Výpověď a neschopenka – musím se někam přihlásit?

Dobrý den, výpověď jsem podala 26. 5. 2021 s dvouměsíční výpovědní lhůtou.

Od 3.7 2021 jsem na neschopence. Do nového zaměstnání nastupuji od 9.8 2021. S lékařem jsem dohodnutá na ukončení neschopenky, k 8. 8. 2021 (z důvodu celozávodních dovolených). Pracovní poměr mi tedy skončí k 31. 7. 2021.

Nevím, jestli se mám na ten týden přihlásit na pracovní úřad (placení sociální a
zdravotní pojištění), nebo jestli je nějaká ochranná lhůta od předchozího zaměstnavatele.

Také jsem četla o prodloužení výpovědní doby, v době neschopenky, ale myslím, že to platí pouze v případě podání výpovědi zaměstnavatelem zaměstnanci.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lenka K., 19.07.2021 11:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.07.2021 15:39 napsal/a:

Dobrý den,

Prodloužení výpovědní doby, pokud je zaměstnanec v pracovní neschopnosti, se opravdu týká jen situace, kdy se jedná o výpověď ze strany zaměstnavatele. A i to jen v případě, že na tomto prodloužení výpovědní doby zaměstnanec trvá.

Logika je zde taková, že výpovědní doba je mimo jiné určena proto, aby si zaměstnanec mohl najít nové zaměstnání, což během pracovní neschopnosti moc nemůže.

V případě, že výpověď dal zaměstnanec, nebo se jedná o ukončení pracovního poměru dohodou (či ve zkušební době), tak zde žádné prodlužování výpovědní doby není.

Viz paragraf 53, odstavec 2, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Pokud budete po skončení zaměstnání, dále v pracovní neschopnosti (cca 1 týden, jak píšete), tak nemá smysl chodit na Úřad práce.

V době, kdy jste stále na neschopence (v pracovní neschopnosti), vás na Úřadu práce nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Viz paragraf 25, odstavec 2a, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou 

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Po dobu, kdy jste po skončení zaměstnání, stále v pracovní neschopnosti (s nárokem na nemocenské dávky), za vás platí zdravotní pojištění stát. Stejně tak se tato doba započítává, jako náhradní doba důchodového pojištění.

Tj. sociální a zdravotní pojištění řešit nemusíte, na podporu v nezaměstnanosti by vám v této době nárok nevznikal. Na Úřad práce tedy nemá smysl chodit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď