Výpověď a neschopenka – musím se někam přihlásit?

Dobrý den, výpověď jsem podala 26. 5. 2021 s dvouměsíční výpovědní lhůtou.

Od 3.7 2021 jsem na neschopence. Do nového zaměstnání nastupuji od 9.8 2021. S lékařem jsem dohodnutá na ukončení neschopenky, k 8. 8. 2021 (z důvodu celozávodních dovolených). Pracovní poměr mi tedy skončí k 31. 7. 2021.

Nevím, jestli se mám na ten týden přihlásit na pracovní úřad (placení sociální a
zdravotní pojištění), nebo jestli je nějaká ochranná lhůta od předchozího zaměstnavatele.

Také jsem četla o prodloužení výpovědní doby, v době neschopenky, ale myslím, že to platí pouze v případě podání výpovědi zaměstnavatelem zaměstnanci.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lenka K., 19.07.2021 11:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.07.2021 15:39 napsal/a:

Dobrý den,

Prodloužení výpovědní doby, pokud je zaměstnanec v pracovní neschopnosti, se opravdu týká jen situace, kdy se jedná o výpověď ze strany zaměstnavatele. A i to jen v případě, že na tomto prodloužení výpovědní doby zaměstnanec trvá.

Logika je zde taková, že výpovědní doba je mimo jiné určena proto, aby si zaměstnanec mohl najít nové zaměstnání, což během pracovní neschopnosti moc nemůže.

V případě, že výpověď dal zaměstnanec, nebo se jedná o ukončení pracovního poměru dohodou (či ve zkušební době), tak zde žádné prodlužování výpovědní doby není.

Viz paragraf 53, odstavec 2, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Pokud budete po skončení zaměstnání, dále v pracovní neschopnosti (cca 1 týden, jak píšete), tak nemá smysl chodit na Úřad práce.

V době, kdy jste stále na neschopence (v pracovní neschopnosti), vás na Úřadu práce nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Viz paragraf 25, odstavec 2a, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou 

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Po dobu, kdy jste po skončení zaměstnání, stále v pracovní neschopnosti (s nárokem na nemocenské dávky), za vás platí zdravotní pojištění stát. Stejně tak se tato doba započítává, jako náhradní doba důchodového pojištění.

Tj. sociální a zdravotní pojištění řešit nemusíte, na podporu v nezaměstnanosti by vám v této době nárok nevznikal. Na Úřad práce tedy nemá smysl chodit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď