Výpověď a neschopenka – musím se někam přihlásit?

Dobrý den, výpověď jsem podala 26. 5. 2021 s dvouměsíční výpovědní lhůtou.

Od 3.7 2021 jsem na neschopence. Do nového zaměstnání nastupuji od 9.8 2021. S lékařem jsem dohodnutá na ukončení neschopenky, k 8. 8. 2021 (z důvodu celozávodních dovolených). Pracovní poměr mi tedy skončí k 31. 7. 2021.

Nevím, jestli se mám na ten týden přihlásit na pracovní úřad (placení sociální a
zdravotní pojištění), nebo jestli je nějaká ochranná lhůta od předchozího zaměstnavatele.

Také jsem četla o prodloužení výpovědní doby, v době neschopenky, ale myslím, že to platí pouze v případě podání výpovědi zaměstnavatelem zaměstnanci.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lenka K., 19.07.2021 11:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.07.2021 15:39 napsal/a:

Dobrý den,

Prodloužení výpovědní doby, pokud je zaměstnanec v pracovní neschopnosti, se opravdu týká jen situace, kdy se jedná o výpověď ze strany zaměstnavatele. A i to jen v případě, že na tomto prodloužení výpovědní doby zaměstnanec trvá.

Logika je zde taková, že výpovědní doba je mimo jiné určena proto, aby si zaměstnanec mohl najít nové zaměstnání, což během pracovní neschopnosti moc nemůže.

V případě, že výpověď dal zaměstnanec, nebo se jedná o ukončení pracovního poměru dohodou (či ve zkušební době), tak zde žádné prodlužování výpovědní doby není.

Viz paragraf 53, odstavec 2, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Pokud budete po skončení zaměstnání, dále v pracovní neschopnosti (cca 1 týden, jak píšete), tak nemá smysl chodit na Úřad práce.

V době, kdy jste stále na neschopence (v pracovní neschopnosti), vás na Úřadu práce nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Viz paragraf 25, odstavec 2a, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou 

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Po dobu, kdy jste po skončení zaměstnání, stále v pracovní neschopnosti (s nárokem na nemocenské dávky), za vás platí zdravotní pojištění stát. Stejně tak se tato doba započítává, jako náhradní doba důchodového pojištění.

Tj. sociální a zdravotní pojištění řešit nemusíte, na podporu v nezaměstnanosti by vám v této době nárok nevznikal. Na Úřad práce tedy nemá smysl chodit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď

Další neschopenka krátce po skončení předchozí – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Podpůrčí do a mi skončila 22. 4. 2022 a nastoupila jsem do práce, kde jsem čerpala dovolenou a normálně pracuji. A chci se zeptat: vrátily se mi bolesti, mám nárok na nemocenskou a na jak dlouho? Ještě do toho mě běží od 1. 8. 2022 výpověď ze strany zaměstnavatele […]

Zobrazit odpověď

Rizikové těhotenství a práce na DPČ – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobry den, prosím o radu. Pracuji jako terénní pečovatelka a jsem na DPČ. Před týdnem jsem se dozvěděla, že musím na rizikové těhotenství z důvodu vysokého tlaku. Zajímá mne, zda mam nárok na nemocenskou při té moji DPČ? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď