by se pak následně určil denní vyměřovací základ. Následně se aplikují redukční hranice, a výsledkem je pak výše PPM (70% z redukovaného denního vyměřovacího základu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď